https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-brach-jak-muzeme-kazdy-ovlivnit-pozary-v-amazonii-staci-kupovat-ty-spravne-potraviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Brach: Jak můžeme každý ovlivnit požáry v Amazonii? Stačí kupovat ty správné potraviny

27.9.2019
Sběr bolívijských para ořechů.
Sběr bolívijských para ořechů.
Foto | CIFOR / Flickr
O požárech v Amazonii se píšou články, vlády posílají vojáky na hašení požárů, lidé nemalé peníze. Ale k tomu, aby se v Amazonii nevypalovaly pralesy, může přispět každý, a to tak obyčejnou věcí jako je nákup v obchodě.
 

Za vším jsou peníze. Každý kilometr čtvereční Amazonského pralesa je potenciální zisk pro pěstitele sóji nebo majitele dobytka. Pokud však nedotčený prales již nějaký zisk generuje, například divoce rostoucí ovoce, není tak jednoduché prales zničit.

Nejrozšířenějším takovým ovocem jsou para ořechy a olej z nich. Para ořechy rostou divoce a potřebují nedotčenou přírodu. Efekt poptávky je tedy opačný než např. u palmového oleje, kvůli kterému jsou pralesy ničeny.

V severní Bolívii je sběrem para ořechů zaměstnáno sezónně až 80 % obyvatel. Obchod s para ořechy je pro ně jediný příjem. Například bolivijská vláda garantuje minimální výkupní cenu, aby místním komunitám zajistila důstojný život.

Stromy para ořechu jsou nejstarší (dožívají se i 1000 let) a nejvyšší (45 m) stromy v Amazonii. Para ořechy se nevysazují na plantážích ze dvou důvodů. Stromu trvá 30 let než začne plodit a pro investory tak není zajímavý. Aby stromy para ořechu měly hodně plodů, musí být opyleny spolu s druhem divokých orchidejí.

Osamocené stromy bez okolní přírody mají 10% plodnost oproti těm rostoucím divoce.

Kupováním para ořechů a výrobkům z nich bojujete proti vypalování pralesa.


reklama

 
foto - Brach Ondřej
Ondřej Brach
Autor se věnuje dovozu potravin z Bolívie do ČR. Spolupracuje s bolívijskými zpracovateli para ořechů, od kterých vykupuje paraořechový olej, který dováží do ČR.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

27.9.2019 04:06
Výborně, konečně něco co dělám správně :-) Už jsem tu schytal nevraživé pohledy za SUV, klimatizaci, rodinný dům, cestování letadlem a myslím ještě za něco, tak to snad ty para ořechy zachrání. Zrovna včera jsem jich v Lídlu koupil pět balení a určitě mi nevydrží dlouho a půjdu si pro další :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.9.2019 08:33
Díky za tu informaci. Paraořechy mám rád a kupuji je. Tak alespoň nebudu mít špatné svědomí, že "ničím klima" kupováním něčeo, co sem putuje přes půl zeměkoule.
Druhou věcí je, že tuk z paraořechů (i ten, co se sní společně s ořechem) má příznivý vliv na lipidové spektrum v krvi konzumentů a alespoň teoreticky prodlužuje život.
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.9.2019 10:12
Panečku, někteří odborníci na klima museli na takový výbuch ranní myšlenky jako nejíst paraořechy a zachránit tím planetu evidentně dlouho čekat. Alternativní Nobelovka je téměř na obzoru.
Odpovědět

Jan Škrdla

27.9.2019 19:35 Reaguje na Milan Milan
Právě naopak, nikdo tady nenabádá k tomu nejíst para ořechy, ale jíst para ořechy.
Odpovědět

Jan Škrdla

27.9.2019 23:54
Trochu mě zaráží tvrzení, že stromy musí být opyleny spolu s druhy divokých orchidejí. Jestli to nevzniklo nepřesností překladu, nebo jsem to špatně pochopil (dva zcela rozdílné rody nemohou být navzájem opyleny). Tak nějak bych předpokládal, že ty orchideje jsou z nějakého důvodu důležité pro opylovatele para ořechů. Např. že jim poskytují snůšku ve zbytku sezony, potravu nebo úkryt, nebo ty opylovatele lákají do koruny stromu.
Těch 45 m je dost, ale předpokládám, že v tropech se vyskytují i vyšší stromy.
Jinak pěstování para ořechů je jednou z cest udržitelného využívání tropických lesů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.9.2019 09:11 Reaguje na Jan Škrdla
U nás se běžně říká, že ořech (myšleno vlašský) se sází pro děti a vnuky, nikoli pro sebe. Jenže ty paraořechy rostou v zemi kde lidé mají poněkud jinou mentalitu (z ruky do huby), takže třicet let je pro ně "nekonečno".
Odpovědět
mr

28.9.2019 13:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnku, píšete zase nesmysly. Máme vlašák, dnes má necelých 30 let a posledních asi 15 let sbíráme okolo 45 - 55 kg ořechů ročně, záleží na ročních srážkách, ale v červenci a srpnu ho stejně zalévám ke kmeni, tak 2 - 3 kýbly obden. Předloni jich žena prodala přesně 45 kg a dalších necelých 20 kg rozdala známým a trochu nechala pro naši potřebu. Před 5-i lety jsem dal sousedce z něho nechtěný semenáček a už měla loni z něho první ořechy. Pro potomky sázíte les, ne ořechy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist