https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavla-rihova-s-rohy-nosorozcu-je-to-jako-s-heroinem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavla Říhová: S rohy nosorožců je to jako s heroinem

9.10.2014
Samozřejmě, že existují takové argumenty a hlasy, že se rohy měly prodat a získané peníze se mohly použít např. pro chov nosorožců či pro zoologické zahrady. To je ale velmi krátkozraké uvažování a svědčí o tom, že dotyční  do problému příliš nevidí.
Samozřejmě, že existují takové argumenty a hlasy, že se rohy měly prodat a získané peníze se mohly použít např. pro chov nosorožců či pro zoologické zahrady. To je ale velmi krátkozraké uvažování a svědčí o tom, že dotyční do problému příliš nevidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hynek Glos / Zoo Dvůr Králové
Na otázku, zda by nebylo lepší s nosorořčími rohy naložit jinak než je spálit, je jednoduchá odpověď. Nebylo. Samozřejmě, že existují takové argumenty a hlasy, že se rohy měly prodat a získané peníze se mohly použít např. pro chov nosorožců či pro zoologické zahrady. To je ale velmi krátkozraké uvažování a svědčí o tom, že dotyční do problému příliš nevidí. Představte si jednoduchý příměr - pokud by bylo zabaveno 53 kg heroinu, myslíte, že by někdo uvažoval o tom, že by se měl prodat? Ale z jeho prodeje by se také přece utržilo hodně peněz a ty by se daly použít např. na protidrogovou kampaň… Každému asi dojde, že tohle je hloupost a zabavené drogy se mají zničit. Proč ovšem neuvažujeme stejně i u rohů nosorožce? Drogy ubližují lidem a ničí lidské životy, ale obchod s nosorožčími rohy ohrožuje nosorožce na samotném přežití a existenci. Je to obdobné.
 

Přečtěte si také komentář fotografa Topi Piguli: Gesto za 50 000 000 korun

Možná vás bude zajímat i komentář Jana Stejskala ze Zoo Dvůr Králové: Nutné je snížit poptávku. Na nosorožčích rozích se vydělávat nemá

Prodej zásob rohů je zcela proti smyslu ochrany ohrožených druhů a byl by veden pouze vidinou peněz. Je zajímavé, že v České republice se akce nejvíce prezentovala tak, že byly spáleny rohy za 70 milionů korun, zatímco v zahraničí se média více zaměřovala na podstatu problému tj. na ohrožení nosorožců kvůli obchodu s rohy a hodnota spálených rohů byla spíš okrajová záležitost. Nevypovídá to něco o naší společnosti? O tom, že stále máme tendenci vše přepočítávat na peníze?

Je třeba rovněž zdůraznit, že prodej rohů by byl trestný čin - obchod s nosorožčími rohy je zakázán a zmiňovaná hodnota je pouze hodnota teoretická, kterou by šlo získat jejich prodejem na černém trhu. Asi nikdo nebude chtít po zoologické zahradě, která se zabývá chovem nosorožců a programy na jejich záchranu, či dokonce po státních orgánech ČR, které konfiskovaly nelegální rohy, aby obchodovaly na černém trhu. Legální možnost prodeje rohů prostě neexistuje. Je zde ale i další velmi silný protiargument – i kdyby legální možnost prodeje existovala, jak by pak měly kontrolní orgány na trhu rozlišit legálně prodanou surovinu od té nelegální? Na kusu rohu či sloního klu není poznat z jakého zdroje pochází.

Jakýkoli legální prodej by tak vytvořil prostor pro proprání mnohonásobně většího množství materiálu z upytlačených zvířat. Obchod s nosorožčími rohy eskaloval v posledních 5 letech, protože se ve Vietnamu objevila uměle vytvořená fáma, že rohy nosorožce léčí rakovinu a fungují i jako prevence proti této chorobě. Jako prevence je ovšem třeba roh užívat každý den. Pokud rohy prodáte, tak generujete nové a nové konzumenty a zvyšujete poptávku. Pro obchodníky s rohy by to asi bylo skvělé, ale pro nosorožce katastrofa.

Je to jako spirála, pokud se na trhu objeví rohy, koupí si je další konzumenti, ti požadují opětovné dodávky, pytláci a pašeráci zvyšují ceny a tlak na nosorožce v přírodě je stále silnější…. Představy, že jakýmkoli prodejem rohů, legalizací obchodu či dokonce chovem nosorožců pro „sklizeň“ rohů lze trh saturovat, je naprosto zcestná. Je to jednoduchá matematika - v současné době je na celém světě asi 28 000 nosorožců 5 druhů, oproti tomu cca 80 milionů obyvatel Vietnamu a asi miliarda obyvatel v Číně. Opravdu si myslíte, že taková poptávka může být jakkoli saturována? Všichni nosorožci světa by na to nestačili ani vzdáleně.

Již vícekrát se ukázalo, že tyto úvahy o legalizaci prodeje nefungují. Stejné to bylo se slonovinou – po zákazu obchodu se slonovinou v roce 1989 pytlačení slonů pokleslo na snesitelnou úroveň, protože pro slonovinu nebyla odbytiště. Po 10 letech však byly na nátlak některých států povoleny dva prodeje jejich státních zásob slonoviny do Číny a Japonska. To znovu otevřelo černý trh, cena slonoviny vyletěla nahoru a pytlačení obrovsky eskalovalo. Dnes je rozsah pytlačení slonů a nelegálního obchodu se slonovinou horší než před rokem 1989, každých 15 minut zemře v Africe 1 slon. A každý den zemřou 3 nosorožci…

Akce zničení rohoviny ve Dvoře Králové byla sice vzhledem k množství rohů spíše symbolická, ale byl to naprosto správný postup, co se zásobami rohů v zoo a státem zabavenými rohy udělat.


reklama

 
Pavla Říhová
Autorka je vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist