https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-prosicky-strucny-navod-nejen-pro-fotografy-jak-se-bavit-s-myslivci-kteri-brani-vstupu-do-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Prosický: Stručný návod (nejen) pro fotografy, jak se bavit s myslivci, kteří brání vstupu do krajiny

10.9.2020
Jelen evropský, Hoge Veluwe NP, Nizozemsko (f/6.3 1/125 s, ISO 2000, 1DX Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM + TC 2x).
Jelen evropský, Hoge Veluwe NP, Nizozemsko (f/6.3 1/125 s, ISO 2000, 1DX Mark II, EF400mm f/2.8L IS II USM + TC 2x).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jsem fotograf přírody a jako takový mám i řadu zkušeností s myslivci. Tento text je určen zejména pro kolegy fotografy, co se začínají bát chodit do lesa. Pokusil jsem se (nejen) pro ně sepsat jejich práva a možnosti, pokud chtějí zavítat do přírody v období jelení říje.
 

V 1. zóně národních parků a národní přírodní rezervaci se smí jen po vyznačených cestách. Mimo ně má každý právo na volný přístup do lesů, může chodit po loukách a něco jako honitbu si můžou myslivci strčit za zelený klobouk.

Přesto se může stát, že právě nyní, v honbě za nejlepší trofejí, vás budou myslivci bezdůvodně nahánět a vyhánět v intenzivnější míře než jiných v částech roku. Mají na to právo pouze ve výjimečných a přesně daných případech. A někteří mohou po vás chtít prokázat totožnost (ze zákona sice nemusíte mít doklad u sebe, ale prokazování na Policii je zbytečně delší).

Bavte se jen s úřední osobou, což jsou příslušníci lesní a myslivecké stráže a stráž přírody. Každá ze stráží je oprávněna zjišťovat totožnost osob, ovšem u každé stráže k tomu zákon stanoví jiné podmínky.

Myslivecká stráž to může vyžadovat pouze tehdy, pokud máte zbraň, nebo je důvodné podezření, že máte upytlačené zvíře. Možná vás to překvapí, ale příslušníků stráží je v Česku 25 000, nejvíce těch mysliveckých (snad pro tu příležitost střílet po psech, co nejsou na vodítku). Jako kvalifikace totiž není potřeba ani středoškolské vzdělání (na Slovensku jsou dál, i proto mohli pravomoci stráží rozšířit), takže je bohužel riziko, že potkáte někoho, kdo inteligence moc nepobral.

Důležité je, že se musí příslušník stráže prokázat služebním průkazem se správnou územní platností a musí mít služební odznak. Když vám bude jako mě před roky na louce máchat před nosem vizitkou firmy “Lesy ČR”, tak ho pošlete do háje. A když bude dál otravovat, zavolejte Policii ČR, ať se to vyřeší - tehdy to příslušníci zvládli ukázkově.

Protože se ve všech případech stráží jedná o úřední osoby, máte ze zákona právo jejich jednání s vámi natáčet na video a oni toto musí strpět.

Les mohou pro veřejnost uzavřít pouze orgány státní správy lesů (obce, ministerstvo, kraje) a to jen z důvodu ochrany lesa nebo zájmu zdraví a bezpečnosti fyzických osob (obvyklý důvod jsou popadané stromy po vichřici, požár, snaha omezit krádeže vánočních stromků, omezení devastujícího sběru lesních plodů, rušení zvěře, sesuv půdy, použití chemikálií a pesticidů). Rozhodnutí musí být na úřední desce daného orgánu a v rozhodnutí daný orgán stanoví, jak má být zákaz na lokalitě označen.

Tedy kvůli myslivcům se na podzim nedostanete do lesa pouze v případě, že obecní úřad(!) vydá zákaz vstupu do lesa z důvodu “zajištění klidu zvěře v období říje a zajištění bezpečnosti v období lovu”. Toto musí být zveřejněno na vývěsce obce, jejíhož katastru se to týká, a musí to být v terénu označeno. Pokud to tam není, nikdo vás z lesa vyhnat nemůže. I když budou myslivci právě horlivě “zajišťovat klid zvěře v období říje” vyvražďováním trofejových jelenů...

Ke studiu:
Zákon č. 449/2001 Sb. Zákon o myslivosti
Zákon č. 289/1995 Sb. Lesní zákon
Zákon č. 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny


reklama

 
foto - Prosický Ondřej
Ondřej Prosický
Autor je vzděláním geolog, živí se jako fotograf přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (94)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

10.9.2020 05:39
Jen díky myslivcům je možno ve volnosti něco fotit. Až bude příroda podle Duhy nebo Metzla, tak si jelena vyfotíte jen v zoo, nebo u někoho na farmě.
Odpovědět
re

regis24

10.9.2020 06:07
Neskutečný blábol. Pan autor již sklidil silnou kritiku na svém Facebookovem profilu a to i od mnoho vlastních kolegů fotografů.
Proč? Protože lže.
Slušní lidé a fotografové nemají problémy se vstupem kamkoliv, hulvati ano.
Ono není jen právo (třeba na ten průchod krajinou), oni jsou také povinnosti. A určitě nemá nikdo právo používat bez svolení cizí majetek - třeba myslivecká zařízení...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.9.2020 10:50 Reaguje na regis24
Jaká kritika? Vdyt tam nic nemá...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.9.2020 14:22 Reaguje na regis24
Myslivecké zařízení. Tj. posed, že? Nic jiného tam není, z krmelce se asi nefotí. A ten posed nepatří většinou myslivcům, ale správci lesa.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.9.2020 14:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslivecká zařízení jsou majetkem uživatele honitby. A rozhodně to neznamená, že si tam může vlézt každý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.9.2020 14:32 Reaguje na Hunter
U nás není zakázáno vstupovat na cizí pozemky, pokud nejsou oplocené (a les si oplotit nesmíte), nesmíte tam ale působit škodu.
Takže vám do honitby může vlézt každý.
Vy ovšem nemůžete každého zastřelit (pouze odsáky, ekology a kalúskovce).
Bývá omezení jen na cesty, ale to by muselo být CHKO.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.9.2020 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Pozemek je trošku dost něco jiného než myslivecké zařízení, o vstupu na pozemky tu přece není vůbec řeč. Vlézt na kazatelnu, žebřík nebo posed je něco úplně jiného. Vy lezete cizím lidem do obýváku?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 20:35 Reaguje na Hunter
Hm, co jsem já kdysi svého času viděl tato myslivecká zařízení a lezl do nich, byla obvykle volně otevřená. Maximálně, pokud to byl zastřešený posed opatřený střechou a stěnami, pouze s okny na výstřel, byl zajištěn pouze ohnutým hřebíkem nebo obrtlíkem. Pokud to je i dnes, tak pokud tam člověk nic nezničí, tak myslím i dnes se tam dá vylézt nahoru. Zamčené byly seníky a jiné sklady krmiva v lese a myslivecká chata, kterou tehdy myslivci v lese provozovali.
Dnes bych ale považoval za normální, kdyby takové posedy byly vesměs pod zámkem a pokud by to byl posed pouze typu žebřík a nahoře na stromě jen sedátko, tak aby na žebříku ve výšce tak dvou metrů byla uzamykatelná zábrana, která by minimálně velmi ztěžovala na ten posed vylézt. Plus cedule se zákazem vstupu. Už proto, protože dnes návštěvníci lesa jednak nejsou pouze místní, kteří se s myslivci znají a tak jejich práci neničí, jednak nejsou tělesně zdatní, takže mohou se na posedu zranit nebo i zabít a následně by se po myslivcích mohlo požadovat odškodné a jednak dnes v době internetu může kdokoliv polohu posedu, kde se dá zachránit před nepohodou a přespat, zveřejnit a potom by mohly následovat návštěvy. Od trampů po všelijaké rádoby přírodní turisty až třeba po migranty cestující načerno pěšky a všelijak do třeba Německa.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 15:40 Reaguje na Radim Polášek
Migranti přes nás jednak moc neproudí, a i když, tak rozhodně ne pěšky. S velkou fantazií bych si to dovedl představit někde u čáry, ale i tam koukají co nejrychleji zmizet na druhou stranu a ne kempovat na posedu.

Rádoby přírodní turisty bych taky vyškrtl, kdo někdy na posedu spal, tak ví proč. Posed je fakt těžká nouzovka, když už se nedá jít dál a leje. Že by někdo plánoval na něm přespat si neumím představit, a že jsem kdysi spal leckde, a hlavně ... za světla se jde buď dál, nebo se najde prakticky vždy lepší flek. A za tmy hledat posed ... to hodně štěstí.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

13.9.2020 14:08 Reaguje na Hunter
Problém je trochu jinde - především myslivci by si měli vyžádat povolení o zřízení mysliveckého zařízení na polním pozemku vlastníka ! Už pár let nežijeme v socialismu a mnoho pozemků přešlo po roce 1990 z kolonky nás všech do soukromého vlastnictví ! Osobně se nebráním rozhovoru o zřízení - ale bez povolení a s mysliveskou partizánštinou nakládám jako nepovolené vniknutí a likviduji To samé jsem dělal v případě zelených v devadesátých letech , kdy výsadbu přírody prováděli i na soukromých pozemcích.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

13.9.2020 14:12 Reaguje na Krejcar Stanislav
U věcných břemen je to něco jiného, at s vodáky tak čezáky problém nemám. A ochranné pásmo jim sám udržuji přístupné na předepsané šíři, s pěstováním krmné plodiny.
Odpovědět
Hu

Hunter

13.9.2020 17:18 Reaguje na Krejcar Stanislav
To máte samozřejmě pravdu, k umístění mysliveckého zařízení je třeba vždy mít souhlas vlastníka pozemku. To se netýká jen polních pozemků, v tom se mýlíte. Nejsem si vědom, že bych někdy napsal něco jiného a problém v tom nevidím. Nic to ale nemění na tom, že myslivecké zařízení je výhradním majetkem uživatele honitby.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

11.9.2020 00:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak trochu nemáte pravdu. Například na ornou půdu a pastviny nesmíte i když nejsou oplocené.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.9.2020 21:01 Reaguje na Hunter
Z posedu fotograf normálně fotit nebude. Možná v několika specifických situacích ale běžně ne.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.9.2020 08:02
Nevím ,kde všude se autor článku pohybuje, ale asi se jedná o osobní konflikt fotografa s myslivcem/lesní stráž.
Nepamatuji se, že bych za čtyřicet let chození po lesích měl obdobnou zkušenost.
Jedná se tedy spíše o výjimku než pravidlo.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

11.9.2020 22:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Lidé jeho typu mají problémy všude a on s tím má velké zkušenosti hlavně když jezdí se svým kamarádem Martinem Tomášem který veřejně nabádá k ničení mysliveckých zařízení podpalování domů a nebo vyhrožuje grilováním dětí myslivců.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

10.9.2020 09:12
A přitom to chce tak málo. Nechovat se jak arogantní blb a domluvit se...
Odpovědět
Hu

Hunter

10.9.2020 09:15
Nepamatuji se, že bych za ty dlouhá leta někdy zažil nějaký konflikt s fotografem přírody, spíš naopak, pokud jsem se s některým setkal, tak jsme bezva pokecali a někdy jsem jim poradil, co a jak a kde. Ale pokud autor článku chce za každou cenu nějaký konflikt vyvolat, tak se mu to asi dříve či později podaří, v návaznosti na jeho chování.
Odpovědět
va

vaber

10.9.2020 09:15
normální člověk obvykle do 1.zony nechodí,musí se brodit třeba půl metru vysokým borůvčím nebo se prodírat mezi větvemi stromů ,což normální lidi neláká, ale jakmile se vytvoří pěšinka už tam začnou proudit další a další lidé
lidé si jezdí autem do lesa na houby jak chtějí ,třeba rybáři jsou tak líní, že jezdí všude kde auto projede, při řece kde je hospodářská louka si jezdí jak chtějí, lidé chtějí kapitalizmus a vůbec nechápou, že vše dnes někomu patří a na pozemky a polní cesty je možno vjíždět jen se souhlasem majitele, může v těchto případech zasahovat policie?
chceme volný přístup nebo chceme soukromé vlastnictví?
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

10.9.2020 10:21
Obávám se,dokud budou autoři psát tyhle popichovačné a škodící články, nic se v lese nezmění k lepšímu.Jsem myslivecká stráž a za celou dobu jsem nezaznamenal jediný konflikt s fotografy přírody.Přesně jak píše Hunter.Spíše naopak.Člověk s nima pokecá a doporučí jim kam se vydat a kde je šance na úspěch...A taky doporučí kam jít a kdy, aby to bylo bezpečné.Pokud je autor osobně vysazen proti myslivcůn, doporučil bych mu ať si fouká bebinko někde jinde...
Odpovědět
VP

Vít Pátek

10.9.2020 11:53
Asi se pan fotograf chová v přírodě opravdu zvláštně, když si ho myslivecká stráž všimla až natolik, že cítila potřebu ho odněkud vykázat (tj. musel být opravdu "výrazný" mezi davy houbařů, cyklistů, běžců atd... kteří se ve volně přístupné přírodě běžně pohybují a nikdo je nevyhání, ač je jejich počínání často na hraně obyčejné slušnosti k tomu, kdo na rozdíl od nich za užívání honitby platí, někdy i na hraně zdravého rozumu).

A dělá chybu, pokud se raději trochu nezamyslel, jestli ho někdo upozornil, že když bude skrytě a bez informování uživatele honitby fotografovat v době, kdy se tam regulérně loví, může se mu stát, že zkazí život lovci, který při nejlepší vůli k bezpečnosti střelby neuhádl, že např. v suché travině za zvěří se ukrývá maskovaný fotograf, a sebe o zdraví či o život připraví (a málo mu nejspíš bude platné "zadostiučinění", že odpovědnost ponese lovec).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.9.2020 14:29 Reaguje na Vít Pátek
Faktem je, že myslivci jsou někdy dost nebezpeční, kdysi takový superstřelec ustřelil děcku pod zadkem sánky (nic se mu naštěstí nestalo!!) protože si ho spletl s běžícím divočákem.
V tom lese běžně běhají divočáci v reflexním oblečení.
Ale být fotograf přírody, tak v době říje do lesa nechodím, zvláště, kdybych měl mladou a pohlednou ženu.
Odpovědět
Hu

Hunter

10.9.2020 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejste náhodou absolvent nějaké vojenské akademie nebo jiné vojenské školy?
Odpovědět

Daniel Švrčula

10.9.2020 12:04
Mrzí mě rétorika příspěvku pana Prosického. Rozhodně jako myslivec nemám s lidmi (fotografy) v přírodě problém. Občas mi připadá, že jedna negativní osobní zkušenost je prezentována v rovině klasického denního problému fotografů s myslivci. Samozřejmě mohou nastat různé situace, které mohou vyvolat konflikt, ale rozumní lidé ho dokáží vyřešit. Už jenom způsob jakým se vyjadřujete o zájmové skupině myslivců viz "vyvražďování trofejových jelenů" a další výrazy o vás dosti napovídá...
Odpovědět

Jirka Černý

10.9.2020 13:54
S myslivci jsem pár situací řešil a vždy se dalo dobrat nějakého všeobecně vyhovujícího řešení. Několikrát jsem byl v práci, na čundru, nebo jen procházce slušně požádán ať tam a tam nechodím protože je tam hon, naháňka nebo jak se to všechno jmenuje. A tak jsem tam prostě nelezl, ani mně vlastně nenapadlo že by v tom měl být problém. Na oplátku jsem zažil docela toleranci pokud si zajedete do lesa na lesní pich (ne pych aby bylo jasno).
Odpovědět
Miloš Duda

Miloš Duda

10.9.2020 16:41
Pan autor, když je tak chyty by se mohl vzdelat alespoň v základních terminech myslivecké mluvy... Zvěř se loví a nevyvražďuje... Co tohle je za duchaprosté ťululum.. To jsem neviděl... O myslivosti ví prd a bude kázat...
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.9.2020 19:16
Chce to jen úctu člověka k člověku..k majetku co někdo spravuje atd..., před lety na mě při měsíčku v cca 23h mířil zamaskovaný hráč airsoftu puškou. Není to příjemný pocit. Vůbec mu nedošlo, že tam může být i někdo jiný než jeho protihráči. Mimochodem nosím 7x57. U soudu s pytláky jsem už také svědčil... Zkuste se zamyslet nad vlastní bezpečností dobře zamaskovaný fotograf může udělat nešťastného sebe, lovce a jejich rodiny. Běžná kulová ráže má dostřel cca 6km. Na posedu mě určitě fotograf nevadí. Budu rád, když mi nějakou zdařenou fotku pošle. Pro část společnosti jsme vrazi protože střílíme zvěř, pro druhou část jsme chovatelé co nic nestřílí tz šetříme zvěř, která je poté přemnožená a ukousne si něco málo ke své obživě. Tak si můžeme vlastně vybrat jak jsme vlastně špatní...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 20:20 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Hm, co jsem slyšel o mysliveckých zásadách, nesmí myslivec střílet tam, kde by projektil, kterým netrefí letěl volně takhle daleko. Například nesmí střílet zvěř proti obzoru. Proto jsou posedy vesměs stavěny tam, kde výhled a výstřel z těch posedů je proti svahu či kopci nebo šikmo dolů do pole. Taky nesmí střílet zvěř proti nepřehlednému lesu či porostu.
Faktem je ale, že skutečně profesionální fotograf ( i kameraman) života v přírodě musí pro některé fotky a záběry jít do totálního zamaskování své přítomnosti. A být v toém skrytu skrytu nejenom za jasného dne, ale i za šera večer nebo ráno. A to je přímo proti zásadám bezpečného pohybu v lese v době, kdy myslivci provádějí odstřely zvěře, chovat se tak, aby byl člověk myslivcem dostatečně viděn a slyšen.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

11.9.2020 09:39 Reaguje na Radim Polášek
Problém je, že lov např. černé se provádí především v noci za použití optických a elektronických přístrojů ( ty mají omezené rozlišení a dosah..., ) pokud bude dobře zamaskován a blízko zvěře, může dojít k zranění např. fragmentem střely, která prošla loveným kusem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.9.2020 04:13 Reaguje na Radim Polášek
Problém je ten pane Polášku, že ten projektil ve většině případů letí i když trefí. Navíc může letět pod zcela jiným úhlem než kterým bylo stříleno a pod kterým zasáhl zvěř. Proto je podstatně bezpečnější střílet z posedu proti zemi.I zde ale může dojít k odrazu a změně dráhy střely. Bezpečnost střelby je jedním z důvodů, proč se například černá ( divočáci)začala koncentrovat v bezprostředním okolí větších měst apd. Bezpečnost střelby tam prostě po většinu roku neumožňuje intenzivnější lov a černá se cítí v bezpečí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.9.2020 19:43
I takoví lidé existují! Vyvolávat konflikty a ještě prezentovat své"rady",
které jsou pouze provokací a slouží k vyvolání konfliktů. Pan fotograf
ať fotí raději na nuda pláži, tam mu ciferník zrichtuje stráž nudistické
pláže. Zbytečně nikde nikoho z lesa nevyhání, pokud nedělá neplechu a nebo
záměrně neplaší zvěř. To jsem pochopil z jeho poslední věty, že tak možná
konal, neboť mu vadí lov trofejních jelenů. Pokud by věděl něco o chovu
jelení a jiné zvěře, tak by věděl i to, že trofejní jelen už dosáhl
svého potenciálu být chovným kusem a je proto určen k odstřelu, aby
byl využit chovný potenciál jeho nástupců. Touto selekcí se
dosahuje kvality zvěře a poplatek za jeho odstřel je použit k dalšímu
chovu. Pan fotograf by ho asi nechal dožít,geneticky znehodnotit chov
a při "zpátečnictví" jako vidlák ,či špičák, být i zabijákem mladších perspektivních jelenů. Možná se zhlédl v otcovství sedmdesátiletých celebrit a v mateřství padesátiletých karieristek, které si vzpomněly
na to, že jim chybí být ještě matkami. Toto si může s riziky dovolit pouze člověk, ale příroda to u zvěře netoleruje. Riziko genového poškození
je u starých zvířat velké a ve zdravém chovu nežádoucí. Mnohdy jde taky
o bezpečnost pana fotografa a to nejen ze strany lovce. Rozvášněný říjný jelen může být setsakra rázný a určitě by se nenechal panem fotografem ukecat jako ta myslivecká stráž. Není to sice tak časté, ale možné je.
Osobně jsem byl svědkem odvozu chovatele funebráky, kterého říjný jelen
přimáčkl svým parožím k plotu chovné obůrky. Taky zraněná zvěř může
pocuchat fasádu všem návštěvníkům lesa a možná by to i potřeboval pan
fotograf, aby si uvědomil, že to s ním ti myslivci mysleli dobře.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 19:56
No, jestli se autor v lese chová tak, jak píše články jako tady tento, musí mít konflikt prakticky s každým, koho v lese potká.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 20:03 Reaguje na Radim Polášek
Omlouvám se za dvakrát vložený příspěvek. Blblo mi připojení a než se poslaný příspěvek v okně, ve kterém se nové příspěvky píšou smazal, poslal jsem ho do diskuze ještě jednou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 20:01
No, jestli se autor v lese chová tak, jak píše články jako tady tento, musí mít konflikt prakticky s každým, koho v lese potká.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.9.2020 20:49
Taky je třeba si uvědomit, že do lesa je sice volný přístup a lidi si z lesa mohou volně odnášet houby, lesní plodiny, léčivé byliny, klestí a šišky, samorosty atd a nakonec i ty fotky.
Ale pořád je les něčí soukromý majetek. Pokud se tam například fotograf chce zamaskovat, použít na to nějaké větve smrků, jedlí, borovic, dnes i některých listnáčů, nebo třeba udělat jámu do země, aby ten kryt nebyl tak vysoký, tak už se to dotýká práv majitele toho lesa a je třeba se s tím majitelem domluvit. Dnes už i obyčejné plevelné keře a stromy jsou v hospodářském lese využívány, třeba na produkci dřeva na topení. Nebo třeba prostě jen proto, že majiteli se tam nějaké neprostupné třeba trnkové křoví, které tam je 50, možná i 100 let, líbí a líbí se mu, že každý rok na jaře tam je bílo od kvěů a na podzim po přejití mrazu si tam může natrhat trnky na trnkové víno.
A nějaký fotograf z města si usmyslí se v tom křoví schovat vybudovat tam kryt a proto upajcne trnkový kmínek, který tam 50 - 80 let roste a za tu dobu vyrostl do průměrutakových 8 centimetrů...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.9.2020 22:29
Až na odkazy na ty 3 zákony velmi zbytečný článek. Obecný, tedy o ničem. Pokud autor měl nějakou negativní zkušenost, měl ji jasně popsat, pokud možno i s uvedením toho, jak ji řešil.
Realita je taková, že blbci se najdou všude, mezi myslivci i mezi návštěvníky lesa a je dobré znát příslušnou legislativu. Ale něco hrotit stylem "proti všem" je zbytečné a hloupé.
A to myslivec nejsem ani náhodou a myslivost, včetně lovu zvěře, mi přijde asi stejně zábavná, jako mytí oken. Nicméně akceptuji, že obojí je potřeba dělat, i když lze samozřejmě diskutovat jak. Mě se týkají naštěstí jen ta okna.-).
Odpovědět
AM

Anežka M

11.9.2020 13:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Reakce na Svatou Prostotu: A tak to zase nesouhlasím...

Informační hodnotu článek má, stručně a přehledně shrnuje, kdo vás kde smí kontrolovat, čím se musí prokázat a jak musí být označen les, do kterého je vstup zakázán. Jako manuál k případným konfliktním situacím "veřejnost" x "myslivci" náhodou dobrý.

Ano, z článku je znát, že autor chová vůči myslivcům jistou averzi, což si možná mohl odpustit. Ale nepřipadá mi, že by se dopouštěl zas tak skandálních urážek, jak by se mohlo zdát z kritiky, kterou tu schytal. A proč ho cupují za to, že leze či neleze na posedy? Copak o tom něco v článku psal?

Nezaujatá nejsem, tuná jeden z důvodů. Zrovna dva týdny zpátky jsem řešila konflikt s jednou kamizolou, které se nelíbilo, že mě po setmění potkala v lese. Na mou námitku, že přes den jsem jaksi v práci a ty večery se halt na podzim krátí, takže i když vyrazím za světla, vrátím se za tmy, a že běžím po cestě a svítím, aby mě bylo vidět, chlápek nebral. Inu skončilo to zdvořilostní výměnou vulgarismů, oba jsme si udělali čárečku do kolonky "setkání s blbem" a tím to bylo hotovo, akorát vzájemným vztahům mezi myslivci a veřejností to asi neprospělo.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

11.9.2020 14:01 Reaguje na Anežka M
S názorem paní Anežky k pojetí článku se ztotožňuji.

A pokud se jedná o popisovaný její střet se "zelenou kamizolou" při večerním běhu po lesní cestě, z vlastních dlouholetých poznatků a informací ze strany veřejnosti mohu potvrdit, že nebyla sama, kdo narazil na "blba"...
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

12.9.2020 00:00 Reaguje na Bořivoj Holínek
Dnes se ohánět tím, že večerní návštěvou lesa např. paní Anežkou, je bráněno úspěšnému snižování stavu přemnožené zvěře (hlavně pak černé), která způsobuje škody na lesních i polních kulturách, je licoměrný argument toho největšího kalibru!

Mám v živé paměti naše časté přátelské debaty s Ctiborem Babičkou (tehdejší předseda Myslivecké komise ČMMJ) mezi čtyřma očima, když jsem mu tvrdil, že hnát myslivce před disciplinární senát za ulovení kňourka či bachyňky v době hájení, je zvrácenost. Argumentoval jsem tím, že černá zvěř se množí jako hraboši, a nebude trvat dlouho, kdy si s ní nebudeme umět poradit.
Ctibor reagoval slovy - "Bořku, máš pravdu, ale to u vrchnosti nikdy neprojde ..."
Dokonce i v době, kdy jsem již nebyl členem ČMMJ, a přechodně jsem pracovně pobýval v Praze, se v obsáhlých dopisech, které mi posílal (dodnes je mám založeny v archivu), k této věci nejednou vrátil.

čas oponou trhnul, a nyní se dostavuje výsledek ...

+
Čest Ctiborově památce ✝
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 14:05 Reaguje na Anežka M
Tak u mne je to asi profesionální deformace, ale s ohledem na ty 3 odkazy zákonů mi nějaká jejich autorova interpretace přijde spíše ke škodě, nebo min zbytečná. Ale beru, že někdo jiný to takto nemá.

No, je fakt, že to možná schytává přespříliš, ale nutno říci, že si to tónem článku do velké míry vykoledoval. Kdyby jej formuloval cca ve smyslu, mezi myslivci můžete potkat řadu pohodových fajn lidí, ale taky nemálo blbů a je potřeba být na střet s těmito připraven, tak by asi i ty reakce byly jiné.

Já mám zkušenosti různé, většinou neutrální, pak pár vyloženě velmi dobrých a pak samozřejmě i pár těch opačných. Proto preferuji vždy uvést konkrétní příklad ... jako třeba vy ... a raději nezobecňovat.
Odpovědět
Hu

Hunter

11.9.2020 18:04 Reaguje na Anežka M
Zkuste se na to podívat pohledem druhé strany. Jako myslivec platíte nájem za honitbu, škody zvěří, stavíte a opravujete myslivecká zařízení, přikrmujete, vnadíte, lovíte a k tomu chodíte do práce jako každý normální člověk. No a když už se konečně dostanete do lesa na čekanou, tak v době, kdy zvěř začíná vytahovat (v dnešní době naprostá většina zvěře pod civilizačním a rekreačním tlakem přesouvá svou aktivitu do večerních a nočnách hodin), tak vám tam proběhne běžec s šajnící čelovkou a prosvítí celý les, takže tam sedíte zbytečně. V posledních letech se objevuje i nešvar jezdit po lesních cestách na kole i navečer a v noci s lampičkama, které si nijak nezadají s dálkovým světlem auta. Výsledek tentýž. Možná aspoň večer a v noci byste vy všichni takoví mohli dát pokoj. Tak zkuste zapřemýšlet, zda nenajdete běžeckou trasu, na které nebudete myslivcům kazit lov a omezovat je. Z mého pohledu je vaše chování bezohlednost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.9.2020 21:21 Reaguje na Hunter
No, já nevím. Jednak se přiznám, že mne by nad tím přemýšlet nenapadlo. Nejsem myslivec, tedy takto neuvažuji. A druhá, zcela zásadní věc je způsob, jakým by byl tento názor/důvod prezentován. Pokud slušně a spíše formou apelu a prosby ... protože za šera či tmy myslivci opravdu nemají na les monopol ... tak bych se nad ním zamyslel a pravděpodobně bych mu vyhověl, nebo se o to alespoň v max míře snažil. Pokud by ten způsob komunikace byla ale jiný, tak bych dotyčného primárně poslal někam, doma si nastudoval důkladně příslušnou legislativu a své jednání bych rozhodně nijak neměnil.

Z mého pohledu nazvat chování paní/slečny Anežky bezohledností je úplně zbytečné hrocení situace, byť ve vašem případě velmi slušnou formou, které nemůže přinést nic dobrého. Tedy ten váš apel by byl docela fajn, samozřejmě podle mne, protože dává smysl. Ale bez toho zbytečného hodnocení.

BTW ... taky už jsem párkrát na čundru v noci s čelovkou po lese šel. Samozřejmě je mnohem lepší hledat flek na přespání za světla, v noci člověk někdy skončí v hrozných dírách, ale někdy to tak prostě vyjde.
Odpovědět
Hu

Hunter

11.9.2020 22:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Neobhajuji chování dotyčného, byť i paní Anežka asi taky držkovala dost. Pouze jsem se pokusil vysvětlit, z jakého důvodu nejsou myslivci zrovna nadšeni těmito aktivitami. Budete si muset vybrat, buď chcete snižovat stavy spárkaté zvěře v rámci minimalizace škod na lesních a zemědělských kulturách, nebo chcete běhat v noci po lese s baterkama a házet myslivcům klacky pod nohy. A po morální stránce ten myslivec má jistě větší právo na ten klid, protože za to platí. Anežka pouze extensivně využívá les pro svou zábavu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.9.2020 14:35 Reaguje na Hunter
Po morální stránce má právo akorát tak na prd. Protože platí za co? Za právo lovu. Neplatí za to, že bude mít ten les od soumraku do úsvitu sám pro sebe. Vy, nemyslím jen vás osobně, ale myslivce obecně, velice často ... a naprosto logicky!!! ... vždy argumentujete platnou právní úpravou. Takže ji zkuste akceptovat i v případě jako je tento, kdy se vám zrovna nehodí. Anežka tam byla zcela právem a v souladu se všemi zákony a předpisy. V takovém případě lze jen jedno ... velmi slušně žádat a vysvětlovat. Ne požadovat a čehosi se domáhat. Jak píšu, pokud by mne myslivec slušně požádal a sdělil mi své důvody, s min bych se pokusil prosbě vyhovět. Proč ne, mě neubude a jemu to pomůže, takže win-win. Ale zkusit to na mě někdo nějak jinak, tak bych byl opravdu velmi hlasitý a velmi sprostý. A samozřejmě bych se na něj příště zvysoka.

BTW ... rekreační sport není jen zábava, ale aktivita rozhodně prospěšná zdraví, a i kdyby, tak je do toho každému prd, pokud se tak dějě v souladu s legislativou. A výklus po lesní cestě fakt není extenzivní využití lesa, to zase sorry jako.
Odpovědět
Hu

Hunter

13.9.2020 01:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Víte co, zkuste spíš začít přemýšlet jako běloch.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2020 18:25 Reaguje na Svatá Prostoto
No nemáte pravdu Svatá Prostoto. Za právo lovu se neplatí. Platíte za honitbu. Teprve v té honitbě potom můžete vykonávat to právo lovu (vykonávat myslivosti). No a ještě si můžete koupit poplatkový lov. Ten zase probíhá v honitbě. Nyní si představte, že platíte i za dny doprovodu a místo zvěře řešíte plížícího se fotografa.
Pán Prosický, pokud vím, pořádá různé foto výpravy. Například do Polska na zimoviště mořských orlů. Pokud vím platí se za to. Co by asi ti Poláci dělali pokud by tam někdo přišel a ilegálně si tam postavil svůj fotostan. Ve většině destinací, nemají tam středoevropské honitby, platíte za průvodce, platíte za možnost používat tamní zařízení atd.
Nedávno byl článek o rušení tokanišť tetřívka fotografy. No ty tokaniště jsou mimo jiné také v honitbách. Souhlasíte snad s tímto rušením tetřívka Svatá Prostoto. Otázkou potom je jak moc se třeba liší tokaniště tetřívka od říjiště jelena? Na rušení jsou citliví oba.
Odpovědět
Hu

Hunter

14.9.2020 17:34 Reaguje na Jarek Schindler
Tak ono i v naší legislativě by se něco našlo, např. ZoM, par. 8: (1) Ochranou myslivosti se rozumí ochrana zvěře před nepříznivými vlivy prostředí, před nakažlivými nemocemi, před škodlivými zásahy lidí a před volně pobíhajícími domácími zvířaty; ochrana životních podmínek zvěře, zajištění klidu v honitbě a ochrana mysliveckých zařízení.
(2) Každý, kdo vstupuje se svou činností do přírody, si musí počínat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře a k poškozování jejích životních podmínek.

A zrovna pobíhání po lese s baterkou mezi aktivity nenarušující klid v honitbě a zaručující ochranu životních podmínek zvěře tak úplně nepatří. Takže takové ty silácké výkřiky, že paní či slečna Anežka tam s tou baterkou vyklusává zcela legálně a nic neporušuje, no nevím. Druhá věc je, že vyklusávat může klidně na pozemních komunikacích, ve fitcentru na pásu nebo si může pořídit do obýváku třeba rotoped, co já vím. Ten myslivec ale tu zvěř ve fitku ani obýváku neuloví, ten má jen tu jedinou možnost. Já tyhle baterkáře považuju za bezohledné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 20:47 Reaguje na Hunter
Řekl bych,že je to ještě složitější. V první řadě by si lidé měli ujasnit co vlastně chtějí. Jedni chtějí minimální stav zvěře protože dělá škody. Tedy intenzivní lov. Druzí by zase nejraději lov úplně zakázali. No a třetím je to jedno. Přikloní se k tomu kdo více řve.
Potom by se mělo říci , že v přírodě jsme hosté a ta by měla patřit zvěři ( všem živočichům). Někteří chtějí u nás zakládat divočinu ale když se to nehodí tak místo divočiny by to měl být park pro různé lidské aktivity. No a nedej bože pokud se tam náhodou vyskytne nějaký vzácnější druh. To by potom ochranáři z lesa vykázali nejraději úplně každého.
Další věcí je potom přirozená potřeba jednotlivých druhů zvěře (živočichů). Uvědomují si lidé vůbec, že například srnčí zvěř má během jednoho dne jedenáct pastevních period. Na pastvu musí mít klid. Stejně tak na "přežvykování" a trávení. Má zvěř ten klid? Samozřejmě že nemá. Využíváme přírodu k vlastním aktivitám bez ohledu na tu přírodu.
Vyjmenovat všechny problémy které přináší rekreace a mimopracovní lidské aktivity by bylo na hodně dlouhou diskuzi zvlášť když většina vidí pouze svou pravdu. Navíc na přírodu je u nás každý odborník.
Ale co, jdu na jelení říji fotit. Domlouvám se s lovci kam mohu jít a vše je v pořádku. Jen ti houbaři. Těch je nyní od rána do večera plný les.Auta převážně s polskou značkou stojí i na těch nejnemožnějších místech. No a vadí myslivcům i fotografům. Obě skupiny uvidí houby.
Snad jen, že toho fotografa to na rozdíl od myslivce nic nestojí.
Odpovědět

Jirka Černý

16.9.2020 21:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Je to jen o lidech, byl jsem na čundru už je to drahně let a přišel za náma myslivec že tam má večer odstřel s hostem (nebo tak něco) tak jsem se zeptal jestli bude stačit když budem 20 kilometrů daleko a udělal se zrychlený přesun. Nejsme v Kanadě a prostě musíme naše zájmy a záliby nějak sladit na tomhle malém plácku. Naše partička byla tak známá že si k nám zašel i myslivec co zapadl v závějích pro pomoc protože správně odhadl že 805tka Tatra by ho mohla vytáhnout. No jo to byla sladká devadesátá léta a dnešní ekologové by z toho co se dělo zřejmě dostali infarkt.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 14:19 Reaguje na Hunter
Pravděpodobně bude s takovým vývojem nutné stanovit hodiny, kdy bude lidem pro takové rekreační účely vstup do lesů zakázán. A to ne kvůli myslivcům, ale kvůli zvěři. Dřív to nebyl problém, protože nebyly takové technické možnosti i zvyklosti lidí provádět potmě činnosti v lese za umělého světla. Zvěř tak měla les, i ten blízko lidských obydlí, v noci za tmy k dispozici a mohla tam běžně žít. Když pominu rušivé vlivy pytlačících koček nebo psů. Když si navykla na takový život, že za světla byla ve skrytu a vycházela až za tmy.
Dnes je ale k dispozici lehké, výkonné a odolné LED osvětlení a díky němu se aktivita lidí v přírodě přesunuje i na dobu, kdy je tma. Jsou to jednak lidi s čelovkami s velmi intenzívním bílým světlem, ale například, co jsem viděl, třeba taky pejskaři se psy osvětlenými zelenými nebo červenými LEd světly na kšírech. Jenže pokud bude les obsazen lidmi nejen za světla, ale i za tmy v noci, zareguje na to většina zvěře prostě odstěhováním. A možná i ptactva. Ve výsledku se pak ten les, kde si lidi zvyknou se častěji pohybovat potmě se světly, stane defakto úplně mrtvý, zvěř tam prostě nebude. Nebo tam bude jen velmi přechodně migrovat. Může to být ale dost velký zásah do toho lesního savčího i částečně ptačího biotopu. Lidi se pak prostě, nejspíš na úrovni místní správy, budou muset rozhodnout, jestli tam má být plnohodnotný les se zvěří a s omezením vstupu lidí pro noční hodiny nebo jestli naopak les využijí pro rekreaci lidí a poto m to bude les beze zvěře.
A řekl bych, že v dohledné budoucnosti se podobný problém může řešit i pro práce v lese. Nebude dlouho trvat a noční práce v lese třeba dřevařů, sázečů stromků nebo obžínání stromků za osvětlení LEd reflektory se může stát normou.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

11.9.2020 05:07
Autora článku neznám, tudíž nejsem schopen posoudit jeho povahové vlastnosti.
Pokud se však týká pravidel (zákonné úpravy) vstupu do lesa (honitby obecně), pak s autorem nelze než souhlasit ...

Pravdou je, že vždy záleží na domluvě mezi fotografem a uživatelem honitby. Pokud jedna, či druhá strana, je nekompromisní, a ještě k tomu arogantní, pak je na konflikt zaděláno takřka vždy.

Z praxe je známo, že v době lovu pohybovat se mezi střelci, není zrovna moudré rozhodnutí. Je znám i případ, že ředitel Lesního závodu při lovu zastřelil dalšího účastníka honu ...
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

11.9.2020 05:30 Reaguje na Bořivoj Holínek
A ještě jedna poznámka, či doporučení k věci ...

Pokud se osoba, která Vám brání ve vstupu do honitby, zákonným způsobem neprokáže, pak ji slušně odmítněte, a pokračujte ve svých aktivitách, které nejsou v rozporu (!) s právními předpisy.
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

11.9.2020 07:08 Reaguje na Bořivoj Holínek
No, osobně si myslím, že jedna věc je legislativa(kterou málo kdo ovládá) a druhá věc je zdravej selskej rozum.
Bezpečnost ve vlastním zájmu je na prvním místě a používat mozek jakbysmet.
A jako myslivecká stráž mohu říct, že až na pár vyjimek rozdělávání ohně, dělání bordelu, nebo zanechání hromady ubrousků a gum po "lesním pichu" žádný problem s civilisty nemáme.
Motorkáři a čtyřkolkáři jsou samostatná kategorie.
Fotograf je většinou člověk znalý přírody, života v něm a také myslivosti...Diletanti tam nemají co dělat.Ti pak tady píšou takové články, aby popudili ostatní a zaseli semínko nenávisti.
Není cesty tam, kde chybí rozum.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

11.9.2020 13:32 Reaguje na Bořivoj Holínek
Soudím, že Tomáš Holíček i Karel Zvářal již s "perlením" přestali, takže mohu ještě dodat něco málo k tématu článku ...

Nejen fotograf zvěře a krás přírody, ale i každý jiný návštěvník přírody, bude mít jasno - kdy a za jakých podmínek bude moci navštěvovat honitbu alespoň v lokalitě s oborou - pokud nastane politická vůle schválit připravovanou zákonnou úpravu "vzniku a provozu obor", o níž jsem na Ekolistu nedávno psal pod jiným článkem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.9.2020 03:44 Reaguje na Bořivoj Holínek
Obora je honitba a honitby, jejich vznik a další náležitosti vždy řešil a řeší zákon o myslivosti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 14:24 Reaguje na Jarek Schindler
Obora není či by neměla být honitba. Obora je část lesa neprostupně oplocená pro zvěř, kde je zvěř chována obvykle v mnohonásobně větším počtu na jednotku plochy než odpovídá předepsanému zazvěření okolních honiteb nebo vůbec celkové úživnosti té plochy a kde je tak zvěř defakto trvale na umělém dováženém krmení.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.9.2020 17:52 Reaguje na Radim Polášek
Obora musí být honitbou protože jinde než v uznané honitbě nemůžete vykonávat myslivost ( právo myslivosti) Jinak ano, je to "zařízení" pro intenzívní chov zvěře.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.9.2020 18:45 Reaguje na Jarek Schindler
Řekl bych, že v oboře to už není myslivost, ale v podstatě průmyslový chov lesní zvěře. Zvláště když je obora zaměřena na produkci třeba jeleního masa a většina potravy těch jelenů je z předkládaných granulí průmyslově vyráběného krmiva. A většina jelenů, mimo ty chovné, je po dosažení příslušné velikosti a stáří nějakým způsobem odlovena a zpracována.
Že to už není myslivost je taky kvůli tomu, že obora je oplocená a zvěř je v ní uzavřena. To jsou přece úplně jiné podmínky než v běžné honitbě, kde zvěř, kdyby měla nějakou potřebu, se může volně přestěhovat do jiné vedlejší honitby či teoreticky dokonce do honitby někde na druhý konec republiky nebo i přes hranice.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

15.9.2020 20:08 Reaguje na Radim Polášek
Zaměnujete oborní a farmový chov. Obora je honitbou že zákona.
Odpovědět
MH

Miroslav Hoření

11.9.2020 12:00
Nemám dobrý pocit z toho pana Prosického. Jsem obyčejný fotograf amatér, a nikdy za celou svou krátkou dobu kdy fotografuji přírodu( teprve 58 let), jsem neměl problém s myslivci. Někdy kolem roku 85 až 89 jsem se účastnil i naháněk. Nikdy jsem se nemusel ohánět nějakými zákony a paragrafy, abych se domluvil zda můžu nebo nesmím.Na posedy nelezu, nejsou moje. Stačí si někde vybrat místo a usednout třeba na pařez, ta zvěř buď přijde nebo nepřijde, není potřeba se maskovat, stačí vhodný oblek bez výrazných barev, a být potichu. Žádný myslivec pak nemá důvod vás vykázat z lesa.Jsou li tam někde vyvěšeny cedule, tak dodržuji zákaz, chci li se tam podívat, kontaktuji zodpovědné a slušně požádám, nestalo se, že bych byl odmítnut. Stačí, když jednáte slušně, ohleduplně a bez emocí a prosazování svých ať skutečných, nebo domnělých práv.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 17:43 Reaguje na Miroslav Hoření
Zcela s vámi souhlasím. Slušní lidé se dohodnou a nedělají si
naschvály. No a kdo nikdy nepochybil? Myslím, že se má i odpouštět
a ne hned všem bez rozdílu vyhlásit totální válku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 14:25 Reaguje na Miroslav Hoření
Souhlas. Přesně tak.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

12.9.2020 05:47
Smazáním mého příspěvku (11.9.2020 11:35), na nějž navazovalo toto vysvětlení (11.9.2020 13:34), by bylo vhodné smazat i to vysvětlení. Děkuji!
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

11.9.2020 18:26
O obsahu článku Ondřeje Prosického versus obsahu diskuse pod ním, snad nejvýstižněji pojednává článek z doby, kdy organizovaným myslivcům "šéfoval" - mnou již výše jmenovaný - předseda ČMMJ Palas.

Odkaz bez komentáře přikládám zde 👇
https://www.dotyk.cz/publicistika/myslivci-mocna-lobby-20161013.html

Hned první odstavec linkovaného článku vypovídá o tom, co mnozí zde diskutující striktně odmítají ...

"Myslivost může být krásné hobby – ale postkomunistická „lidová myslivost" v Česku jde často proti zájmům přírody i milionů lidí, kteří s flintou do lesa nechodí. Nyní, kdy se projednává novela mysliveckého zákona, se spory o pojetí myslivosti opět vyhrocují..."
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

12.9.2020 05:30 Reaguje na Bořivoj Holínek
... a i nyní, kdy se v předstihu opět připravuje "novela mysliveckého zákona", a to v oblasti (nejen) "vzniku a provozu obor", mnozí zastánci starých pořádků a postkomunistické „lidové myslivosti" v Česku, spory o pojetí myslivosti opět vyhrocují, neboť správně tuší, že jim pomalu, ale jistě začíná "zvonit umíráček".
O jejich konec se nepostarali dosavadní zákonodárci, postarala se o to divoká prasata a kůrovec, jenž ve smrkových lesích dokončil to, co přemnožená jelení zvěř před léty okusem a loupáním načala; a to legislativní "zarámování" vytvoří nový zákonodárný sbor.
.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 14:29
Přesně tak. 30 let od sametu už dávno není myslivost komunistická. Jestli ji dneska po těch 30 letech stále dělají stejní lidi jako za komunistů, tak to jen proto, protože to nedělají špatně. A protože se nejspíš jedná o nějakou honitbu vedle města nebo v intenzívně zemědělsky využívané oblasti s hustým lidským osídlením, kde je myslivost spíš společenským ztrátovým koníčkem než nějakým generátorem masa, peněz a trofejí.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

12.9.2020 11:12
Předně byste se měl zajímat o to, kam patříte Vy, a pak se teprve starat o druhé ...

Diskuse vedete stylem "argumentum ad hominem", nerozeznáte rozdíl mezi názorem diskutéra, a tím co v uvozovkách cituje z jiného článku (např. mnou uvedená "lidová myslivost" z tohoto článku - https://1url.cz/Gz4kp ), a tak bych mohl dlouze pokračovat.
Nebudu, jednak ctím zdejší "pravidla diskuse", a hlavně se snažím držet tématu článku, a reakcí ostatních diskutérů k tématu. Rozbíjet diskuse trollením je Vaše parketa, pane Schindlere, což je snadno doložitelné z kopií diskusí před jejich redakční úpravou mazáním.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 17:12 Reaguje na Radim Polášek
S tímto Vaším konstatováním nelze nesouhlasit.

Ano, většina řadových myslivců svého koníčka provozovala a stále provozuje s láskou, a to nejen k myslivosti, ale k přírodě vůbec!

Zvrat do jejich aktivit zanesli všichni ti - po převratu několikrát politicky převlečení - Palasové a spol., kteří si z myslivosti na přechodnou dobu vytvořili výdělečný podnik, no a nyní ji používají jako "snobský glejt".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.9.2020 23:23
Nejdřív jsem si četla jen diskusi a zpočátku jsem si myslela, že tenhle článek pro mne nebude ničím užitečný. Psalo se tam hlavně o tom, že kromě myslivců nemá nikdo lézt na posedy, hlavně ne arogantní a konfliktní fotograf. Když jsem došla ke komentářům Svaté Prostoty, Anežky M a reakce na ně od pana Huntera, začalo to pro mne být zajímavé. Až tak, že jsem si článek přece jen přečetla. A musím dát za pravdu paní Anežce M v tom, že článek opravdu stručně a přehledně shrnuje, kdo vás v lese smí kontrolovat, čím se musí prokázat a jak musí být označen les, do kterého je vstup zakázán. Tyhle informace se mohou hodit i těm, co v lese nechtějí fotit.

Jenom jsem v článku nenašla info o tom, zda ve dne smím lézt na posed, i když nejsem myslivec, což mne trochu zklamalo. Už párkrát jsem na posed vylezla a líbilo se mi, že mám pěkný výhled. Teď ale ve mně hlodá červ podezření: dopustila jsem se návštěvou posedu zločinného jednání?
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 01:23 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, z důvodů, které věčně uvádíte, jsem bezprostředně pod příspěvkem paní Anežky napsal - "S názorem paní Anežky k pojetí článku se ztotožňuji."

A pokud se jedná o Vaši otázku, "zda můžete lézti ve dne na posed", Vám z praxe povím, že pokud na posed vylezte, tak žádný zločin tím nespácháte :) , bo jste neporušila žádný právní předpis. Přesto bych Vám lezení na posed nedoporučoval, protože se vystavujete riziku, že některá ze šprušlí, nebo vlastní sedačka, mohou být zubem času nahlodány natolik, že povolí, a následný pád z několika metrů není nic příjemného.
K výhledu do kraje raději volte nějaký kopec, skalku či udržovanou rozhlednu.
Přeji Vám mnoho hezkých výhledů při zdravém pobytu v krásné přírodě, bez konfliktů se "zelenou kamizolou" 🍀Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 08:03 Reaguje na Bořivoj Holínek
errata: "... z důvodů, které věCně uvádíte ..." (ach, to automatické upravování slov, skoro je lepší to vypnout)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.9.2020 14:38 Reaguje na Majka Kletečková
No, posed je myslivců, ne Váš. Pokud se Vám na něm něco stane, třeba z něho spadnete a zlomíte si ruku nebo třeba zničíte drahý foťák či chytrý mobil, půjde všechno na vaše triko. Protože Vás na ten posed nikdo nezval ani Vám ten vstup na něj nikdo nepovolil.
Pokud je ten posed správně opatřen, tuším snad cedulkou zákazu vstupu nebo zámkem a zábranou a Vy na něj přesto vylezetem, asi to bude přestupek.
V praxi se asi uplatní selský rozum, dokud ten posed nebudete ničit nebo třeba výhled z něho komerčně prodávat v nějakém svém podnikání ( zajímavá m otázka by asi byla, jak by to bylo s komerčním využitím fotografie nebo videa evidentně udělané z takového posedu), tak se asi vůbec nic nestane i když Vás na něm myslivec třeba uvidí.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 18:02 Reaguje na Radim Polášek
To, co uvádíte o bezpečnosti při lezení na posed, platí obecně. Polezu-li na smrk v lese, jenž je např. majetkem státu, a spravuje jej s.p. Lesy ČR, pak moje zlomená noha při pádu, je problém můj, a rozhodně nemohu na státu požadovat náhradu škody (vzniklou újmou na zdraví).

A pokud se jedná o uzamčenou pozorovatelnu ("kazatelnu"), pak násilné vniknutí do uzavřeného prostoru, je zajisté přestupek. Tady ale byla řeč o klasickém posedu (žebřík se sedačkou), který je většinou opřený o strom, rostoucí na místě s dobrým výhledem. Alespoň tak jsem pochopil slova paní Kletečkové.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.9.2020 18:49 Reaguje na Bořivoj Holínek
Že tam není zábrana ani cedule se zákazem vstupu ještě neznamená, to není ničí a že že myslivci chtějí, aby tam lidi lozili.
Ale jak se říká: chytrému napověz, hloupého trkni.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.9.2020 23:36
Ten jelen na fotce se mi moc líbí.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 01:35 Reaguje na Majka Kletečková
... mně taky; zajímavá trofej s členitou korunou na obou lodyhách a dlouhými opěráky s "V"
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 07:41 Reaguje na Bořivoj Holínek
Vidíte, paní Kletečková, koukám na líbivé parohy, a zapomenu na přání ...
Mějte pěknou a poklidnou předposlední letní neděli, a to kdekoliv - v přírodě či doma.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

13.9.2020 21:38
Ano, to byla moje práce ... Sice nebyla zdaleka tak zdařilá, jako malůvky anonyma "prazsky orloj", které Kříž zveřejňoval na PP k mému zesměšnění, ale mám jiné bohulibé aktivity, než se hrabat ve stoce PP.

Logo PP není terč (to může napadnout pouze chorého psychopata a násilníka), ale symbol toho, co se KK "motá" hlavou, což je v komentáři výstižně vysvětleno.

Písemná vyjádření PČR k věci rozhodně nebudu zveřejňovat na veřejném webu. Zveřejnit mohu výsledek, až celá causa skončí.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

14.9.2020 09:20
Dobré ráno všem,
promazal jsem celou řadu příspěvků a celých vláken. Některé příspěvky byly zcela v souladu s pravidly, ale byly v nějakém nešťastném vlákně, které muselo pryč. Šly proto i tyto slušné příspěvky, protože by tu trčely bez kontextu. Nezlobte se proto na mě.

Prosím, buďte věcní a nechte mě dělat i jiné věci, než mazat diskuzi.

Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 09:43 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Bohužel pane Mach. Množství příspěvků bez kontextu a to hlavně "z pera" pana Holínka, vám tam zůstalo. Je to pouhé opomenutí či přehlédnutí nebo záměr?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 10:30 Reaguje na Jarek Schindler
Pane Mach, ještě bych rád dodal, že je mi jasné, že nemůžete číst vše. To by bylo asi opravdu na zbláznění. Na druhou stranu pokud vymažete předchozí komentáře a necháte tam pouze urážlivé výkřiky pana Holínka, nepovažuji to za šťastné. Příkladem může být například jeho nejapný útok na pány Zvářala a Holíčka. Bez jejich komentářů je komentář pana Holínka, který jste bohužel nesmazal velice zavádějící a oba pány vysloveně dehonestuje.
( Bořivoj Holínek11.9.2020 13:32 Reaguje na Bořivoj Holínek
Soudím, že Tomáš Holíček i Karel Zvářal již s "perlením" přestali, takže mohu ještě dodat něco málo k tématu článku..)
Stejně tak je to i s komentáři pana Holínka reagující na moji osobu. Tyto z kontextu vytržené komentáře by tu neměli již být. To se samozřejmě týká i toho zbytku co tu zbylo po mě.
Jinak se "nebojte" nic vymazaného, na rozdíl od pana Holínka vkládat znovu nebudu. Nic si nekopíruji, jen se snažím říci svůj názor. Bohužel na pana Holínka slušnou formou reagovat většinou nejde. Možná by bylo i pro vás dobré přečíst si komentáře pana Kříže ze stránek Pravý prostor k formě diskuze pana Holínka.
Já mohu říci jenom to, že pokud nemohu na toto individuum adekvátně reagovat, nebudu raději reagovat vůbec. Snad budete spokojen a ušetří vám to práci.
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

14.9.2020 10:39 Reaguje na Jarek Schindler
S tímto plně souhlasím i já.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

14.9.2020 10:45 Reaguje na Jarek Schindler
Dobrý den, pane Schindlere,
víte, určit, co je ještě OK a co už je za hranou slušnosti, není úplně triviální. Respektive v tom čase, který jsem ochotný věnovat kultivaci diskuze. Moje zásahy tady tedy nejsou s přesností neurochirurga, je to spíš taková tesařská práce.

Je možné, že po mém zásahu zůstane někde něco trčet. Ideální je takovýto příspěvek označit přes klikátko nahlášení.

Obecná rada pro všechny uživatele internetu je: Nekrmte trolly.

Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

14.9.2020 10:49 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Nebylo by nakonec lepší, to tady nechat viset všechno, s výjimkou opravdových vulgarit a komentářů kolidujících s trestním právem? Nechte každému právo se znemožnit sám.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 11:30 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Děkuji za odpověď pane Mach. Osobně si nemyslím, že by to klikátko mělo být všelékem na diskuzi. Opravdu jsem přesvědčen že jsou lidé co toho jsou schopni zneužít a zneužívají toho. Příkladem může být poslední a nyní již smazaný komentář pana Holíčka. Na něm opravu , kromě toho, že se asi nelíbil panu Holínkovi, nic závadného nebylo. Nemyslím si proto, že by šlo mazat jen na základě toho "klikátka".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 10:40
Mohu se osoby (s velkou pravděpodobností se zase jedná o pana Holínka) která označila tento komentář pana Holíčka za komentář odporující zdejším pravidlům zeptat, čím těm pravidlům odporuje???
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

14.9.2020 10:47 Reaguje na Jarek Schindler
Mě by to taky zajímalo..Proč můj komentář zmizel?
Odpovědět
Hu

Hunter

14.9.2020 10:54 Reaguje na Tomáš Holíček
Mě by to taky zajímalo...Proč zmizel komentář pana Holíčka?
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

14.9.2020 12:10 Reaguje na Hunter
Dobrý den,
pokud to byl příspěvek z dnešní 10:20, tak ten shodnou okolností nikdo jako závadný neoznačil a smazal jsem ho já o své vůli. Text sám o sobě nebyl urážející, byl trochu konfrontační (což ještě samo o sobě nevadí), ale hlavně se netýkal tématu článku, ale řešil nějaké křivdy mezi diskutujícími. Nicméně úplně křišťálové porušení pravidel to není. Takže jsem jej zase vystavil s tím, že už teď je mi jasné, že mi to jen přidělá práci.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

14.9.2020 12:30 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Díky.
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

14.9.2020 10:20
Vážený pane Holínku.
Vidím, že přesně víte o čem píšete.Právě osobní útoky,pomluvy a urážky vašim oponentům jsou Vám vlastní.
Vzhledem k tomu, že reagujete na můj příspěvek slovy-...kteří nemají co smysluplného veřejnosti nabídnout...Dlouhá léta se věnuji myslivosti, mysliveckým tradicím, trubačství a občas přednáším o české myslivosti dětem.Ve školách, školkách i na kulturních akcích.Aktivně se věnuji osvětě a přírodě.Myslím si, že má práce se snaží českou myslivost ukázat v tom nejlepším světle, což se o Vás a o vašich komentářích opravdu nedá říci.Je z nich cítit pouze zahořklost, nenávist a neustále brojení proti všem, kteří nesdílí váš názor...Pokud jste myslivcem, měl byste se stydět, že nám děláte takové jméno, pokud nejste, styďte se také, protože způsob jakým jdete proti čeké myslivosti je zavržení hodný.
Ano, moudřejší ustoupí, ale právě proto setrvávají ti ostatní.Gratuluju.
Očekávám další řadu urážek a nesmyslných komentářů,ale poslužte si.Myslím že s mým komentářem bude souhlasit spousta zdejších Lidí , kterým není jedno jak se na nás "zelené kamizolky" díváte.
Odpovědět
Hu

Hunter

14.9.2020 11:16
Klasika, přesně jak psal pan Karel Kříž.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 11:52 Reaguje na Hunter
Jediný smazaný komentář, který mě mrzí byl komentář tykající se pana Jirky Lengyela. Znal jsem ho od roku 2010 a vyměnili jsme si za tu dobu množství fotografii, odkazů na diskuze či zajímavé články. O mnohých problémech jsme dost dlouho diskutovali. Rád a s úctou na něj vzpomínám. Co jsem ale chtěl říci,že pan Lengyel okruhu přátel často posílal zajímavé fotky. V adresáři jsem nenašel případ kdy by tam byla adresa co by mohla mít něco společného s panem Holínkem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.9.2020 12:31
Některé věci nazývám slovem hyenismus. Odvolávat se na člověka který již nemůže nic uvést na pravou míru je jednou z těch věcí.
Pane Holínku, jak dlouho jste v tom důchodě???
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist