https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/myslivostudrzitelne.cz-zpusobi-novela-zakona-o-myslivosti-likvidaci-lidove-myslivosti-zahranicni-priklady-ukazuji-opak
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivostudržitelně.cz: Způsobí novela zákona o myslivosti likvidaci lidové myslivosti? Zahraniční příklady ukazují opak

21.9.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povede zmenšení minimální výměry honiteb k rozpadu lidové myslivosti? Zahraniční příklady ukazují opak, reálná výměra honiteb je v praxi výrazně větší a počty myslivců rostou, zatímco u nás setrvale klesají.
 
Dle ČMMJ povede snížení minimální výměry k ohrožení lidové myslivosti: ČMMJ uvádí, že dnešní aktuálně platná minimální výměra honitby je již dnes na hraně možností mysliveckého hospodaření a neodpovídá biologickým potřebám zvěře. Snížení výměry honitby navrhované novelou (z dnešních 500 ha na 250 ha) dle ČMMJ povedou ke (i) značnému zatížení státní správy, (ii) v řadě oblastí ochromí možnost odlovu zvěře na dlouhá období, (iii) mohou zapříčinit další pokles myslivecké základny v ČR. Právě strašení tím, že dojde k ohrožení lidové myslivosti a snížení počtu myslivců je jedním z klíčových důvodů, proč ČMMJ novele oponuje.

Reálným důsledkem snížení minimální výměry honiteb nebude náhlý velkoplošných rozpad stávajících honiteb: Mít vlastní honitbu přináší i spoustu administrativních povinností, a proto nelze čekat, že by došlo k masovému zakládání nových honiteb. Reálně budou nové honitby vznikat zejména tam, kde budou stavy zvěře ve velké nerovnováze s požadavky vlastníků a myslivci nebudou ochotni přistoupit na úpravu plánů lovu, nebo ve sdružení nebudou dobré mezilidské vztahy. Jednalo by se především o honitby, kde dosud myslivecká sdružení zneužívala pozice síly proto, aby znemožnila malým a středním vlastníkům a uživatelům pozemků v honitbě reálně ovlivňovat výši odlovu.

Pokud povede zmenšení minimální výměry honitby ke vzniku více honiteb, pak zákonitě vznikne více mysliveckých spolků, které budou tyto nové honitby užívat.

Honitby jsou v praxi výrazně větší, než je minimální výměra: Minimální výměra honiteb je pouze nejmenší rozloha, jakou honitba může mít. V praxi je však drtivá většina honiteb výrazně větší. V České republice je nyní průměrná velikost honitby necelých 1200 ha (tzn. více než 2x větší než minimální výměra). I po zmenšení na 250 ha by pořád minimální výměra honiteb byla výrazně větší než v sousedních zemích – v Rakousku je minimální výměra honiteb 115 ha a v Německu dokonce pouhých 75 ha. Podobně jako v ČR i v Rakousku a Německu je ale v praxi průměrná výměra honiteb výrazně větší než ta minimální – v Rakousku cca 1100 ha a v Německu cca 300 ha. Kdyby k masovému snižování výměr honiteb mělo dojít, už k němu dávno došlo.

Menší minimální výměra honiteb neznamená ochromení odlovu zvěře, v sousedních zemích i s nižší minimální výměrou honiteb se loví výrazně více: Rakousko a Německo, kde je zakotvená výrazně menší minimální výměra vykazují daleko vyšší počty odlovené zvěře. To však není způsobené velikostí honiteb, ale především způsobem stanovování plánů lovu, které se řídí zejména tím, jaký vliv má zvěř na vývoj lesa v dané honitbě. Tvrzení, že zmenšení minimální výměry honiteb způsobí ochromení lovu, je tedy silně zavádějící.

Zatímco u nás počet myslivců setrvale klesá, v sousedních zemích roste: Přestože nejsou v současnosti k dispozici úplně přesná data odhaduje se, že od první poloviny 90.let došlo v České republice k výraznému poklesu počtu myslivců z cca 115 000 na současných cca 65 000 myslivců. Je tedy zřejmé, že v současném systému dochází u nás k výraznému propadu počtu myslivců. Opakovaná tvrzení ČMMJ, že právě projednávaná novela povede k poklesu počtu myslivců, je tedy silně zavádějící. K tomuto poklesu dochází již nyní a v mnoha případech je tento „odliv myslivců“ způsobený právě rigidností mysliveckých sdružení, neochotou přijímat mladší členy a případně měnit svoje zažité postupy v péči o zvěř.

U našich západních sousedů naopak počet myslivců roste. Zatímco u nás se počet myslivců od první poloviny 90. let propadl o více než třetinu v Německu za stejnou dobu o třetinu narostl. Nechceme tvrdit, že je to způsobeno právě malou minimální výměrou honiteb (v Německu 75 ha), faktorů bude určitě řada, každopádně je zřejmé, že snížení minimální výměry honiteb samo o sobě k propadu počtu myslivců a tím „likvidaci lidové myslivosti“ nepovede. Naopak se může otevřít prostor pro myslivce, kteří nenašli svoje místo v nynějších mysliveckých sdruženích.

Další informace o novele zákona o myslivosti najdete na webu myslivostudržitelně.cz, který spustila skupina sedmi významných neziskových organizací lesníků, zemědělců i ochránců přírody. Web vysvětluje, proč je nutná změna současného nefunkčního systému myslivosti a přináší řadu informací a zdrojů k tématu. Vše ve snaze podpořit konstruktivní dialog založený na faktech a pomoci nalézt řešení současné neudržitelné situace.


reklama

 
Myslivostudržitelně.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.9.2024 07:15
ono je spíš dobré se podívat taky do vlastních řad, proč klesají a kdo vlastně je tím "myslivcem", tedy jestli to je hlavní činnost nebo " vedlejšák".
Kdo je majitel honitby a co na ní zamýšlí. Je otázka, jestli se z majitelů honiteb nestali velkovýrobci zvěřiny. Ono totiž když dají hromady peněz za pronájem honitby, tak nějaký okousaný stromek je to poslední, co je zajímá.

Srovnávat myslivost u nás a v jiných státech může být stejné, jako srovnávat Mercedes s Trabantem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2024 18:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak to máte pravdu. Myslivost u nás měla ve světě velice dobré jméno.
Odpovědět
VP

Václav Pop

25.9.2024 08:33 Reaguje na Jarek Schindler
Ano, naše myslivost měla v 60-tých a 70-letech minulého století dobré jméno. Byla to především tzv. "lidová" myslivost, provozovaná v mysliveckých sdruženích. Pak nastoupilo scelování polí, velkoplošná mechanizace a chemizace v zemědělství. Nastal rapidní pokles stavů drobné zvěře, který v podstatě pokračuje dodnes. Rovněž tak výrazný pokles stavů srnčí zvěře. Hlavní lovnou zvěří je dnes v mysliveckých spolcích zvěř černá. V lesních honitbách, zejména u LČR a VLS, je situace jiná. Tyto honitby jsou převážně režijní a posledních X desítek let byla snaha výrazně snížit stavy spárkaté zvěře, která na lese působila dlouhodobě markantní škody. Samostatnou kapitolou jsou lesy drobných soukromých vlastníků, které jsou převážně přičleněny k společenstevním honitbám. Tito drobní vlastníci si o nějakém nájemném, či o hrazení škod způsobených zvěří ze strany uživatelů honiteb, mohou nechat jen zdát.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.9.2024 10:05 Reaguje na Václav Pop
Tak to dobré jméno pochází již z doby První republiky ( drobná, hlavně zajíc a koroptev). Ano z různých příčin poklesly dramaticky stavy drobné. Ze stejných příčin naopak vzrostly stavy černé. Myslivci ale z těmi příčinami mají pramálo co společného a jen se přizpůsobili. Když pominete vojenské lesy tak ty režijní honitby LČR stát povětšině pronajímá. Jaký je asi poměr mezi režijními honitbami Lčr kde Lčr vykonává myslivost ve vlastní režii a honitbami které Lčr pronajímá" 1/9? No a proč by měl být v rámci společenstevní honitby vztah drobný vlastník nájemce? Nájemce si nepronajímá honitbu od drobných vlastníků ale od držitele honitby a tím je vždy HS. Tomu HS potom také platí nájem. Nebo to je snad jinak?
Odpovědět
VP

Václav Pop

26.9.2024 03:04 Reaguje na Jarek Schindler
Nevím, jestli je poměr mezi režijními a pronajatými honitbami u LČR 1 : 9 (řada honiteb LČR se vrátila do režie, zejména ty, kde nájemce udržoval vysoké stavy zvěře a škody zvěří byly vysoké).
Samozřejmě že nájemce platí nájemné pronajímateli, čili myslivecký spolek honebnímu společenstvu, ale následně stačí jedna VH HS (mohou to být i 2 nebo 3 vlastníci honebních pozemků) a ti odhlasují, že se nájemné platit nebude. I taková je praxe.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.9.2024 07:54
mám takový názor, že se tu vytvořili " myslivecké" pašalíky na které nemá nikdo " páku. Proto tu někomu stojí za to tu pořád " kvičet". Zkrátka jde o prachy a dělat si v pašalíku co je pro ně "výhodné". Tradice " myslivosti" se smrskla na byznys, kde ochrana ekosystémů nemusí být podstatou. Honitby se proměnily na takové " obory" bez plotu. Snížení výměry se " jim" moc nehodí.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2024 18:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Takové vaše tradiční " výkřiky do tmy". Můžete tu myšlenku mysliveckého byznysu trochu rozvést? Je až k smíchu jak se všichni odvolávají na zahraničí. To se máme vracet 100 let zpět abychom se oklikou zase dostali tam kde jsme nyní. To mohou vymyslet pouze ekoma...i.
Odpovědět
Ra

Radek

21.9.2024 08:20
V článku se někdo snaží vysvětlit že nejde o výměru honitby . Potom nechápu pro zatěžovat státní zprávu její změnou , když je jedno jaká výměra je . Stačí pouze kontrola lovu a stanovení početního stavu zvěře , na to stačí vyhláška . Lesu zdar !
Odpovědět
Ra

Radek

21.9.2024 08:52 Reaguje na Radek
Už by i pánům jako je pan Pitek mohlo dojít že se v okolních státech myslivci domlouvají a vytváří mnohonásobně větší honitby než jim ukládá zákon a mohli by se začít domlouvat .
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.9.2024 16:56
Celý příspěvek je důkazem, že web je málo a špatně , s nedostatkem dat. Web se ohání Německem a Rakouskem, ale neví, že spárkaté zvěře je tam cca 3x více a drobné dokonce 10x. Inu web programovaný nedouky. Ani jako zdroj informací. Natož k diskusi.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.9.2024 17:18
.... Pokud povede zmenšení minimální výměry honitby ke vzniku více honiteb, pak zákonitě vznikne více mysliveckých spolků, které budou tyto nové honitby užívat.
Tak to jedině, že by kulakova rodina vytvořila honitbu
Tak ale bude muset přikrmovat v době nouze, stavět zařízení a držet LUP. To jsem zvědavý, jak dlouho je to bude bavit. Za odměnu si půjdou sednout na sedačku na prase - tak na 20 nocí ?
Odpovědět
Ra

Radek

23.9.2024 18:01 Reaguje na Petr Pekařík
Myslíte si že to bude někoho zajímat, že bude snad bude kontrola....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.9.2024 10:25 Reaguje na Petr Pekařík
Tak v první řadě vznikne více hranic. No a hranice je vždy jádrem sváru. Myslíte si, že pokud zákon umožní vytvořit "malou honitbu" nebude její majitel pošilhávat po okolí co by se dalo k té jeho malé honitbě ještě přičlenit? Všichni přece ví, že čím větší tím lepší. O nějakou tu péči o zvěř či práci v honitbě nemusíte mít strach. Ono půjde pouze o samotný lov. No a i v malé honitbě se dají prodávat povolenky. Atd.
Odpovědět
DA

DAG

24.9.2024 10:38
Hned v prvním řádku lež. Nic jako lidová myslivost neexistuje.
Dnes je spolková myslivost, která navazuje na princip myslivosti prvorepublikové.
Jenže to se prostě lhářům nehodí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist