https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marie-dostalova-vlada-ukoncila-projekt-vodniho-koridoru-dol.je-ale-potreba-dat-pozor-na-lokalni-developery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marie Dostálová: Vláda ukončila projekt vodního koridoru DOL. Je ale potřeba dát pozor na lokální developery

17.2.2023
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.
DOL je mrtev! Úsilí environmentálních spolků, mezi které patřila také organizace Arnika, se vyplatilo. 8. února 2023 vláda splnila svůj slib z programového prohlášení a dlouho očekávaným legislativním krokem zrušila územní ochranu předpokládané trasy kanálu Dunaj-Odra-Labe. To znamená faktický konec tohoto projektu.
 
Toto vítězství zdravého rozumu vyvolává radost, ale také obavy. Tím, že se vláda oficiálně zavázala, že nebude v megalomanském projektu D-O-L pokračovat, otevřela možnosti jiným zdrojům nebezpečí. Vymezená územní rezerva totiž, v oblasti okolí řek zahrnutých do projektu, fakticky poskytovala ochranu před lokálními developery a jejich projekty.

Pozor na „menší“ projekty

Potenciální hrozbou, plynoucí ze zrušení územní rezervy, je legislativní rozsah tohoto rozhodnutí. Není z něj totiž zřejmé, jakým způsobem budou ošetřeny zájmy ochrany přírody. Mimo jiné se v průběhu schvalování D-O-L oddělilo několik menších, ale významných projektů, zásadně ovlivňujících životní prostředí. Není přitom jasné, jakým způsobem se vládní rozhodnutí projeví na plánování těchto realizací.

Ani po zrušení územní rezervy totiž nemají ještě české řeky vyhráno. Nadále se připravují plavební stupně Přelouč a Děčín a není ani zcela jisté, co bude se záměrem na vybudování úseku Ostrava - Koźle. Proto je třeba mít oči otevřené a zachovat ostražitost.

Semináře pro starosty

Obce nejsou připraveny čelit tlaku na budoucí využití územních rezerv a nemají koncepční představu o budoucím využití území. Arnika proto zpracovává, ve spolupráci se samosprávou, právníky a Ostravskou univerzitou, brožuru, která pomůže zorientovat se v rozvoji říční krajiny a v hodnotách tohoto prostředí. Brožura by měla umožňovat starostům najít si svou obec a vizualizovat území původní vymezené rezervy. Obsahovat bude nejen informace o rozměrech území, ale také o omezeních, ochranářských opatřeních a možných příležitostech, ukázaných na špatných i dobrých případech z praxe na jiných územích.

V dubnu 2023 pak Arnika odstartuje pět odborných seminářů pro samosprávy, do kterých územní rezerva zasahovala. Cílem těchto seminářů pro starosty a členy samosprávy bude motivovat obce ke správným krokům v rozvoji uvolněného území.


reklama

 
foto - Dostálová Marie
Marie Dostálová
Autorka je koordinátorka projektu Za živé řeky organizace Arnika.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

17.2.2023 07:40
Ale blbost, developeři si to uplatí sami. Ty neuhlídáte a pak v trase budou teprve zvěrstva.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.2.2023 08:13
Jenom lokální ?
Spíše na šmelináře ( dobře informované ) s pozemky !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.2.2023 09:44
vzhledem k tomu, že kanalizační řeky mají nedostatek sněhu v Alpách, budou i se svými zdymadly v loji, tak nevím, proč by to mělo být jinak i na Labi...kdy už se konečně pochopí, že pokud chceme mít nějakou vodu, tak jí nemůžeme dovádět z krajiny kanály?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.2.2023 10:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
D-O-L má být dopravní cesta !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.2.2023 18:21 Reaguje na smějící se bestie
Stečí najmout burlaky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.2.2023 13:51
Zrušení územní ochrany trasy DOL nemá nic společného se zdravým rozumem a vůbec ne s ochranou krajiny.
Odpovědět
Vladimír Mana

Vladimír Mana

18.2.2023 16:54
DOL je mrtev. Údolní niva v okolí některých měst bohužel také. Brožury ani semináře pro starosty tomu nezabrání. 🤷‍♂️
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist