Petr Pokorný: Jak je to s mými klimatickými omyly?
V živých vystoupeních a zejména ve víru živých diskusí se bohužel člověk sem tam dopustí formulačních nepřesností, které mohou být interpretovány zavádějícím způsobem. Vojtěch Pecka má tím pádem poměrně snadnou práci, jestliže se rozhodl selektivně „vyzobávat“ jednotlivosti z celků mých četných veřejných promluv. Níže se pokusím doložit, že tak činí na úkor objektivity, která je, tak jako v každé promluvě, závislá na kontextu. Jenže kdo jiný, než právě sociolog, by měl být k těmto aspektům citlivý?
Pro přehlednost koncipuji svou odpověď v jednotlivých bodech, aniž z jednotlivostí činím jakékoliv obecné závěry.
(1) Vojtěch Pecka tvrdí, že data prezentovaná v knize Antropocén, která ukazují, že k největším změnám klimatu došlo na konci posledního glaciálu, končí rokem 1855 (a tedy neukazují, že současná změna klimatu je ještě větší). Jenže tak tomu prostě není.
Časová řada primárních dat klimatického „paleoteploměru“ GISP2 je ve skutečnosti delší, končí až rokem 1986, zatímco Pecka mluví o jiné (kratší) časové řadě z jiného zdroje, kdy navíc nejde o primární data, ale o data přepočítaná na teplotu. Já naopak odůvodněně a zcela záměrně pracuji přímo s primárními daty (hodnotami δ180), která byla bezezbytku publikována po ukončení referovaného projektu GISP2 na CD-ROM jako jeho stěžejní výstup.
(2) Vojtěch Pecka polemizuje s mým tvrzením týkajícím se nesouladu mezi výsledky klimatických modelů aplikovaných směrem do minulosti a výpovědí paleoklimatických proxy-dat a poukazuje přitom na článek Osmana a kol. (2021). Zde ale vůbec nepochopil jádro věci. Rozpor mezi modely a proxy-daty existuje a odborná literatura o něm poměrně dalekosáhle pojednává (jak jsem se svého času pokusil ukázat v jednom článku pro časopis Vesmír).
Jeden dosti kontroverzní způsob, jak tento rozpor řešit, spočívá v tzv. „paleoclimate data assimilation approach“, kdy se oba zdroje zkombinují a vznikne tím „zprůměrovaná“ časová řada (Kaufman a Broadmanová, 2023), takže se problém onoho nesouladu zamete pod koberec. A přesně tento přístup je použit v článku Osmana a kol. (2021). Já se ho snažil kritizovat, zatímco Vojtěch Pecka ho používá pro argumentaci, že žádný rozpor neexistuje. Je skutečně fascinující, jak Vojtěch Pecka nevědomky demonstroval záludnost problému, na který jsem ve svých veřejných vystoupeních opakovaně poukazoval. Učinil tak s cílem vyvrátit jeden z mých údajných omylů, přičemž se omylu dopustil sám. Zjevně vůbec neporozuměl metodě použité v článku, o který se opírá.
(3) Vojtěch Pecka tvrdí, že není pravda (jak tvrdím), že se v našem regionu otepluje o 1 stupeň za století, a že rychlost oteplování je v našem regionu ve skutečnosti dvojnásobná. Problém je, že tato rychlost samozřejmě záleží na časovém intervalu, v němž jí měříme. Já mluvil o oteplení mezi předprůmyslovým obdobím a dneškem, a vycházel přitom z údajů Českého hydrometeorologického ústavu jakožto poskytovatele přímých dat a nejautoritativnější domácí instituce.
Na jeho webových stránkách můžeme nahlédnout do nejdelší řady meteorologických měření na našem území z observatoře v Klementinu. První z prezentovaných grafů i jeho popiska mi dávají plně za pravdu. (A to úplně odhlížím od vlivu tepelného ostrova, který zde není odfiltrován, a jehož ošetření by způsobilo, že rozdíl mezi předindustriální a současnou roční průměrnou teplotou ještě o něco poklesne.) Pecka mluví o jiném období mezi roky 1960 a dneškem a tam to (nepřekvapivě) vychází jinak (rychleji). Pecka tak znovu používá ke zdánlivému vyvracení mých argumentů data, která se týkají něčeho úplně jiného, než o čem jsem ve skutečnosti hovořil. Bylo to v rámci diskuse, takže jsem se z neobratnosti možná nevyjádřil zcela pregnantně.
(4) Vojtěch Pecka se vysmívá tezi, že oteplování by mohlo nastartovat novou dobu ledovou. To je ale bohužel představa, která je ve vědecké literatuře hojně diskutovaná už od 70. let minulého století a vůbec není směšná (viz třeba tento nejnovější článek o hrozícím zastavování termohalinního oceánského výměníku).
Nikdy jsem netvrdil, že toto by nás mělo uklidňovat – naopak, klimatická změna by nás měla znepokojovat právě proto – takové ochlazení by mělo mnohem horší důsledky než oteplení. Právě proto jsem upozorňoval, že strach z oteplování může být v posledku špatným rádcem. Tady Vojtěch Pecka vůbec nepochopil logiku mé argumentace.
(5) Vojtěch Pecka v polemice s mým tvrzením o postupném ochlazování, nasvědčujícím blížící se době ledové, odkazuje na článek S. A. Marcotta a kol. (2013) a tvrdí, že jsem o Marcottových datech referoval účelově, respektive nekriticky je převzal z klimaskeptického webu. Mnou použitý graf skutečně nepochází z onoho článku, ale z Marcottovy disertační práce (S. A. Marcott, 2011; odtud zřejmě čerpal i onen klimaskeptický web). Odkazoval jsem na něj z dobrých důvodů – Marcottův pozdější článek (2013) je totiž považován za problematický pro svou neprůhlednou práci s daty (viz například tuto metaanalýzu, konkrétně na str. 23), na což jsem se snažil upozornit.
(6) Vojtěch Pecka se pozastavuje nad mým tvrzením o růstu ledovců, které je údajně v příkrém rozporu s mým vlastním pozorováním odtávajícího grónského ledovce. Jde opět o nepochopení.
Zopakuji tedy jádro sdělení (vycházející původně z tohoto článku), které je ve skutečnosti docela prosté: Grónský ledovec od okrajů čím dál, tím rychleji odtává. Jednou z příčin je kupodivu rychlejší přibývání ledu v jeho středu. Uprostřed Grónska totiž víc sněží, protože okolní oceány jsou teplejší a odpařují více vody. (Transport srážek do nitra ostrova je navíc vlivem oteplení účinnější.) V ledovci tím pádem narůstá gravitační nestabilita, kvůli níž plastický led rychleji odtéká do stran. A o to víc na okrajích odtává.
Obojí, zrychlené přibývání ledu uprostřed i jeho zrychlené odtávání na okrajích, se děje následkem oteplování. Je to navíc vzájemně provázáno a v celkovém součtu ubývá grónského ledu podstatně menší rychlostí, než by se zdálo na základě jednoduché představy o tající kostce ledu uprostřed místnosti, ve které stoupla teplota.
(7) Vojtěch Pecka čtenáři sugeruje, že ignoruji výsledky týkajících se nejrůznějších zpětných vazeb, a že beru v úvahu jen prostou fyziku zvýšení obsahu CO2 v atmosféře. Je to přesně naopak, na tyto složité zpětné vazby se snažím všude upozorňovat.
To se týkalo i „climate forcing“, kde mě Pecka nachytal na špatném překladu („sum of climate forcing“ versus můj neobratný překlad „solární ‚climate forcing‘ (model)“). Přitom ale vůbec nepochopil, že zmíněná teorie opravdu, ve shodě s mou argumentací, ukazuje, že kombinace nejrůznějších přírodních vlivů modulujících změny slunečního osvitu může vysvětlit současné oteplování. Opět, zdá se, minul jádro mého sdělení a chytá se marginálního vnějšího znaku – přes špatný překlad jsem se pokoušel ukázat, že od zpětnovazebných působení očištěný vliv člověka skutečně nemusí být tak zásadní, jak se někdy tvrdí.
(8) Vojtěch Pecka poukázal na skutečnost, že se při modelování klimatických trendů využívá nelineární matematika, zatímco jsem údajně tvrdil opak. Opět však nedokázal vnímat kontext, ve kterém jsem o těchto záležitostech hovořil.
Nikdy jsem nekritizoval postupy klimatického modelování jako takové. Sám takto nemodeluji a příslušným modelům tím pádem „nevidím do střev“, tj. dostatečně jim nerozumím. Na druhou stranu samozřejmě vím, že klimatické modely nepředpokládají lineární vztahy mezi veličinami. Jenže o něčem takovém vůbec nebyla řeč. Na mysli jsem měl to, že do modelů vstupují pouze efekty, o nichž víme, že mají vcelku jednoduchý vliv bez nějakých „fázových přechodů“, které mohou být způsobeny objevením se nových, dříve neexistujících faktorů.
Přečtěte si také |
Vojtěch Pecka: Klimatické omyly Petra PokornéhoŘeč tedy byla o konceptu novosti (novelty) - o situacích, kdy se objeví zcela nový faktor, který tu dříve vůbec nebyl, a který má přesto potenciál zásadním způsobem změnit pravidla hry. (Uznávám, neměl jsem v tomto kontextu mluvit o „(ne)linearitě“, ale například odkázat na zmíněný koncept novosti.)
Uvedu příklad, který jsem použil minimálně v jedné z přednášek: Kdybychom řekněme v 18. století analogickými metodami modelovali změny klimatu (jako že jsme pro stav tehdejší vědy takto pochopitelně postupovat nemohli), nedokázali bychom při nejlepší vůli dospět ke správným výsledkům pro 20. a 21. století, protože bychom do modelu vůbec nezahrnuli faktor masivního spalování fosilního uhlíku (což teprve mělo přijít) a jeho vlivu na zemské klima - mimo jiné skrz skleníkový efekt do atmosféry takto přidaného CO2 (bylo to před S. A. Arrheniem). Leda bychom disponovali věšteckou koulí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (244)
vaber
31.10.2023 09:15mně se líbí názor o ledovcích v Gronsku, co hodně odtávjí a hodně přibývají a odtávají hodně proto ,že hodně přibývají ve středu ,kde je pro změnu hodně srážek, je to pěkný kolotoč,
mně to připomíná dohadování největších odborníků středověku o problému ,kolik andělů se vejde na špičku jehly
pepa knotek
31.10.2023 09:27Viz. např. konstatování vědců Kalifornské university ohledně tichomořské cirkulace https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-technika/zm%C4%9Bny-v-tichomo%C5%99sk%C3%A9-cirkulaci-neodpov%C3%ADdaj%C3%AD-p%C5%99edpov%C4%9Bd%C3%ADm-z-klimatick%C3%BDch-model%C5%AF/ar-AA1j1JwC?ocid=msedgntp&cvid=cbedbaccce8643208ef0598b948eef8e&ei=33
Ladislav Metelka
31.10.2023 09:43A k poslednímu odstavci - to je právě důvod, proč se nedělají předpovědi, ale scénáře pro různé vývoje budoucích koncentrací skleníkových plynů. Když neznáme budoucí forcingy, nelze dělat předpovědi.
Jiří Svoboda
31.10.2023 10:05 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
31.10.2023 09:59Je pozitivní, že nepopíráte vliv člověka a jím způsobených emisí CO2 na současnou změnu klimatu. Přesto zastáváte nadále názor, že to, co se děje v posledních 40 letech, lze vysvětlit neantropologicky. To vysvětlení ale nepodáváte a nekvantifikujete a pouze si hrajete se slovy, že by to mohlo být tím či oním. Bohužel současná klinatická změna je hlavně o její intenzitě a proto se kvantifikaci nelze vyhnout.
Jsem přesvědčen, že intenzitu současné klimatické změny nelze vysvětlit pouze přírodními příčinami a že k tomu potřebujeme člověka + jeho emise CO2 mnohonásobně zesílené přírodními jevy, abychom to vysvětlili. Kdyby tu člověk + emise nebyly, současné globální klima by se přirozene vyvíjelo diametrálně jinak. Podle mne je nepřípustná (zcela vadná) interpretace, že když člověk + CO2 přispívá k oteplení planety z 20 % a 80 % způsobuje zesílení oteplování přírodními jevy, tak že za to může člověk jen z 20 % a za zbytek může příroda, a proto člověk víceméně nic neovlivňuje. Tak jste totiž svými příznivci interpretován! To vám vadí-nevadí?
Těším se na další diskusi s vámi vedoucí k jádru problému, která může být přínosná pro nás oba.
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 10:21 Reaguje na Ladislav Metelkapavel peregrin
31.10.2023 14:49 Reaguje na Jiří SvobodaJe to podle mého soudu v současné době tak, že každý zastává tu teorii, která je mu jaksi "pocitově" bližší, ale jak je to skutečně, nikdo neví.
Jiří Svoboda
1.11.2023 12:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 12:07 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
1.11.2023 12:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 14:28 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 14:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 15:39 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
1.11.2023 12:27 Reaguje na pavel peregrinAno, ti lidé, co aspoň takto fyzice nerozumí, mohou zastávat stanovisko, že se neví, jak tomu doopravdy je.
Jenomže kam ten svět pak spěje, když ani v tak zásadních záležitostech není jednoduchá fyzika použita k posouzení, co je a co není správně.
pavel peregrin
1.11.2023 14:31 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
1.11.2023 14:41 Reaguje na pavel peregrinVladimir Mertan
1.11.2023 20:20 Reaguje na Ladislav MetelkaPetr Eliáš
2.11.2023 07:41 Reaguje na Vladimir MertanAle chápu, že pro vás mainstream bijce je to další mučedník. :D
Vladimir Mertan
2.11.2023 18:26 Reaguje na Petr EliášLadislav Metelka
3.11.2023 07:56 Reaguje na Vladimir MertanJiří Svoboda
1.11.2023 14:46 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 15:43 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
2.11.2023 07:54 Reaguje na pavel peregrinJiří Svoboda
2.11.2023 09:27 Reaguje na pavel peregrinJH
1.11.2023 14:15 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 14:36 Reaguje na JHLadislav Metelka
1.11.2023 14:44 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 15:40 Reaguje na Ladislav MetelkaJH
1.11.2023 14:44 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 15:41 Reaguje na JHJH
1.11.2023 16:23 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 16:43 Reaguje na JHJH
1.11.2023 16:54 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 19:44 Reaguje na JHJH
1.11.2023 20:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
2.11.2023 10:30 Reaguje na JHJH
2.11.2023 11:44 Reaguje na pavel peregrinJiří Svoboda
1.11.2023 14:51 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.11.2023 15:52 Reaguje na Jiří SvobodaVíte, narazil jsem mimo jiné také na tvrzení, jako že nadbytečný CO2 zůstává navěky v atmosféře a to prosím na platformě IPCC, momentálně nevím honem kde, ale narazil. To je samozřejmě nesmysl jak hrom a již to ve mě vyolává pocit nedůvěry.
Jiří Svoboda
2.11.2023 09:35 Reaguje na pavel peregrinKdybyste věděl, kolik nesmyslů bylo již publikováno v recenzovaných časopisech... Koneckonců i ten Kalendův model prošel jakousi recenzí.
Ladislav Metelka
2.11.2023 09:40 Reaguje na Jiří SvobodaVladimir Mertan
2.11.2023 18:29 Reaguje na Ladislav Metelkapavel peregrin
2.11.2023 10:32 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 14:46 Reaguje na pavel peregrinPetr Eliáš
2.11.2023 12:30 Reaguje na Jiří SvobodaMyslím, že Kalendova práce v oboru klimatologie bude ještě řadu let dobrým zdrojem legrace a poučení jak se to dělat nemá.
Třeba zde:
1) https://www.researchgate.net/publication/369561316_Jupiter_climate_oscillation_1960_-_2020
2) https://www.researchgate.net/publication/349502447_Klimaticke_cykly_zpusobene_kolisanim_slunecni_aktivity
Řekl bych že problémy těch ,,studií,, vidí každý. Tedy kromě Vinklera, který je na tom stejně mizerně jako Kalenda (ono se není čemu divit, že vytvořili dynamické duo). Vypíchnu jen to, že studie jsou postavené čistě na korelaci a výběru pouze těch dat, která se hodí.
Ladislav Metelka
2.11.2023 12:43 Reaguje na Petr Eliášr b
23.4.2024 21:32 Reaguje na Petr Eliáštoto presne plati aj pre sucasne studie, ktore sa snazia presvedcit, ze clovek ma na svedomi sucasny interglacial .. a ze dokonca ma moc/dosah na dramaticku zmenu priebehu
Petr Eliáš
2.11.2023 08:38 Reaguje na JHŠermují tu tím, že modely jsou špatné, že je to celé jen politika, že různi nobelisté tvrdí něco jiného, atd. atd.
No, rád bych viděl jejich gezichty (určitě by to byla krásná zelená barvička :D ) kdyby věděli, že Nobelovu cenu za fyziku v roce 2021 obdrželi Manabe, Hasselmann a Parisi za modelování klimatu. **
Ale já cítím k postiženým lidem lítost - navždy musí žít ve své bublince. :-)
** Jistě ale tito místní velikáni spojí své síly a práci nobelistů rozbijí na cucky a přinutí je vrátit Nobelovku. :-)
pavel peregrin
2.11.2023 10:35 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
2.11.2023 11:18 Reaguje na pavel peregrinr b
23.4.2024 21:58 Reaguje na Petr Eliášpresne tak, je ich tu asi vacsina
Miroslav Vinkler
31.10.2023 10:02Jak správně uvádí , předmět jeho zájmu se poté logicky musí překrývat i s klimatologií.
A zde jeho názory vyvolávají zášť klimaalarmistů , neboť nejsou v souladu se svatým učením ekomagorů o "zhoubném vlivu CO2 " na klima.
Mám-li si vybrat mezi důkazy , které poskytla paleoekologie a věštěním z křišťálové koule made in IPCC , poté se kloním na jeho stranu.
A půjdu ještě dál, tzv. modelování budoucího vývoje klimatu je zatíženo tak vysokou mírou neurčitosti, že je nelze v žádném případě považovat za důkaz. Natož vědecký.
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:04 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 10:27 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
31.10.2023 10:33 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 10:43 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
31.10.2023 10:46 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
31.10.2023 11:11 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
31.10.2023 11:19 Reaguje na Jaroslav ŘezáčLukas B.
1.11.2023 09:47 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 10:24 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
1.11.2023 11:53 Reaguje na Ladislav Metelkaono namodelování toho, co už bylo, a tedy můžete vědět, co ba tak asi mělo vyjít, zdaleka není oboustranně slepým pokusem. když to trochu (ale jen trošičku) přeženu, tak je to na úrovni dokazování ekonomických teorií tím, že už párkrát v minulosti korelovaly.
a od kolika let dál už to není fluktuace ale trend mě opravdu zajímá.
Ladislav Metelka
1.11.2023 12:04 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
1.11.2023 12:38 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 13:22 Reaguje na Lukas B.Petr Eliáš
1.11.2023 15:11 Reaguje na Lukas B.https://skepticalscience.com/Hansen-1988-prediction-advanced.htm
Jeho 30 let stará studie se docela vyplnila. A jeho kritici se kapánek zesměšnili.
Jaroslav Řezáč
31.10.2023 11:27 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJiří Svoboda
31.10.2023 12:22 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr Eliáš
31.10.2023 10:48 Reaguje na Ladislav MetelkaZde je nějaké vysvětlování a doplňování informací zbytečné. U tohoto fanatika chybí vědomosti a převládá víra a také to tak vypadá. :)
jan bican
31.10.2023 17:23 Reaguje na Petr Eliášjan bican
1.11.2023 16:34 Reaguje na Petr EliášPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Eliáš
2.11.2023 07:35 Reaguje na jan bicanPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Vladimir Mertan
31.10.2023 14:01 Reaguje na Ladislav Metelkahttps://co2coalition.org/news/the-cooling-side-of-greenhouse-gases/
Ladislav Metelka
31.10.2023 14:20 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
31.10.2023 14:41 Reaguje na Ladislav MetelkaWithout solar heating, earth’s surface cools by emitting more infrared heat than it absorbs from recycled heat emitted by greenhouse gases because greenhouse gases don’t intercept all emitted heat. “Atmospheric windows” allow about 23% of the surface heat to escape directly to space without being recycled. The air layer closest to the surface then cools by transferring heat to the colder surface. However, higher air layers can’t sink and collide with the surface again unless they lose their heat. But nitrogen, oxygen and argon can only shed that energy by colliding with cooler greenhouse gases which will absorb their energy and emit half back toward space.
Because the bulk of our atmosphere only cools by transferring heat to greenhouse gases, a small percentage of greenhouse gasses creates a “cooling chokepoint”. Consequently, the atmosphere sheds energy more slowly than the solid earth that more quickly loses energy via atmospheric windows. This difference in cooling rates creates a warmer layer of air above the cooler surface air and is called a temperature inversion. Now imagine a world without greenhouse gases. Without greenhouse gases nitrogen, oxygen and argon can’t lose enough heat back to space and the atmosphere would keep warming.
Outside the tropics, inversion layers more readily form in winter and spring. The earth’s surface holds less heat during winter’s reduced solar heating. Where people use fireplaces to stay warm, inversions layer are revealed by rising smoke that suddenly flattens when it encounters the warmer air above. Frost fans work by drawing down warmer air layers to mix with cooler surface layers, and thus protect crops from freezing. Similarly, months of “polar nighttime” cools Antarctica’s interior surfaces to as low as −89.2 °C (−128.6 °F), creating a continent‑wide inversion layer. When above average surface temperatures are periodically reported, it’s often the result of high winds that, like a frost fan, disrupted Antarctica’s inversion layer.
Ladislav Metelka
31.10.2023 14:48 Reaguje na Vladimir Mertanjan bican
31.10.2023 16:12 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
31.10.2023 10:14 Reaguje na Miroslav VinklerTy modely jsou deterministické a ve srovnání s čarováním s paleodaty přesné. Vysokou míru neurčitosti do nich mohou vložit jen vstupní údaje (do budoucnosti nevidíme), ale na základě různých emisních scénářů můžeme velmi dobře předpovídat, jak to dopadne, pokud by nastaly. To dává pro lidstvo informaci, co jeho chování s vysokou pravděpodobností způsobí a co je dobré nedělat.
Miroslav Vinkler
31.10.2023 10:24 Reaguje na Jiří SvobodaA to výpočetní technika včetně používaných modelových platforem je téměř stejná jako u klimatologů.
Prosím nepoužívat typický faul , že klimatologie a meteorologie jsou zcela rozdílné disciplíny.
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:30 Reaguje na Miroslav VinklerPředpovědi z června 2023 na září až listopad 2023 (podzim jako celek) pro Evropu. Můžete si tam měnit i charakteristiku, kterou chcete. Už v červnu tedy byl teplý podzim velice pravděpodobný.
Miroslav Vinkler
31.10.2023 10:56 Reaguje na Ladislav MetelkaJinak z vašeho odkazu lze vyčíst míru % 50-60 pro Moravu a 60-70% pro Čechy. Je to tak ?
Ladislav Metelka
31.10.2023 11:12 Reaguje na Miroslav VinklerVladimir Mertan
31.10.2023 14:04 Reaguje na Miroslav VinklerJarka O.
2.11.2023 12:42 Reaguje na Vladimir MertanA na jaře naopak ;-)
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:25 Reaguje na Jiří SvobodaMiroslav Vinkler
31.10.2023 10:30 Reaguje na Ladislav MetelkaPlně souhlasím, že neznalost , a nejen budoucího průběhu koncentrace GHG , je výrazným zdrojem neurčitosti budoucího vývoje klimatu.
Jiří Svoboda
31.10.2023 10:42 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 10:52 Reaguje na Jiří SvobodaNejsme schopni ani dostatečně přesně (+ - 5%) určit ráz počasí na další tři měsíce a přesto si osobujeme právo tvrdit, že pravda musí být schovaná mezi modely IPCC.
CMIP6 se skláda z „běhů“ z přibližně 100 různých klimatických modelů vytvořených ve 49 různých modelovacích skupinách.
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:57 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 11:11 Reaguje na Ladislav MetelkaJe to stejné , jako tvrdit , že množina všech sázejících např. v Eurojacpotu pokryje všechny možnosti a tedy nejméně jeden , vždy vyhraje jackpot.
Což evidentně pravda není.
Ladislav Metelka
31.10.2023 11:20 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
31.10.2023 11:15 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 12:08 Reaguje na Jiří Svobodaa) stávající modely IPCC ve svém základu vycházejí z rovnice o niž se dodnes neví , zda má vůbec (obecné) řešení. Rovnice sama o sobě ani nemůže pokrývat přesný popis objektivní reality
b) vlastní modely samy o sobě jsou pouze lidský konstrukt a opět nemohou přesně popsat existující realitu
Jak vyplývá z prokázaného teorému dynamiky nelineárních systému , libovolně malá chyba na vstupu může zcela zasádně změnit konečný výsledek.
To jsem ml na mysli, když jsem uváděl "vysokou míru neurčitosti modelů IPCC".
Jiří Svoboda
31.10.2023 12:39 Reaguje na Miroslav Vinklerb) Modely si nekladou za cíl přesně popsat realitu, nýbrž přiměřeně dobře popsat její výsek, aby z něj bylo možno získat nějaké závěry/poučení.
Asi si pletete disipativní a nedisipativní procesy. Ano u nedisipativních procesů způsobuje malá odchylka počátečních podmínek velkou změnu výsledky ve vzdálené budoucnosti. To ale není případ ani počasí ani klimatu - atmosféra je vysoce disipativní systém.
Miroslav Vinkler
31.10.2023 13:11 Reaguje na Jiří SvobodaTvrdíte totiž, že entropie atmosféry se snižuje a tedy vzrůstá její organizovanost.
Chybná premisa.
Ladislav Metelka
31.10.2023 13:26 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
31.10.2023 14:34 Reaguje na Miroslav VinklerDo atmosféry je pumpována tepelné zářená ze Slunce odpovídající asi T=6000 K a Země vyzařuje teplo odpovídající asi T=290 °C. Tok entropie (tok energie/T) ze Slunce je mnohem menší než tok entropie vyzařováním ze Země. Rozdíl toků entropie je entropií vzniklou disipací v atmosféře a na zemském povrchu. Ta disipace je obrovská!
Ladislav Metelka
31.10.2023 12:52 Reaguje na Miroslav Vinklerad a) Soustavy rovnic, které tvoří modely atmosféry, nemají analytické řešení. To se ví. Má to mnoho důvodů. Musí se řešit metodami numerické matematiky v síti uzlových bodů.
ad b) Každý model je jen konstrukt, žádný není a nemůže být zcela přesný. Jde o to, jaká je chyba modelu, zda je tak velká, že brání jeho praktickému využití nebo tak malá, že je v mezích např. přesnosti měření daných veličin.
Pak narážíte na Lorenzův atraktor. Je to vidět v meteorologických modelech, které jsou závislé na počátečních podmínkách (někdy více, někdy méně). U klimatických modelů se ale nevyhodnocuje počasí (tedy okamžité stavy systému), ale klima (tedy statistické vlastnosti chování toho systému). Tam se naopak testuje, aby to výsledné klima nebylo závislé na počátečních podmínkách (příklad - průměrná teplota za 30 let nesmí být závislá na tom, zda model startujete např. z letních nebo zimních podmínek).
Miroslav Vinkler
31.10.2023 13:12 Reaguje na Ladislav Metelkajan bican
31.10.2023 16:42 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
31.10.2023 17:27 Reaguje na jan bicanjan bican
31.10.2023 18:04 Reaguje na Miroslav VinklerLadislav Metelka
1.11.2023 08:32 Reaguje na Miroslav VinklerVladimir Mertan
31.10.2023 14:22 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
31.10.2023 14:37 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
31.10.2023 10:16 Reaguje na Miroslav VinklerPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Ladislav Metelka
31.10.2023 10:49Vladimir Mertan
31.10.2023 14:10 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
31.10.2023 14:48 Reaguje na Vladimir MertanJistě můžeme diskutovat, zda by nebylo výhodnější mit Zemi globálně o 4 °C teplejší. K tomu je nám ale historie na nic, protože za takových podmínek tu člověk s jeho současnou civilizací nebyl. V čem nám tedy pan Pokorný, jako odborník, může pomoci? Zjištěním, že se lépe dařilo přesličkám a to kdo ví jestli kvůli vyšší globální teplotě?
Každopádně rychlost nárůstu globální teploty rychlostí 2 °C za století, jak to máme dnes, bude jistě výjimečný a zjevně spojený s nějakými abnormalitami.
jan bican
31.10.2023 15:58 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 19:17 Reaguje na jan bicanCopak někdo takovou rychlost globálního oteplování z historických dat vyextrahoval? A co by tak mohlo být příčinou tak rychlého zvyšování vnitřní energie Země?
jan bican
31.10.2023 19:35 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
1.11.2023 12:07 Reaguje na jan bicanjan bican
1.11.2023 15:35 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 09:39 Reaguje na jan bicanjan bican
2.11.2023 10:35 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 14:59 Reaguje na jan bicanVy Pokornisté si pořád pletete globální a lokální (oblastní). Zkuste si to, prosím, prosím, uvědomit!
jan bican
2.11.2023 21:27 Reaguje na Jiří SvobodaVladimir Mertan
3.11.2023 06:12 Reaguje na Jiří SvobodaVladimir Mertan
31.10.2023 18:05 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
31.10.2023 20:19 Reaguje na Vladimir MertanNepochybuji, že malá doba ledová by přinesla problémy, stejně jako ryché oteplování, kterého jsme dnes svědky.
jan bican
31.10.2023 20:02 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 08:35 Reaguje na jan bicanvaber
1.11.2023 09:07 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 09:15 Reaguje na vaberVladimir Mertan
1.11.2023 09:21 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
1.11.2023 09:25 Reaguje na Vladimir Mertanjan bican
1.11.2023 15:40 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
2.11.2023 07:57 Reaguje na jan bicanLadislav Metelka
2.11.2023 12:17 Reaguje na jan bicanjan bican
2.11.2023 16:10 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda
2.11.2023 16:37 Reaguje na jan bicanAle možná toto nechcete nepovažovat za argument vyvracející vaše zatvrzelé představy.
jan bican
2.11.2023 20:40 Reaguje na Jiří Svobodajan bican
3.11.2023 08:10 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.11.2023 08:13 Reaguje na jan bicanjan bican
3.11.2023 09:34 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.11.2023 09:42 Reaguje na jan bicanjan bican
3.11.2023 17:03 Reaguje na Ladislav Metelkavaber
1.11.2023 09:02 Reaguje na Ladislav Metelkapoloží na nás deku a ohřívá nebo zastiňuje slunce a ochlazuje?
je zcela zřejmé ,že zastínění slunce ,třeba prachem ze sopek, silně ochlazuje povrch a v historii byly takové přechodné stavy,
když vzpomenu na 60 a 70léta minulého století ,bylo dle mně mnohem více oblačnosti a mluvilo se o nástupu doby ledové, bylo to způsobeno velkou oblačností?
kdysi jste psal ,že stratosféra se ochlazuje ,proč a co to znamená pro budoucnost ,řeší to nějak modely,
myslím ,že množství a vliv vodní páry a mraků, na teplotu atmosféry je zcela zásadní a možná ,je to ten nejdůležitější faktor pro změny v pohlcování a odrazu energie dopadající na Zem,
když budu považovat tok energie ze Slunce za konstantní,
množství mraků a vodní páry na planetě, konstantní určitě není
Ladislav Metelka
1.11.2023 09:08 Reaguje na vaberjan bican
1.11.2023 16:12 Reaguje na Ladislav Metelkajan bican
1.11.2023 16:20 Reaguje na jan bicanLadislav Metelka
2.11.2023 08:00 Reaguje na jan bicanvaber
2.11.2023 08:55 Reaguje na Ladislav Metelkato si myslím by mělo být v modelech,pokud to tam vůbec je, zcela jednoznačné,
když se podíváme na Venuši a Mars ,vidíme obrovské rozdíly ve výšce atmosféry , mě zajímá výška a hustota atmosféry ,proč jsou takové rozdíly mezi Venuší a Zemí,gravitaci mají prakticky stejnou,
proč je tomu tak,je jiný problém,
chci tím ale říci ,že si myslím, že v minulosti byla atmosféra Země mnohem hustší ,kdysi létala monstra která by v dnešní řídké atmosféře létat nemohla a že chování atmosféry a počasí i klima bylo v takové atmosféře zcela jiné a nedá se vůbec srovnávat s dnešním,
samozřejmě myslím minulost desítky milionů let a více
Ladislav Metelka
2.11.2023 08:58 Reaguje na vaberjan bican
2.11.2023 10:41 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Dlouhý
31.10.2023 15:47Miroslav Vinkler
31.10.2023 16:11 Reaguje na Jiří Dlouhýjan bican
31.10.2023 16:18 Reaguje na Jiří DlouhýMiroslav Vinkler
31.10.2023 16:26Dá se říct, že nic podstatného se nezměnilo , polovina horuje pro správnost teorie , lépe řečeno scénářů IPCC jejímž základem je tvrzení o změně klimatu díky antropogenním emisím CO2 opřenou o neprůkazné haldy výpočtů.
Další polovina vysvětluje klimatickou změnu přirozenými odchylkami klimatu, doložitelnými mimo pochybnosti paleodaty plus antropogenním příspěvkem .
Ale ani zde nenajdeme přímý důkaz , který by zcela negoval tvrzení první skupiny.
Budeme si muset ještě nějaký pátek počkat na konečný verdikt, který bezpochyby přijde v dohledné době několika desetiletí .
jan bican
31.10.2023 16:35 Reaguje na Miroslav Vinklerjan bican
31.10.2023 18:40 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
1.11.2023 12:12 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
1.11.2023 13:40 Reaguje na Jiří Svoboda(odporuje Písmu svatému a učení církevních otců , neuznává boží autoritu , odpadlík od pravé víry , apod. )
Jiří Svoboda
1.11.2023 14:59 Reaguje na Miroslav VinklerPřece máte možnost odkázat na paleodata, která dokumentují stejně rychlý nárůst globální teploty jako je dnes. A vyvrátit mé tvrzení. Proč to neuděláte?
Jiří Svoboda
2.11.2023 09:42 Reaguje na jan bicanVladimir Mertan
1.11.2023 16:44 Reaguje na Jiří SvobodaVzpomeňme jen, že ještě před 18 tisíciletími se okraj severoevropského zalednění nacházel v prostoru dnešního Berlína a hladina Světového oceánu ležela nejméně o 120 m níže než dnes, zatímco před 120 tisíciletími byl u nás roční průměr teplot opravdu o 3–4 °C vyšší než dnes a Skandinávie s Finskem tvořily ostrov oddělený od pevniny. Během pouhých dvou tisíciletí na rozhraní poslední doby ledové neboli viselského glaciálu 2) a doby poledové neboli holocénu se v naší šířce teplota zdvihla o 10–12 °C. (Mnohonásobné opakování tohoto procesu je známo i ze starších klimatických cyklů.) Myslím, že v dnešní situaci je na místě vrátit se k těmto ryze přírodním změnám, neboť nám mohou poskytnout cenné poučení do blízké i vzdálenější budoucnosti.
Kvartérní výkyvy podnebí jsou dnes dostatečně doloženy poznatky z živé i neživé přírody. Morény vymezují rozsah zalednění, mořské uloženiny dokládají, jak daleko vnikalo moře do pevniny, spraše ukazují rozšíření zvláštního typu stepí (nikoli pouští!) s drsně kontinentálním klimatem. Fosilní flóra a fauna dovolují rekonstrukci změn rostlinné pokrývky i její živočišné složky v různých podnebních fázích. Neznáme ještě přesně všechny příčiny a procesy, které vedly k nastolení určitého stavu v jednotlivých územích, avšak s vysokou mírou pravděpodobnosti víme, jak se měnil obraz některých krajin, zejména ve střední a severní Evropě, odkud máme nejvíce dokladů. Především nás ovšem bude zajímat živá příroda a její reakce na změny neživého prostředí, s nimiž se musela vypořádat.
jan bican
1.11.2023 17:33 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
2.11.2023 07:33 Reaguje na Vladimir MertanSlavomil Vinkler
2.11.2023 11:28 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
2.11.2023 11:51 Reaguje na Slavomil Vinklerjan bican
2.11.2023 20:23 Reaguje na Petr EliášJiří Svoboda
2.11.2023 09:59 Reaguje na Vladimir MertanJiří Svoboda
2.11.2023 10:35 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
1.11.2023 16:40 Reaguje na Jiří SvobodaVaše tvrdenie absolútne postráda logiku. Ak sú paleodáta k ničemu, tak neviete ani doložiť že dnešné oteplenie je v histórii Zeme výnimočné.
Jiří Svoboda
2.11.2023 10:05 Reaguje na Vladimir MertanPaleodata jsou k ničemu ve smyslu vysvětlení současného globálního oteplování, protože neobsahují antropogenní faktor, který je zjevně rozhodující.
Jiří Svoboda
2.11.2023 11:45 Reaguje na Slavomil VinklerTak pracuje věda. Pokud není nic lepšího na stole, nezbývá než brát to, co tam je.
Samozřejmě se najdou i kverulanti, co to poznání bez vyvracejících argumentů či lepších vysvětlení shodí se stolu. S tím nic nenaděláme.
jan bican
2.11.2023 16:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
7.11.2023 11:43 Reaguje na jan bicanTo jako byste říkal, že za zpěv vycházející z reproduktoru může zesilovač a nikoliv zpěvák u mikrofonu.
Miroslav Vinkler
1.11.2023 17:43Jde o hurikán, který poničil Acapulco/Mexiko před pár dny a připravil o život desítky lidí.
Předpovědní modely nebyly s to předpovědět průběh původně tropické bouře a její bleskovou změnu na hurikán během 12!!! hodin.
Proč ? Protože limity dosazené lidmi do počítačovývh programů s takovou realitou prostě nepočítaly.
Otázka:
"Jako jeden z hlavních důvodů, proč počítačové modely rychlý zrod hurikánu dopředu neodhadly, se uvádí nedostatek dat ze satelitních snímků kvůli oblačnosti. Tomu ale nerozumím. Není to snad tak, že právě oblačnost je tím, co mají satelitní snímky sledovat a ukazovat?
Odpověď :
Jde o to, že abyste měli dobrý předpovědní model, potřebujete vidět a znát mnohem víc, než jak vypadají mraky....
Otázka:
Takže s oblačností se ani satelity v případě hurikánu Otis ve srovnání s ostatními hurikány vlastně nedělo nic nestandardního. Limity satelitního pozorování jsou pro všechny hurikány stejné…
Odpověď:
Přesně tak, a nejen pro hurikány, platí to úplně stejně pro celou řadu bouřkových systémů a oblačnost obecně.
Otázka :
Vynechali jsme ještě něco, co přispělo k tomu, že se síla hurikánu Otis nepodařila odhadnout včas?
Hlavní hypotézou je to, co jsme probrali - tedy že příčinou byla především absence přímého pozorování, kvůli níž se nepřišlo na to, že !!! počítačový model začal předpověď na základě špatných vstupních informací.!!!
Tato teorie a vůbec celý hurikán Otis se ale podle mě stane předmětem důkladného výzkumu řady vědců. Teprve od nich se dozvíme správné odpovědi.!!!!
......................
Ty odpovědi už znám, z jednoho případu nelze dělat obecné závěry, programy se doladí .... apod.a příště zadáme správné vstupní údaje.
Co vy na to pane Svobodo a Metelko ? Jste s to s jistotou prohlásit, že vstupní data vkládaná do programů modelování klimatu jsou ta jedině správná a že programy jsou stoprocentně odladěny tak, aby výstupy byly s jistotou správné ?
jan bican
1.11.2023 17:55 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
1.11.2023 19:21 Reaguje na jan bicanAle ani tyto modely de facto velmi podobné programům používanými IPCC neodhalily k čemu za pár hodin dojde.
To jsou ty "vysoké míry neurčitosti" , které jsem uváděl výše jako výtku k modelům klimatu...
A kterým se pánové Metelka a Svoboda vysmáli.
pavel peregrin
1.11.2023 19:59 Reaguje na Miroslav VinklerJá v žádném případě nechci nijak znevažovat odbornost obou pánů, jsem v tomto oboru laik, ale tak nějak si myslím, že v tomto případě by větší míra pokornosti neuškodila.
Jiří Svoboda
2.11.2023 11:25 Reaguje na pavel peregrinOpravdu nevím, před čím se mám sklánět. Prosím specifikujte.
pavel peregrin
2.11.2023 18:54 Reaguje na Jiří SvobodaJH
3.11.2023 20:44 Reaguje na pavel peregrinjan bican
1.11.2023 23:31 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
2.11.2023 11:28 Reaguje na jan bicanjan bican
2.11.2023 16:00 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 16:43 Reaguje na jan bicanA možná si odpovězte i na otázku, proč se pan Pokorný do diskuse nepřipojil.
jan bican
2.11.2023 17:06 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 11:23 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.11.2023 11:39 Reaguje na Jiří SvobodaJeho sdělení snad zpochybňovat nebudete.
Jiří Svoboda
2.11.2023 11:48 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.11.2023 12:49 Reaguje na Jiří Svobodamoje " modely jsou velmi podobné" .
Už jste spokojen ?
Ladislav Metelka
2.11.2023 12:23 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
2.11.2023 15:17 Reaguje na Miroslav VinklerAle již Arhenius dokázal svým jednoduchým modelem předpovědět globální oteplování kvůli zvyšování CO2 v atmosféře. Asi nenajdete korektní model, který by to popíral.
Stejně byste asi nenašel nikoho, kdo by tvrdil, že pod prostěradlem je vám tepleji než pod peřinou.
jan bican
4.11.2023 07:40 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Metelka
2.11.2023 08:04 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.11.2023 11:42 Reaguje na Ladislav MetelkaJiří Svoboda2.11.2023 11:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
A jste si jist, že globální klimatologie a lokální předpovědi počasí používají ty stejné modely. Já dosti pochybuji.
---------
technická - nenapsal jsem stejné, ale velmi podobné.
Jiří Svoboda
2.11.2023 10:10Ladislav Metelka
2.11.2023 10:24 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 10:39 Reaguje na Ladislav Metelkajan bican
2.11.2023 10:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 11:32 Reaguje na jan bicanJiří Svoboda
2.11.2023 15:21 Reaguje na Miroslav Vinklerjan bican
2.11.2023 15:50 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
2.11.2023 16:49 Reaguje na jan bicanJá myslím, že na adaptace půjde stále více státních peněz. Obávám se ale, že budou vynakládány stejně nesmyslně/neefektivně jako na OZE.
Jarka O.
2.11.2023 19:10 Reaguje na jan bicanMiloš Zahradník
3.11.2023 10:38Co rici par slovy z hlediska matematika? Predikovat je obtizne, zvlaste co se budoucnosti tyce. V matematicke fyzice vznikl pred cca 50 lety obor zkoumani "dynamicke systemy" do znacne miry byl inspirovan i tehdejsim Lorenzovym "hrackovym" modelem konvekce. K zakladnim prinosum te teorie brzo patrilo poznani, jak i zcela jednoduchoucke (v porovnani s realnymi systemy jako je klimat) matematicke modely dynamickych systemu mivaji komplikovane chovani v case a jak je jejich "predikce" osemetnou zalezitosti - zvlaste chopi li se ji matematicky
ne dostatecne kompetentni vyzkumnici. Je asi zbytecne snazit se rozebirat/kritizovat pouziti "modnich" slov jako "nelinearni" "fazovy prechod" v techto diskusich. Zkusme prirovnani - hypotetickou vedeckou praci socialniho geografa na tema "rozsah boju ve valce na Ukrajine v prubehu casu" "Nelinearita" a "fazovy prechod" zde znamenaji okamziky dulezitych rozhodnuti, narustani napeti a etnickych sporu, rozhodnuti o vstupu do valky, postaveni tovarny na munici atd no a a k tomu se pridaji ruzna linearizovana data jako linearni, kvadraticke ci jine aproximace prubehu GDP zucastnenych zemi, vyroby tanku, dronu, raket, procent hlasovani v OSN atd. Bojiste na vychodni Ukrajine zhladime
pomoci gaussovske transformace, diskretizaci prislusneho datoveho pole provedeme metodou konecnych prvkua provedeme kvadratickou "best fitting" aproximaci ocekavanych vojenskych vydaju vsech zucastnenych stran do roku 2050. Ze si delam blazny a placam nesmysly? Samozrejme, jenze ona ta debata
o zmene mnozstvi ledu v Gronsku roku 2100 neni o nic "vedectejsi" ;) Nezesmesnuji zde zajem o geografii a zajem o historii klimatu. Ctim odkaz pana Vojena Lozka, odbornika pres mekkyse jako jednoho z mala ceskych vedcu jehoz poznatky o vyvoji kvarterniho klimatu pronikly do svetovych ucebnic napr. oceanografie uz pred desitkami let. Co ma smysl, je pokorne zkoumat jasne definovany a vymezeny problem - klidne si treba vzit nejaky kousek gronskeho pobrezi ci stredoevropskeho horstva a sledovat, co se tam deje a pripadne se pokouset delat z toho i nejake globalnejsi predikce ale pouzite metody by nemely byt smesne. Smesne tim, jak na
velmi slozitou malo dosud poznanou zalezitost koukaji prizmatem jakoby "vedeckych" pritom ale leckdy az zoufale primitivnich prostredku. Polozme si napr. otazku, ktery z techto ctyr obrazku https://photos.app.goo.gl/HhA1ifNr8FzBSS4Z9 do kategorie "science" a ktery do kategorie "junk science". Ja jsem si pro sebe to usporadani udelal :) pricemz nijak nezpochybnuji, ze treba ta data z prvniho obrazku jsou vysledkem rozsahleho vyzkumu. OK, ja proti shromazdovani takovych dat nic nemam ale co mne drazdi je zpusob nasledneho pouziti takovych dat. Uz treba to prikladani "best fit" paraboly https://photos.app.goo.gl/D9oa7BWjzAGC8tYAA svedci totiz o tom, ze se tech dat chytil nejaky matematikou, fyzikou a prirodnimi vedami nepolibeny ideolog. Kdyby sedel nekde neviditelne na zapadle universite tak budiz ale temihle grafy pak mavaji gryndylovi silenci z Brusele a chteji kvuli nim nasilne menit svet
Ladislav Metelka
3.11.2023 10:48 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
3.11.2023 11:05 Reaguje na Ladislav Metelkavypoctu "nejlepsi aproximace" tvrdim ze takoveto obrazky
nejsou veda. Teorie dynamickych systemu - kdyz nic jineho -
upozornuje na to, ze takoveto aproximace -jsou obvykle zcela zavadejici. Jasne, ze se pouzivaji a v kratkem casovem horizontu (kdyz je dela treba velka pojistovaci nebo farmaceuticka nebo energeticka spolecnost) jsou uzitecne - ale tohle - prikladat pravitko nebo krivitko k posloupnosti dat - to fakt jeste neni veda. Tohle umi udelat i skolak. Ta veda by zacinala az v momente kdy si polozime otazku, do jake vzdalenosti "na ose x" ma smysl takove pravitko nebo krivitko prikladat. A to uz byva zapeklite slozita otazka o povaze toho dynamickeho systemu jehoz prubeh sledujeme. Ja si myslim, ze poctiva odpoved na tuhle otazku v soucasnosti
ale i nedaleke budoucnosti je "Nevime - skoro nic"
Ladislav Metelka
3.11.2023 11:09 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
3.11.2023 11:20 Reaguje na Ladislav Metelkaa pro jake je to naprosta hloupost. Odpoved se VELMI lisi pro dynamicke systemy ktere sledujeme
v astronomii, meteorologii a klimatologii pricemz meteorologie (i s temi svymi slozitymi, leckde nedostatecne jeste kvantitativnev pochopenymi "nelinearitami" a fazovymi prechody) je na tehle stupnici dle meho nazoru blize te astronomii (kvuli ktere vlastne ta matematicka analyza kdysi pred 360 lety vznikla)
Ladislav Metelka
3.11.2023 11:34 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
3.11.2023 10:51 Reaguje na Miloš Zahradníkkde je ledu mnohem min nez jinde kvuli obecne nizkym srazkam v te oblasti pobliz severniho polu https://mapy.cz/zakladni?x=-35.3117826&y=82.4333419&z=8&base=ophoto Docela by mne napr. zajimalo, zda tam v posledni dobe ledove bylo vic ledu, nez dnes. Nebo zda to nebylo spis naopak :) Zajimaly by mne teplotni prurezy gronskeho ledu (udajne tam nahore je teplota dostatecne hluboko pod povrchem kolem - 20 az -24 coz je rozdil napr. proti|teplym islandskym ledovcum atd.
jan bican
3.11.2023 18:13 Reaguje na Miloš ZahradníkVladimir Mertan
4.11.2023 11:52https://www.blogosvet.cz/article/matematicke-modelovani-je-zbran-hromadneho-niceni-gFd89
jan bican
4.11.2023 14:04 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
6.11.2023 10:42 Reaguje na jan bicanjan bican
7.11.2023 04:21 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
7.11.2023 07:13 Reaguje na jan bicanKritiku ze strany klimatologů lze v kostce shrnout následovně: Paleoekologické rekonstrukce jsou ovlivněny vysokou citlivostí naprosté většiny využívaných proxy dat k sezonním výkyvům počasí. Dává to smysl vzhledem k tomu, že téměř všechna používaná proxy přímo či nepřímo souvisejí s biologickými systémy, které jsou mnohem aktivnější, doslova živější, v teplých částech roku. A pokud využívaná proxy souvisejí třeba s fyzikálním procesem odparu vody z mořské hladiny a její kondenzací v atmosféře (jako v případě poměru izotopů kyslíku či vodíku v ledovcových záznamech), jsou ovlivněna podobným způsobem, protože odpar i kondenzace, tyto dva protichůdné procesy, jsou na kontrastech mezi teplou a chladnou částí roku závislé úplně stejně. Sezonně závislá je také izotopická frakcionace probíhající během srážení uhličitanu vápenatého v jeskynních sintrech, což je další ze široce využívaných „paleoteploměrů“.
Kde se za takových okolností vezme vytýkané systematické zkreslení v holocenním teplotním záznamu? Vysvětlení je v tomto případě docela jednoduché: Díky aplikaci známé Milankovićovy teorie (Vesmír 74, 488, 1995/9 a 89, 242, 2010/4) spolehlivě víme, že ve středním holocénu byly na severní polokouli Milankovićovy orbitální parametry nastaveny tak, že generovaly hlubší sezonní rozdíly, zatímco směrem k dnešku je kontrast mezi severním létem a zimou čím dál tím slabší.
Mohlo by se zdát, že hlavolam je právě uvedenou úvahou elegantně vyřešen. Že paleoekologické rekonstrukce hrubě zkreslují, protože reflektují převážně vývoj v teplých částech roku. Že tudíž nepostihují vývoj průměrných ročních teplot, které jsou naopak předmětem klimatického modelování. Potíž je ovšem v tom, že se do klimatických modelů stále nedaří zahrnout dynamiku Milankovićových parametrů tak, aby řešení bez problémů fungovalo. Vliv sezonních rozdílů se ukazuje jako příliš slabý. V tropických oblastech se navíc takové sezonní rozdíly neprojevují a na jižní polokouli jev funguje dokonce v protifázi, což podobnému druhu řešení do karet nehraje.
Vladimir Mertan
7.11.2023 07:14 Reaguje na Vladimir MertanPaleoekologové kritizují aktuálně používané klimatické modely pro jejich přílišnou citlivost k určitým parametrům. Modely nejsou žádné dogma, ale jen nejpřesnější způsob, kterým dokážeme přemýšlet o velice složitých vztazích. Jaké modely si postavíme, takové máme. Představují umělý, na expertních rozhodnutích závislý, tedy do velké míry arbitrární systém. Aktuálně používané makroklimatické modely jsou podle svých kritiků nastaveny tak, že až příliš citlivě reagují na proměny globálního zalednění (jde především o jeho albedo, jakož i albedo mořského ledu a sněhové pokrývky na souších) a zejména na vliv skleníkového efektu oxidu uhličitého a metanu. O obou těchto klíčových skleníkových plynech víme, že jejich atmosférické koncentrace už řadu tisíciletí (u CO2 je to asi 6000 let a u CH4 asi 4000 let) rostou, aniž dodnes máme jistotu, co je příčinou jejich nárůstu v dlouhém předindustriálním období.
Paleoekologové také průběžně upozorňují na nejrůznější další parametry, které by do modelů mohly nebo měly být zahrnuty, aby modely dávaly realističtější výsledky, respektive výsledky konzistentnější s proxy daty. Zajímavým návrhem je například nedávné upozornění na význam prašnosti atmosféry (opět zejména té severní) pro termodynamickou rovnováhu planety (obr. 2). Na základě spolehlivých dat víme, že ve středním holocénu bylo v globální atmosféře prachu minimum a že prašnost atmosféry od té doby významně narůstá. Souvisí to nepochybně s dramatickými proměnami prostoru Sahary a do jisté míry i většiny dalších pouští na severních kontinentech.
Vladimir Mertan
7.11.2023 07:14 Reaguje na Vladimir MertanVzdálená minulost není přístupná experimentům, ale jen „detektivní“ práci s proxy daty, kterými bychom rádi příslušné modely validovali. A právě to se nám přes veškerou snahu prozatím nedaří.
Ladislav Metelka
7.11.2023 08:13 Reaguje na Vladimir MertanLadislav Metelka
7.11.2023 08:11 Reaguje na Vladimir Mertanjan bican
7.11.2023 08:57 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.11.2023 09:08 Reaguje na jan bicanjan bican
7.11.2023 11:39 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.11.2023 11:55 Reaguje na jan bicanjan bican
7.11.2023 13:03 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
7.11.2023 14:48 Reaguje na jan bicanVladimir Mertan
7.11.2023 07:16 Reaguje na jan bicanVladimir Mertan
6.11.2023 19:57https://www.youtube.com/watch?v=v2nhssPW77I&ab_channel=InstituteofPublicAffairs
Hovorí hlavne o tom, že zdvojnásobenie CO2 už nemá žiadny otepľovací potenciál, a že pozitívne spätné väzby sú v modeloch sú značne prehnané. Hovorí o Le Chatelierovom principípe: v prírodných procesoch prevládajú vždy negatívne spätné väzby ktoré sa snažia uviesť systém opäť do rovnováhy.