https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-masek-polske-skleniky-zari-nocni-oblohou-jako-velke-mesto
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mašek: Polské skleníky září noční oblohou jako velké město

11.2.2016
Tajemná záře nad ... Polskem. Rozsvícené skleníky září noční oblohou.
Tajemná záře nad ... Polskem. Rozsvícené skleníky září noční oblohou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mašek a Vladimír Dvořák / Astronomické události
Na Polské straně hranice byly nedávno postaveny skleníky, které v noci září jak sto tisícové město. Spolu s Vladimírem Dvořákem jsme proto provedli během noci z 6. na 7. února dokumentaci stavu oblohy na Liberecku. Začali jsme večer, kdy zřejmě ještě skleníky v Polsku nesvítily, a poté se na stejná místa vrátili, když už bylo osvětlení podle všeho zapnuto. Podívejte se na první výsledky.
 

Následující dva snímky dokumentují pohled z Albrechtického kopce dolů na Frýdlantsko. Myslíme, že nepotřebují komentář. Rozsvícené skleníky svítí široko do krajiny. Pro nezasvěcené, jedná se o oblast dolů, elektrárny a skleníků u polského města Bogatynia. Tuto noc jsme měli příležitost zdokumentovat situaci bez i se zapnutým osvětlením skleníků, což je podle informací obyvatele z Hrádku nad Nisou výjimka, protože obvykle prý svítí celou noc.

Pro srovnání - tentýž snímek z doby, kdy skleníky byly zhasnuté.
Pro srovnání - tentýž snímek z doby, kdy skleníky byly zhasnuté.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mašek a Vladimír Dvořák / Astronomické události

Počasí se v průběhu noci zlepšovalo a podle měření v srdci Jizerek dosáhla tmavost oblohy nadprůměrných hodnot. Z toho lze usuzovat, že tato noc byla poměrně vhodná na posouzení vlivu dosvitu těchto zdrojů světla do oblohy, protože obloha byla celkem průzračná a světlo se nemohlo tolik šířit do velké dálky. Z fotografií je navíc patrné, že zdroje světla tlumil zákal v údolí, takže jindy by situace mohla být ještě horší, zvláště při zatažené obloze. O to více je tristní stav, který byl zdokumentován pomocí uvedených fotografií.

Animace celooblohových snímků z Albrechtického kopce dokumentuje stav oblohy přibližně uprostřed cesty mezi Libercem a zmíněnými skleníky u elektrárny Turów. Snímky jsou zarovnány na Polárku, aby bylo možné porovnat, jak vysoko které zdroje světla svítí do oblohy. Na animaci vidíme, že po rozsvícení skleníků je příspěvek do oblohy větší na jejich straně oblohy, než od Liberce na straně druhé (zde se situace během noci víceméně nemění, zatímco vpravo nahoře se světlejší oblast rozšířila tak, že je těžké najít i Polárku). Celooblohová sestava byla zapůjčena od České astronomické společnosti a jedná se o DSLR s objektivem 4,5 mm.

Skleníky mají nyní rozlohu 10 ha. Podle dostupných informací se jejich rozloha může rozrůst až na 100 ha (resp. 1 kilometr čtvereční).

Čemu toto světelné znečištění vadí? Nejde jen o hrstku astronomů, kteří nevidí na hvězdy. Mezi hlavními problémy patří pronikání světla do oken domů. V první řadě si na polský skleník začali stěžovat obyvatelé okolních obcí v příhraničí, v Čechách i v Německu. Svícení do oken domů s sebou může přinášet zhoršenou kvalitu spánku. Navíc se tmě se tvoří hormon melatonin, který je silným antioxidantem. I malé množství světla dokáže tvorbu melatoninu snížit či dokonce zastavit. Melatonin podle lékařů působí preventivně proti vzniku rakoviny. Světlo ze silných umělých zdrojů se šíří na kilometry daleko, může tak ovlivňovat přírodu na velké vzdálenosti.


Přečtěte si článek Na Jizerce byla vyhlášena Jizerská oblast tmavé oblohy

Umělé světlo může ovlivnit chování nočních živočichů - od hmyzu až po ptáky a tím narušit rovnováhu a vazby v ekosystému (více by se k tomuto mohli vyjádřit biologové - v novinách se objevila informace, že v okolí přestali hnízdit některé druhy ptáků - ale je potřeba spíše citovat někoho povolanějšího, který by informaci potvrdil). Polský skleník má momentálně rozlohu 10 ha a svítí více, než stotisícové město. Světlo ze skleníku se Jizerské oblasti tmavé oblohy prozatím výrazně nedotklo, jistý měřitelný vliv tam ale již je parný. Investiční záměr firmy však hovoří o skleníku až 10x větším! To už by znamenalo vážné ohrožení tmavé noční oblohy i nad centrální částí Jizerských hor, které jsou od skleníku vzdáleny 30 km.


reklama

 
Další informace |
Komentář je převzatý a rozšířený text z webu Astronomické události.
foto - Mašek Martin
Martin Mašek
Autor je členem Klub astronomů Liberecka.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist