https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kristyna-cmiralova-participativni-vysadba-trvalkoveho-zahonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kristýna Cmíralová: Participativní výsadba trvalkového záhonu

29.6.2020
Vizualizace záhonu
Vizualizace záhonu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na podzim roku 2018 nás oslovila Petra Podařilová, zda bychom s ní nezkonzultovaly její vizi navržení extenzivního trvalkového záhonu na náměstí v rámci participativního rozpočtu města Mnichovice. Hlavní pohnutkou pro změnu bylo přání zvýšit biodiverzitu, zlepšit retenční schopnost půdy a estetické působení místa. S nadšením jsme souhlasily. Doporučily jsme zapojení obyvatel do procesu plánování i realizace, čímž by projekt získal i sociální a edukativní rozměr.
 

Následovalo sezení na radnici, kde jsme společně s Petrou a vodohospodářským inženýrem, panem Ing. Jiřím Vítkem, přesvědčovaly vedení města o důležitosti komplexního plánování celého náměstí. Využití principů modrozelené infrastruktury by mohlo pomoci s aktuální problematikou sucha i bleskových povodní. Mnichovice mají se suchem bohaté zkušenosti a uvědomují si tak závažnost celé situace. Problémy začaly již v roce 2015, kdy se začaly vyčerpávat místní studny a noviny i televize byly zaplaveny informacemi o vyschlých kohoutcích.

Obr. 2 a 3#: Participativní výsadby trvalkového záhonu proběhly ve spolupráci s místními obyvateli. Realizaci zajišťovala mnichovická zahradnická firma Sempart. Foto#: Petra Podařilová

Nápad byl přijat pozitivně. Nicméně, rekonstrukce Masarykova náměstí proběhla relativně nedávno (slavnostní otevření se konalo v roce 2012). Bylo by tak obtížné získat podporu pro projekt komplexní revitalizace. Jako kompromis se tak jevilo vytvoření pilotního projektu, díky kterému by místní mohli získat povědomí o problematice a možnostech řešení. Na jaře 2019 potom proběhlo veřejné setkání a místní občané hlasovali o vítězných projektech, které budou podpořeny z participativního rozpočtu. Hlasování prokázalo, že občané Mnichovic se o veřejný prostor a životní prostředí zajímají. Trvalkové výsadby získaly 2. místo, celkem 204 hlasů. Na podzim roku 2019 jsme se tak mohli společně pustit i do realizace.

Petra zvolila umístění na stávající travnaté ploše v centrální části Masarykova náměstí. Celková plocha činí cca 200 m2. Vysoká sklonitost území, bez vynaložení vyšších finančních prostředků na vytvoření přehrážek, znemožňuje vytvoření efektivní dešťové zahrady. Rozhodly jsme se ale pro odstranění obrubníku ve výše položené části, tak aby byl umožněn vtok dešťových vod z okolních zpevněných ploch. Vytvořením mírných terénních depresí je tak odtok vody alespoň zpomalen. Vylepšením půdních vlastností a zamulčováním záhonu vrstvou štěrku je navíc zvýšena schopnost půdy zadržet vodu a její povrch je lépe chráněn před vysycháním. Další důležitou funkcí mulče je potlačení růstu plevelů v prvních letech po výsadbě.

Obr. 4#: Prezentace konceptu projektu autorkou osazovacího plánu. Obr. 5#: Vtok dešťové vody je umožněn díky odstraněnému obrubníku v horní části záhonu. Foto#: Město Mnichovice

Zásadním kritériem pro výběr rostlin byly stanovištní podmínky – byly voleny druhy rostlin preferující suché a propustné půdy. Aromatické druhy, které lákají množství včel a motýlů. Byly zvoleny sortimenty kvetoucích vytrvalých rostlin, travin a cibulovin, tak aby byl záhon atraktivní po celý rok. Je navržen podle zásad extenzivních výsadeb, s minimální údržbou a dynamickou proměnlivostí.

Směs je laděna do pastelových tónů růžové, fialové a bílé, s nápadnými červenými a purpurovými akcenty v podzimním období. Osobité struktury semeníků, suchých lodyh a polostálezelených listů trvalek pak dotváří zimní aspekt. Jarní sezónu v březnu až dubnu otevírají bíle a fialově kvetoucí krokusy, které v dubnu až květnu následují tulipány a okrasné česneky. K nim se postupně přidávají pryšce, šanty a mavuně, v červnu pak intenzivně zbarvené šalvěje, řebříčky, sápy či bělotrny. Nejvýraznějšího barevného efektu dosáhne záhon v období července až srpna, kdy se v květu uplatní většina rostlin. V období pozdního léta až podzimu kompozici dominují třapatky, perovskie, rozchodníky a astry, které jsou efektně zkombinované s kvetoucími travinami.

Samotná realizace potom proběhla na podzim, v říjnu roku 2019. Zhostila se jí místní zahradnická firma Sempart, pod vedením Bohumíra Bartáka. Ač nám v ranních hodinách počasí příliš nepřálo, kolem poledne se umoudřilo, a do výsadeb se tak zapojilo i velké množství místních, od dětí, zájemců o ekologická témata až po maminky. Následnou zálivku, zamulčování a vytvoření dřevěného plůtku si již obstarala realizační firma. V rámci participativního workshopu jsme zájemcům, jakožto autor projektové dokumentace, představily koncept projektu, principy navrhování extenzivních štěrkových záhonů a výhody, které s sebou přináší. Teď již nezbývá než čekat, až se rostliny zapojí a radovat se z prvních ranních květů.

Projekt „Trvalkové výsadby na Masarykově náměstí“ byl financován z participativního rozpočtu města Mnichovice.

Autor návrhu v rámci participativního rozpočtu: Petra Podařilová
Autor projektové dokumentace: K2N LANDSCAPE, s.r.o.
Realizace: SempArt, s.r.o., projekt byl realizován s podporou a pomocí mnichovických občanů
Termín realizace: říjen 2019


reklama

 
foto - Cmíralová Kristýna
Kristýna Cmíralová
Autorka je absolventkou Zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně, pracuje pro ateliér zahradní a krajinářské architektury K2N LANDSCAPE.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

29.6.2020 09:05
Hezká akce :-)

Jen jsem to původně pochopil tak, že lidi si udělali záhonek aby měli hezčí náměstí, ale ona to ve skutečnosti byla participativní realizace extenzivního záhonu orientovaná na biodiverzitu, retenční potenciál a estetickou interakci, to vše s edukativní dimenzí. Člověk se stále učí :-)
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

30.6.2020 07:25 Reaguje na
Ťa Vy by jste tedy nedostal dotaci ani na psí boudu :-)
Ještě mi tam chybí rovnost příležitostí, alespoň jeden účastník se slabým sociálním zázemím, jeden se špatným prospěchem ....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.6.2020 11:22 Reaguje na Stanislav Mudra
Zase je vidět, že legendární Šafránkova scénka v prvních Básnících byla opravdu nadčasová:-))).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.6.2020 09:27
Kdo si hraje nezlobí.

Každopádně by bylo zajímavé i sdělit, kolik ta akce stála a kolik člověkohodin tam bylo zdarma odpracováno. Veřejné peníze se "utrácejí" za často hrozné projekty, toto ale zřejmě tento případ není. To jen abychom získali představu, kolik stojí 1m2 takto vytuněné plochy a mohli přemýšlet, zda něco podobného nemůže vzniknout i na jiných místech ale mnohem jednodušeji a levněji.
Odpovědět
KC

Kristýns Cmíralová

9.7.2020 20:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den.
Realizace přišla v přepočtu na 870 Kč/m2. Z toho cca cca třetinu tvořily rostliny a asi 12 % výsadby a jejich koordinace. Největší položkou potom byla příprava půdy (včetně šetrné ruční přípravy v podrostu stávajících stromů), materiál (písek, štěrk atd.), mulčování , doprava apod.
S pozdravem,
Kristýna Cmíralová
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist