https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/komise-pro-zivotni-prostredi-akademie-ved-cr-stanovisko-k-diskusi-o-ochrane-prirody-v-np-a-chko-sumava
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR: Stanovisko k diskusi o ochraně přírody v NP a CHKO Šumava

31.5.2011
V současné době jsme znovu svědky nepřiměřeně radikálního zasahování do prvních zón NP Šumava. Považujeme proto za potřebné se znovu vyjádřit k dění v NP Šumava a upozornit na tiskovou zprávu, kterou jsme vydali k této problematice v loňském roce (Stanovisko KŽP AV ČR ze dne 24. 5. 2010). Nelze než konstatovat, že současné vedení národního parku zcela pomíjí naše loňské stanovisko i názory dalších odborníků. Se zřetelem k aktuálnímu dění na Šumavě vyžadují prvořadou pozornost následující hlediska.
 
1. Kácet či nekácet?
Znovu upozorňujeme na nutnost respektování mezinárodních kritérií a principy ochrany přírody (ve smyslu instituce NP, tak jak je chápána a charakterizována jinde v Evropě a ve světě a jak je její statut zakotven v českém právním řádu). První zóna by měla být podle těchto kritérií – a zejména v případě horských smrčin – bezzásahová.

2. Hubit kůrovce a s ním vše živé v prvních zónách chemickými prostředky?
V žádném případě nedoporučujeme použití jakýchkoliv chemických prostředků v první zóně. Podle vědeckých výzkumů je obecně známo, že pesticidy použité na hubení „škůdce“ (což je člověkem vytvořený termín pro entity v přírodě neexistující) mají vždy negativní vedlejší účinky na okolní přírodu (biodiverzitu, ekosystémy, půdu, vody atd.). Také použití tak zvaných feromonových lapačů v prvních zónách je problematické a zbytečné, neboť problém přemnožených populací lýkožroutů neřeší. Tyto prostředky mohou naopak lákat a ničit i necílové druhy, které jsou často podle zákona chráněné a považováné za ohrožené.

3. Vědecká sekce Národního parku byla zrušena.
Současný poradní orgán je složen téměř výlučně z lesníků, kteří souhlasí s kácením a s tvrdými asanačními opatřeními. Výrazně doporučujeme zahrnout do tohoto orgánu další odborníky, tj. ekology, biology, geology a další relevantní odborníky, provádějící dlouhodobé výzkumy na Šumavě. Účelové a nevyvážené složení rady parku povede k dalším jednostranným rozhodnutím i omylům v managementu chráněných území a k případným právním postihům ČR i z mezinárodního hlediska.

4. Správa NP naprosto nebere v úvahu výsledky vědeckých studií (včetně mezinárodních) týkajících se ochrany horských smrčin.
Tento postoj vůči vědeckým poznatkům u nás i v zahraničí povede ke špatným řešením, s vysokou pravděpodobností nevratně poškozujícím ekosystémy horských smrčin.

Jsme zneklidněni postupem současného vedení. Nekompetentnost, neschopnost dosahování konsensu a podléhání úzkým ekonomickým zájmům (nejen kácení, ale i rozvoj „tvrdé“ turistiky – výstavba sjezdovek, lanovek, splavování řek a dalších turistických atrakcí) nemohou vést k rozvoji celého regionu ani ke stabilizaci situace na území významného středoevropského národního parku.
Vyzýváme proto instituce zodpovědné za osud NP Šumava k přehodnocení současných zásahů do tohoto území se zřetelem na výše uvedené skutečnosti.


V Praze dne 25. 5. 2011
MUDr. Radim Šrám, DrSc.
předseda Komise pro životní prostředí AV ČR
reklama

 
Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist