https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-mach-ondrej-ekologicke-to-je-ale-nepere-to-aneb-o-bonmotu-co-plati-naopak?ids%5Bx39adf459b5c55345095d81945632e1e0%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Ekologické to je, ale nepere to aneb O bonmotu, co platí naopak

27.1.2012
Spotřebitelský časopis dTest nedávno otestoval tzv. prací koule a mýdlové ořechy. Je to věc záslužná a užitečná, zvlášť když si vezme na paškál něco tak okrajového, jako jsou alternativní prací prostředky. Je však škoda, že si dTest neodpustil jeden komentář, který pak převzala i Česká televize, totiž že testované prostředky jsou ekologické, ale neperou. Je to samozřejmě nesmysl. Pokud neperou, nejsou ekologické.

 
Bonmot dTestu je sice líbivý, ale mylný. A vlastně i škodlivý, protože čtenáře (či v případě České televize diváky) utvrzuje ve stereotypu, že co je ekologické, je nutně nefunkční. Jak se u stereotypů stává, je nepravdivý.

V běžném životě najdeme řadu věcí a příkladů, kdy zmíněné tvrzení neplatí. Například katalyzátory v automobilech (pokud fungují) jednoznačně přispívají k čistšímu vzduchu. Zateplení domu (pokud je dobře udělané) přináší menší spotřebu energií. Prací prostředky bez fosfátů (pokud fungují) méně zatěžují vodní prostředí.

S tím bonmotem je to totiž přesně naopak. Pokud nějaký výrobek nefunguje, pak nemůže být ekologický. Prostě proto, že se z přírody vzaly suroviny a energie na jeho výrobu zbytečně. Zbytečně se výrobek balil, převážel, zbytečně se používal a nakonec zcela zbytečně skončil někde na skládce.
reklama

Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Doplneni - 1. 2. 2012 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Je mi líto, přesné vyčíslení konkrétních sum podpory různých zdrojů energie by prostě zabralo čas. Jádro, plyn i uhlí se u nás rozvíjeli v minulosti po desítky let, takže by bylo nutné hledat v archivech. Pokud Vám na tom záleží, kontaktujte našeho vydavatele a dohodněte si s ním zpracování rešerše.
Kromě výše uvedeného odkazu o záměru ukončit podporu těžby uhlí lze v obecné rovině zmínit náklady vázané na jadernou energii: stát provozuje SÚJB. V případě nehody, která by způsobila škodu vyšší než tuším 6 mld. Kč, přebírá odpovědnost stát. Kolem jaderných elektráren je bezletová zóna, kterou stát hlídá. V jiném příspěvku někdo zmínil náklady na Temelín 100 mld. (viz https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/historie-vystavby-jaderne-elektrarny-temelin).
Po pravdě nevím o žádném zdroji energie využívaném ve velké míře, který by nebyl nějakým způsobem podporován.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist