Ochránci přírody: Zdravou krajinu zajistí jedině změna zemědělských dotací
již delší dobu se ukazuje, že využívání prostředků dle dosavadních pravidel Společné zemědělské politiky naší krajině více škodí, než prospívá. Nejen přední světoví vědci, ale i různé instituce Evropské unie a veřejnost vyzývají k významným změnám zemědělské podpory. Tyto změny jsou nezbytné k zastavení kolapsu biologické rozmanitosti, k obnově úrodnosti půdy a k obnově vodního režimu krajiny, který umožní efektivně čelit suchu.
Dopady změny klimatu na českou krajinu, které již dnes a denně zažíváme, jasně ukazují, že bez posílení její schopnosti přirozeně zadržovat vodu bude do budoucna vážně ohrožena samotná produkce potravin. Zároveň je z dlouhodobých dat zřejmé, že současné převažující způsoby hospodaření mají negativní dopad na živé organismy od půdních živočichů až po ptáky, bez nichž se zdravá krajina neobejde. Problémem zůstává i nadměrná eroze půdy nebo nevhodná kvalita spodních vod.
Na výše zmíněné problémy a výzvy bude reagovat i reforma evropské Společné zemědělské politiky. Na české úrovni na ni naváže Strategický plán, který nastaví podmínky dotací na dalších několik let. Právě ten představuje šanci, jak zajistit ozdravění naší krajiny, ze kterého budou mít v posledku prospěch zemědělci i česká veřejnost. Strategický plán musí zemědělcům zajistit dostatečnou podporu k tomu, aby své hospodaření mohli změnit a o naši krajinu mohli skutečně pečovat. Nynější rozhodnutí o Strategickém plánu jsou tedy pro budoucnost české krajiny a půdy klíčová.
Žádáme Vás proto, pane ministře, aby se Ministerstvo zemědělství při přípravě Strategického plánu zaměřilo na tyto čtyři kroky:
1) Faktické zahrnutí evropských a národních cílů do přípravy Strategického plánu
Přestože nové období Společné zemědělské politiky začne pravděpodobně až v roce 2022 či 2023, český Strategický plán je nyní oproti jiným státům již v pokročilé fázi přípravy. Je proto nutné zajistit, aby byly do Strategického plánu v odpovídající šíři začleněny cíle nedávno zveřejněných evropských strategií Farm to Fork či Biodiversity strategy 2030, které jsou součástí Zelené dohody pro Evropu. Mezi cíli vztaženými k roku 2030 jde zejména o dosažení obhospodařování 25 % plochy v režimu ekologického zemědělství, 10 % přírodních prvků na zemědělských plochách, snížení užívání hnojiv o 20 %, snížení užívání pesticidů o 50 % či snížení prodeje antimikrobiálních látek pro hospodářská zvířata o 50 %. Z dosavadních postojů Evropské komise je zřejmé, že nepřijme Strategický plán, který k těmto cílům nepovede. Český Strategický plán zároveň musí dostatečně odrážet závěry a cíle dalších dokumentů přijatých Vládou České republiky, především Strategie ochrany biologické rozmanitosti ČR, Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu či Politiky ochrany klimatu. Žádáme Vás proto o informaci, jakými kroky Ministerstvo zemědělství zajistí, aby Strategický plán plně zohledňoval cíle výše zmíněných strategických dokumentů.
2) Zvýšení transparentnosti přípravy Strategického plánu
Ze srovnání příprav Strategických plánů v jiných členských státech je zřejmé, že proces na české úrovni není z hlediska transparentnosti vyhovující. Transparentnost procesu Evropskou komisí je vyžadována v čl. 94 § 1 návrhu reformy Společné zemědělské politiky z roku 2018. Strategický plán je zásadním národním dokumentem s vysokými veřejnými investicemi do více než poloviny českého území, detailní informace o postupu jeho tvorby proto mají být snadno veřejně dostupné. Podle našeho názoru je zapotřebí zveřejnit především informace o reformě Společné zemědělské politiky, podrobný aktualizovaný časový plán příprav, návrhy dokumentů vzniklých povinně v procesu tvorby Strategického plánu (SWOT analýza, Vyhodnocení potřeb, Ex ante hodnocení, Intervenční strategie) a seznam aktérů zapojených do procesu koordinovaného Ministerstvem zemědělství. Žádáme Vás proto o vytvoření veřejných internetových stránek, na kterém budou všechny tyto informace zveřejněny.
3) Zapojení široké veřejnosti do přípravy Společné zemědělské politiky a Strategického plánu
Vzhledem k nebývalému suchu, dopadajícímu drtivě nejen na zemědělce a lesníky, výrazně roste také zájem veřejnosti o nakládání s půdou a krajinou. Proto je důležité, aby ve společnosti rostlo povědomí o roli zemědělství a jeho přínosech a problémech. Ministerstvo by tedy mělo do procesu reformy Společné zemědělské politiky zapojit občany například formou panelových (online) debat, veřejných projednání či možností připomínkování nejen okruhem zvaných institucí a odborníků, jako se to děje v některých jiných členských státech. Žádáme Vás tedy o zaslání harmonogramu kroků, kterými Ministerstvo zemědělství umožní dostatečné zapojení veřejnosti.
4) Prosazení ambiciózní reformy Společné zemědělské politiky na evropské úrovni
Pokud chceme současně posílit dlouhodobou udržitelnost hospodaření v zemědělské krajině a neoslabit přitom konkurenceschopnost českého zemědělství, je nutné prosazovat ambiciózní reformu Společné zemědělské politiky na úrovni Evropské unie. V Radě Evropské unie je proto z české strany potřeba aktivně iniciovat a podpořit takové změny podmínek zemědělské politiky, které podpoří obnovu a ochranu přírody a zemědělské krajiny. Zejména je zapotřebí podpořit rozhodnutí, aby alespoň polovina peněz ze Společné zemědělské politiky směřovala na ochranu přírody a klimatu a aby byla posílena tzv. podmíněnost, tedy nastavení základních podmínek hospodaření, které ochrání půdu a krajinu a bez jejichž dodržení nelze dotační podporu z veřejných rozpočtů vyplatit.Vážený pane ministře, dovolte nám ujistit Vás, že jsme připraveni se na ambiciózním návrhu českého Strategického plánu podílet.
Věříme, že Ministerstvo zemědělství bude při jeho přípravě důsledně naplňovat výše uvedené environmentální cíle. Při přebírání petice ČSO a ČMMJ Vraťme život do krajiny v prosinci loňského roku jste řekl, že si jste vědom problému intenzivního zemědělství a že s námi sdílíte požadavek na zdravou krajinu. Máme-li účinně čelit suchu a dalším vážným problémům a mají-li čeští zemědělci mít reálnou šanci na dlouhodobou ekonomickou udržitelnost svého hospodaření, pak je ozdravění české krajiny nezbytným předpokladem.
Anna Kárníková, ředitelka, Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic
Petr Kazda, ředitel, Nadace Partnerství
Zdeněk Vermouzek, ředitel, Česká společnost ornitologická
Martin Střelec, ředitel, Juniperia
Jan Valeška, ředitel, Asociace místních potravinových iniciativ
Soňa Jonášová, ředitelka, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN)
Tomáš Hodek, předseda, Ekodomov
Radomil Hradil, předseda správní rady, Nadace Pro půdu
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Miroslav Vinkler
24.6.2020 06:03Je spíše zapotřebí komunikovat s Bruselem, aby nastavil pravidla pro vyplácení eurodotací více " do zelena".
Za dva roky budou parlamentní volby a bude zapotřebí podpořit strany , které nejsou svázány s minulostí ministerstva zemědělství.
Je doslova tragédií, že klíč k ozdravění krajiny drží v rukou jediné ministerstvo , které veškeré snahy o nápravu krajiny odmítá.
Chtělo by to najít Jánošíka, který by tech chlív v Praze konečně vyčistil.
Pavel Hanzl
15.7.2020 08:43 Reaguje na Miroslav VinklerJediné řešení je porazit Babiše ve volbách a začít zgruntu skoro všude, jak po plyšákovi.
Krejcar Stanislav
16.7.2020 19:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.8.2020 20:31 Reaguje na Krejcar StanislavNic o tom nevím.
Tyhle volby budou už úplně jiné. Výsledek je dán předem. A vůbec si nemyslím, že by měly být zfalšované.
Michal Ukropec
20.8.2020 19:31 Reaguje na Miroslav VinklerBohuslav Rosendorf
24.6.2020 06:20DAG
24.6.2020 12:28 Reaguje na pavel peregrinPředpokládám, že Vám by vadilo více peněz do eko zemědělství. Tím pádem méně peněz do standardního zemědělství. Deset procent krajinných prvků a polovina peněz na ochranu přírody a klimatu.
Ono pokud by bylo peněz na dotace víc než na toto období, tak by to bylo ještě relativně snesitelné. Jenže to vypadá, že těch peněz bude míň a tím pádem by někteří zemědělci na tom byli hodně bití.
Jiří S
24.6.2020 12:45 Reaguje na DAGA ty krajinné prvky moc nechápu, to jako vytvořit nově na orné půdě 10 % krajinných prvků? Vemte si nějaký velice průměrný podnik 1000 ha. Tzn 100 ha upárat, při pěstování pšenice, asi nejlevnější plodiny a nejvíce zastoupené, tak 6tx4000= 24 000Kč - náklad 12 000 Kč= ,,zisk,, 12 000 Kč * 100 ha, myslíte skutečně, že někdo vykompenzuje ztrátu 1200 tis. Kč?? To asi ne, jak jste již řekl, peněz bude spíše méně. A takový peníz určitě není zanedbatelný, to může být například celý měsíční náklad na zaměstnance v nějaké ZD podobné výměry. Navíc pokud by to stát nakonec kompenzoval, tak by stejně další 4000 Kč padly na nájem a ten zemědělec z toho bude mít zase méně.
DAG
24.6.2020 13:36 Reaguje na Jiří SČeští úředníci podle mě mohou za daleko víc zla než EU, protože její nařízení dělají adabsurdum.
Vaše cenová kalkulace ztráty je jasná a koresponduje s mými zkušenostmi. Osobně bych místo prvků preferoval biopásy a měl by se spíš kompenzovat rozdíl ve ztrátách. Biopás by byl osazen plodinou, která by byla příznivá pro ochranu přírody a jejím sklizením by nevznikla tak velká ztráta napadá mě kapusta různé jeteliny a traviny.
DAG
24.6.2020 13:39 Reaguje na DAGKaždý den u nás vyjížděli dva lidé dělat krmení.
Traviny se sekli postupně a byl dostatek času pro uzrání trav a vývoje hmyzu.
Jiří S
24.6.2020 14:27 Reaguje na DAGDAG
24.6.2020 14:47 Reaguje na Jiří SVaše poznámky jsou zajímavé. Dle mého názoru by si zemědělci měli uvědomit, že příroda není "fabrika" a příroda jde do kopru. Za posledních třicet let v ní prostě všechno mizí. Ochranáři by si zase měli uvědomit ekonomický aspekt a najít kompromis.
Jiří S
24.6.2020 15:04 Reaguje na DAGNo věc je ta, že většina zemědělců si to uvědomuje a pokud můžou, tak se starají, jak nejlépe to jde, ale vzhledem k finančním výsledkům to nejde jinak, taková je realita, i když nám tu spousta lidí bude tvrdit, že jde. Budou nám tvrdit, že v Rakousku to jde, akorát zapomínají na holý fakt, že 55 % zemědělců v Rakousku mají zemědělství jako vedlejší živnost, to jsou ti drobní a ten zbytek se přibližuje k velikosti českých zemědělců, protože by se také jinak neuživili, jen tou velikostí firmy, právě jako u nás. Cena se řídí obvykle podle MATIFu a to se řídí dle konzumentů, takže všech a vzhledem k tomu, že střední třída schudla a nižší třída na to taky nemá, tak rohlík prostě stát 15 Kč nemůže a o tom to je. Zemědělec to jen těžko změní. Nevím kde se vzala ta hysterie, že zemědělcovi se tento stav líbí, či mu vyhovuje. Nikdo z nás dotace pobírat nechce.
DAG
25.6.2020 09:17 Reaguje na Jiří SJe to prostě o penězích, aby stát dotoval dostatečně mimoprodukční funkce a zemědělcům zaplatil to, že se budou starat o krajinu.
To je ovšem jen vlhký sen, peníze nebudou a nebude spokojená příroda, ochranáři a ani zemědělci. Zemědělci budou muset odolávat tlakům na ceny obilí z jiných kontinentů a třeba budou muset stejně změnit strukturu produktů k vyšší přidané hodnotě.
Jiří S
26.6.2020 10:41 Reaguje na DAGJe zajímavé, s tou cenou potravin, asi jste myslel spíš cenu komodit předpokládám, že i když se neurčuje v ČR, tak výkupní ceny např. mléka jsou dlouhodobě o 1 Kč/l nižší v porovnání s EU, čím to je? Jak to a proč?
Je to začarovaný kruh, firmy co vykupují komodity jsou většinou vlastněny subjekty cizích států a jen takto české zemědělce vykořisťují, tento problém vznikl bohužel již po revoluci a těžko se s ním něco bude dát dělat.
DAG
26.6.2020 13:40 Reaguje na Jiří SJJ myslel jsem komodit. Pakliže budete dělat pšenici a nebudete mít dotace, tak stejně q obilí dráž neprodáte.
Ano supermarkety by asi museli odebírat potraviny od zemědělců, ale část vysoce ziskových produktů by šla prodávat přímo v místě.
Jistě to není jednoduché, tak jak si internetoví diskutéři představují. Kdyby to tak jednoduše šlo, tak to dávno dělají všichni zemědělci. Asi je nějaký prostor u vína, protože tam jsou zemědělci celkem aktivní.
Jinak je to takové paběrkování.
Jiří S
26.6.2020 14:50 Reaguje na DAGAno nějaká specializace by šla dělat a troufnu si říct, že menší sedláci již se snaží natlačit do farmářských trhů. Ale vzhledem k tomu, že většina půdy je vlastněna podniky okol 500 - 2000 ha, tak takový podnik se nikdy nepustí do maloprodeje (hodně moc práce na malé ploše), k tomu prodeji potřebuje použít větší plochu a to jde bohužel jen ve spolupráci se supermarketem.
Prostor u vína již není. My jako vinohradníci s 80 ha bychom se těžko prosazovali na trhu. Trh je již skvěle obsazen a navíc v posledních 2 letech se pije víno o hodně méně, co znám provozy co vyrábí, tak oproti dobrým rokům jim zbývá 1/3 láhví na skladě a neví co s tím. Takže tam bohužel.
Jiří S
26.6.2020 15:39 Reaguje na Jiří SZbynek Ulcak
26.6.2020 23:11 Reaguje na Jiří SKrejcar Stanislav
16.7.2020 20:11 Reaguje na DAGPavelA
24.6.2020 07:51a po druhé-je jí nějaká krajina ukradená.
Michal Ukropec
24.6.2020 09:58vaber
24.6.2020 17:39Tady na Ekolistu jsem se dozvěděl:
-nepěstovat řepku a jaké další plodiny?
-zmenšit pole a udělat meze? to zemědělci udělají
-vykopat meliorace,
-zakládat tůňky a mokřady
-zlepšovat retenci a omezit erozi , jak na poli zlepší zemědělec retenci a zabrání erozi ,jen tím že bude všude pěstovat jetel nebo něco podobného? nebo bude stavět kamenné terasy jako kdysi?
-nestavět přehrady, ty prý škodí nejvíce
-co dělat v lesích? zde jsem slyšel jen o cestách v lesích ,jiný návrh?
Za všemi těmi výzvami a dopisy by mělo být něco konkrétního fyzického. Napřed musím vědět co přesně chci nebo musím udělat a potom řešit peníze, tady se to dělá naopak nejdřív se dělí peníze a poton se něco zpytlíkuje a tomu odpovídá výsledek
Břetislav Machaček
2.7.2020 23:52se k tomuto vyjádřit.V globalizovaném
světě se prostě problémy s odbytem řeší
národními nebo unijními dotacemi,které
ale vytvářejí nerovné podmínky mezi
zemědělci.Stanovit takové dotace,aby
vyřešily všechny problémy je utopie
a zemědělcům nařizovat nákladná
opatření v krajině bez kompenzací
je jejich buzerace.Stačila by
garance odbytu,jaká bývala kdysi.
Zemědělec tak mohl dlouhodobě plánovat
a dodržovat osevní plány,množení zvířat
a vědět,že garantovanou produkci udá
za smluvní pevné ceny.Přebytky by
musel udat mimo tuzemský trh a dovoz
by při naplněném nákupu nebyl možný.
Samozřejmě né u všeho a v určitém
procentuálním množství.Pak by i mohl
pěstovat plodiny od kterých se z
důvodu ekonomiky ustoupilo a začaly
se osévat pole řepkou,kukuřicí a pšenicí.
Každopádně bych už nedotoval bioplynovky,
zrušil přidávání lihu a řepkového oleje
do paliv,protože se to neblaze podepisuje
na chemizaci a degradaci humusu v půdě.
Pokud sem budou nadále proudit dotované
přebytky produkce z celé EÚ a levné maso
ze zemí s levnější produkcí,tak žádné
dotace zemědělce nespasí.Kde udá kvalitní
produkcí,když tu bude z dovozu levné zboží
za dumpingové ceny?Jsou terčem kritiky
ekologů,ale oni se pouze chovají tržně.
Garantovaný odbyt za pevné ceny zavání
socialismem,ale ono to zemědělství není
pouze výroba,ale i péče o půdu a krajinu.
Nikdo nebude rozšiřovat chovy zvířat
pro tvorbu hnoje do zničené půdy,když vidí
dotované přebytky z dovozu na trhu.
Nikdo se nebude dobrovolně vzdávat
produkce dotovaných ekopaliv a bude
je dál pěstovat,když se to vyplácí.
Ekologové ať si sypou popel na hlavu
za prosazení takových dotací,protože
tak přispěli k té chemizaci a úbytků
humusu v půdě.Zemědělci produkují to,
co jim přináší zisk a jistotu odbytu
těchto "ekoproduktů".To udělá každý
dobrý podnikatel.Bohužel,pokud se
neustoupí od dogmat trhu,tak se
budou uplatňovat v zemědělství stále různé
dotace,ať ty spravedlivé či nikoli
a přírodě to moc nepomůže.
Jiří S
3.7.2020 12:51 Reaguje na Břetislav MachačekBioplynky se nepodepisují na chemizace, ale na erozi.
Řepka by se na chemizaci nepodepisovala, kdyby nebylo unáhleného zákazu mořidel.
Ekopaliva nejsou dotovaná, jen je zajištěn jejich odbyt a vzhledem k hladovosti trhu byla cena vyšší.
Země s levnější produkcí vesměs neexistují, asi jste měl na mysli země Mercosuru a tam jsou státem zemědělci dotováni stejně, či více jak v západních zemích Evropy, takže to spadá do těch dotovaných přebytků jak jste zmiňoval.
Konečně a za to jsem Vám nejvíce vděčný někdo pochopil, že i zemědělec je podnikatel pohybující se v tržním odvětví a musí generovat zisk.
Za posledních zhruba 10 let co vymysleli ekologové, to znamenalo zvýšení chemizace zemědělství.
Děkuji Vám pane Machačku.
Břetislav Machaček
3.7.2020 21:50 Reaguje na Jiří Smou základní myšlenkou bylo to,že je třeba
hlavně napravit chyby s dotacemi a vrátit
se od globalizace k místním zdrojům.Pokud
se nebudeme starat o naši krajinu a budeme
slepě přebírat zahraniční bludy,tak budou
pole brzo zastavěná soláry,hory větrníky
a v zemědělství se bude pěstovat pouze
kukuřice,řepka a pšenice pro energetiku.
Zemědělcům to nevytýkám,chovají se tržně,
ale kritizuji ty,co toto prosadili a nyní
vás kritizují za vaše tržní chování.Už
jsem to někde napsal:Zemědělci a lovci živí
lidstvo tisíce let,příroda byla donedávna
plná života a pak přišel homo ekolog a všem
radí,nařizuje a s přírodou to jde rapidně
z kopce.Chyby se vrší jedna na druhou,vše se
vším souvisí a řeší se pouze dílčí problémy.
Nic proti ekologii,ale ukrývat energetický
lobing za péčí o uhlíkovou stopu a přehlížet
ničení vlastní přírody nepochopím.Tak jako
nepochopím nadšení pro nějaký živočišný druh,
který tu nemá vhodné životní podmínky a přitom
obětovat jiné druhy,které je tu mají.Po staletí
člověk krajinu kultivoval ke svému užitku a nyní
se má jít zpátky?To by se ale bylo třeba zbavit
asi i člověka samotného! Uživit ty mudraly EKO
a BIO produkcí je utopie už nyní a to chtějí
ještě další půdu zastavět soláry a produkovat
daleko více biomasy na úkor zdravých potravin!
Kdysi jsem ekologii fandil,ale po jejím uchopení lobisty,anarchisty a snílky už nechci být s nimi
házen do jednoho pytle.Vám přeji výdrž a péči
o přírodu návrat zdravého selského rozumu.
Krejcar Stanislav
4.8.2020 19:09 Reaguje na Jiří SJiří S
5.8.2020 08:14 Reaguje na Krejcar StanislavK těm ekologickým zemědělcům je to takové zvláštní. Pořád je to o výměře. Mám spolužáka ze školy, v hospodě jsme proseděli dlouho :D ... a ten hospodaří ekologicky a doslova ,,rejžuje,, ale jasně řekl, kdyby to nebylo tak výrazně dotované, tak na to seru. Hospodaří na 500 ha orné a 500 ha luk, chytl ještě tu dobu, kdy se v LFA loukách dostávala za mulčování pálka a snadno přešel na orné díky tomu do ekologie. Každopádně i přes nejmodernější stroje, které si může dovolit a díky kterým sto stíhá, protože by se tam jinak manuálně zedřel, tak výnosy např. řepka max 1 t/ha, pšenice max 2,5 t/ha, špalda ještě méně samozřejmě a to píšu o těch nejlepších rocích a tak by se dalo pokračovat, to na uživení národa nestačí. Bohužel.