https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-mach-ondrej-ekologicke-to-je-ale-nepere-to-aneb-o-bonmotu-co-plati-naopak?ids%5Bx9857eb8461620837f09294c5518d29d6%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Ekologické to je, ale nepere to aneb O bonmotu, co platí naopak

27.1.2012
Spotřebitelský časopis dTest nedávno otestoval tzv. prací koule a mýdlové ořechy. Je to věc záslužná a užitečná, zvlášť když si vezme na paškál něco tak okrajového, jako jsou alternativní prací prostředky. Je však škoda, že si dTest neodpustil jeden komentář, který pak převzala i Česká televize, totiž že testované prostředky jsou ekologické, ale neperou. Je to samozřejmě nesmysl. Pokud neperou, nejsou ekologické.

 
Bonmot dTestu je sice líbivý, ale mylný. A vlastně i škodlivý, protože čtenáře (či v případě České televize diváky) utvrzuje ve stereotypu, že co je ekologické, je nutně nefunkční. Jak se u stereotypů stává, je nepravdivý.

V běžném životě najdeme řadu věcí a příkladů, kdy zmíněné tvrzení neplatí. Například katalyzátory v automobilech (pokud fungují) jednoznačně přispívají k čistšímu vzduchu. Zateplení domu (pokud je dobře udělané) přináší menší spotřebu energií. Prací prostředky bez fosfátů (pokud fungují) méně zatěžují vodní prostředí.

S tím bonmotem je to totiž přesně naopak. Pokud nějaký výrobek nefunguje, pak nemůže být ekologický. Prostě proto, že se z přírody vzaly suroviny a energie na jeho výrobu zbytečně. Zbytečně se výrobek balil, převážel, zbytečně se používal a nakonec zcela zbytečně skončil někde na skládce.
reklama

Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Doplneni - 31. 1. 2012 - ps

Mimochodem odpovědi na mou otázku jsem se stále nedočkal. Na kritiku dotací do tzv. oze odpovídají jejich ideoví obhájci tvrzením, že klasické zdroje jsou prý také dotovány. Pokud má být diskuze vedena na věcné úrovni a nestranným pozorovatelům má být dána možnost se rozhodnout na čí straně je pravda tak je čas na číselná data.
Data, které lze dohledat na internetu o dotacích do tzv. oze, hovoří, že na tento účel v loni v ČR padlo 32 mld. Kč. Předpokládám, že pokud obhájci tzv. oze myslí tuto diskuzi vážně, a nejedná se jim jen o pokus zamlžit fakta a obhájit neobhajitelné, sdělí kolik prostředků slo v ČR v roce 2011 na dotace do klasických zdrojů. Rovněž předpokládám, že pokud to číslo bude výrazně nižší nebo žádné tak že uznají že lhali nebo byli naprosto mimo mísu a nevěděli o čem mluví.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist