Petr Stýblo: Živočich, zvíře, nebo zvěř? O tom, jak se záchranné stanice potýkají s chaosem v legislativě
Zvíře je podle zákona na ochranu zvířat proti týrání pouze obratlovec, přičemž, aby se to pletlo, pokusné zvíře podle téhož zákona může být i hlavonožec.
Korunu tomu všemu nasazuje zákon o myslivosti, který z podkmene obratlovců, tříd savců a ptáků vytrhává některé druhy, které nazývá zvěří. Výběr těchto druhů je dán jen a pouze dlouhou tradicí naší myslivosti. Zřejmě jde o druhy někdy v pradávnu myslivci myslivecky obhospodařovávané. Co přesně znamená myslivecky obhospodařovávat zvěř nevím, ale tuším, že to má něco společného se střelbou.
Nešťastné je, když se živáček, který je vzhledem k uvedeným zákonům živočichem, zvířetem i zvěří zároveň, ocitne v nouzi a potřebuje pomoc lidí.
Člověk, pokud mu pomoc opravdu poskytne, skoro vždycky musí porušit jeden z uvedených zákonů.
Protože nejobtížněji se plní povinnosti dané zákonem o myslivosti, zachránce nejčastěji poruší právě tento zákon. Je-li totiž zvíře zvěří, pak se o něj může „postarat“ pouze uživatel honitby. Udělá-li to kdokoliv jiný, stává se, zjednodušeně řečeno, pytlákem. A tedy mu hrozí postih dle zákona o myslivosti.
(Samozřejmě lze takové konání posuzovat jako netrestatelné konání v krajní nouzi, kdy nastane menší škoda – třeba, že zvíře neuhyne – než kdyby člověk nedělal nic).
Jak však lze povinnostem zákona o myslivosti dostát, když se kontakty na uživatele honiteb nedají sehnat (myslivci je utajují coby osobní údaje) a v terénu ani není možné zjistit hranice jednotlivých honiteb, tedy zda vůbec a v které honitbě se zvíře v nouzi nachází.
No, a veřejnost vlastně ani neví, které druhy jsou a které nejsou zvěří. Jasně, jde-li o zvíře konzumovatelné – bažant, březňačka, srnec, divočák, zajíc..., asi každý má v povědomí, že jaksi „patří myslivcům“. Ale schválně, patří jim i poštolka, hrdlička, racek, káně, kormorán, rys, lyska, výr či vydra?
Patří!
Přijede myslivec/uživatel honitby k poštolce popálené elektrickým proudem, aby jí pomohl? A přijede rychle? No, měl by. Protože poštolka je zvěř jako každá jiná a uživatel honitby tuto povinnost má. Jenže se mu nedovoláte.
Když vy vezmete poštolku a odnesete jí do záchranné stanice, stanete se pytlákem.
Když zraněného krahujce odnesete myslivci, protože ho třeba znáte, porušíte vy i myslivec zákon o ochraně přírody, protože ten nabízí jedinou možnost – povinnost předat chráněné zvíře záchranné stanici. A porušíte ze stejného důvodu i zákon na ochranu zvířat.
Když zavoláte záchrannou stanici a ta si pro zvěř přijede, aniž by to oznámila správci honitby, poruší zákon o myslivosti.
V loňském roce přijaly záchranné stanice celkem 2083 poštolek. Zřejmě ve všech případech porušily zákon. No, to asi zase ne, protože aspoň polovina poštolek pocházela z měst a tedy mimo honitby. Leč stanice přijaly také třeba 947 kání lesních a ta z měst určitě nebyla. A přijaly další stovky jedinců zvířat, která jsou z důvodů oné tradice vyjmenována v zákoně o myslivosti coby zvěř, ale řada z nich je zároveň přísně (a často v celé Evropě) chráněna – mohu namátkou zmínit 15 sokolů stěhovavých, 3 rarohy velké, 1 tetřeva hlušce, 252 krahujců atd.
Chcete-li pomáhat zraněné zvěři, smiřte se prosím s tím, že nějaký zákon určitě porušíte. To je česká realita.
Stanice jsou na tom ještě o něco hůře než nálezci. Když zvíře či zvěř vypiplají, vyléčí, připraví na život v přírodě, musí dle zákona o myslivosti její návrat do přírody předem oznámit uživateli honitby a předem projednat s orgánem státní správy myslivosti (úředníkem na obci s rozšířenou působností).
V roce 2021 stanice Národní sítě přijaly celkem 10 003 jedinců zvěře. Z nich se ještě v tom roce 4260 podařilo vrátit do přírody. Tedy dle zákona o myslivosti musely 14 263x komunikovat s myslivcem – uživatelem honitby a 4260x s úředníkem na obci s rozšířenou působností. Skoro 19 tisíc úplně zbytečných úkonů anebo skoro 19 tisíc všemi stranami tolerovaných porušení zákona? To druhé je pravdou.
V praxi ovšem problém neexistuje. Stanice tyto povinnosti neplní, myslivci to tolerují, myslivečtí úředníci taktéž. Většinou je to dokonce tak, že myslivci a stanice úzce a dobře spolupracují. Ona ta realita naštěstí i v ochraně zvířat není o zákonech, ale o lidech.
Jenže blbci se mezi lidmi vyskytují a i takové konání v dobré víře je tak všem stranám nebezpečné. Mnohde dokonce stanice zvolily i pro ně v daném okamžiku jednodušší a také zákonnou cestu. Třeba případy na komunikacích sražených kopytníků pak rovnou přenechávají myslivcům. Pravděpodobnost, že autem sražená srnka přežije, je totiž natolik malá, že je efektivnější povolat myslivce, pokud to má k srnce blíže a zbaví jí rychle trápení, než čekat na příjezd lidí ze záchranné stanice, kteří by učinili totéž.
Nicméně, co se týče mysliveckého zákona, skutečně by všem zúčastněným život ulehčilo, kdyby se zredukoval seznam zvěře pouze na zvěř, která myslivcům „k něčemu je“, a v minimální verzi se z tohoto seznamu odebrala veškerá zvěř zákonem chráněná.
Anebo fakt myslivci chtějí v době nouze ve svých honitbách přikrmovat i poštolky, racky či vlky? Je to zvěř a pečovat takto o zvěř jim nyní zákon nařizuje! A u té zbylé zvěře by zákon rozhodně měl zohlednit existenci záchranných stanic a jejich běžných činností směřujících k rychlé odborné pomoci zvěři v nouzi s cílem jejího plnohodnotného návratu do přírody či, pro mne za mne do honitby.
Zároveň by měl umožnit nálezcům zraněného či jinak handicapovaného zvířete/zvěře zajistit bez obav z kriminalizace co nejefektivnější pomoc, kterou většinou bude rychlá doprava do záchranné stanice. Je spousta dalších důvodů změnit zákon o myslivosti, ten výše popisovaný vlastně ani nepatří k těm nejdůležitějším.
Těžko dnes říci, zda se naše dlouhodobé úsilí o změnu tohoto zákona tak, aby jaksi akceptoval realitu dnešního světa, podaří. Zatím to vypadá, že to ještě pár roků potrvá.
V každém případě děkujeme ministerstvu zemědělství, že v tomto roce významnou částkou podpořilo péči o zvěř ve vybraných stanicích Národní sítě záchranných stanic a to včetně nastavení jednodušší elektronické komunikace stanic s orgány státní správy myslivosti. Kdyby se však zasloužilo o vypuštění zmiňovaných nesmyslů ze zákona o myslivosti, děkovali bychom rozhodně více.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (33)
DAG
6.11.2023 07:41Jaroslav Řezáč
6.11.2023 08:13 Reaguje na DAGDAG
6.11.2023 08:56 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMě teda spíš zajímá moje druhá část poznámky. Proč by zvěř nemohla zůstat zvěří a napravit podmínky "logistiky" zvěře do záchranných stanic.
Hunter
6.11.2023 09:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčDAG
6.11.2023 09:59 Reaguje na HunterJak kreativní. Tyhle už teda volit nebudu.
DAG
6.11.2023 10:39 Reaguje na DAGMajka Kletečková
8.11.2023 22:31 Reaguje na DAGJarek Schindler
6.11.2023 10:26Pokud by se měl měnit zákon o myslivosti tak by bylo potřebnější naopak rozšířit výčet druhů hlavně o ty invazívní a vypustit dělení na ty co jdou lovit a ty co nejdou. Toto by potom měla řešit vyhláška , kterou jde na situaci ohledně toho kterého druhu zvířete reagovat podstatně pružněji. Tedy neřešit to dodatečně nějakými vyjímkami ze zákona atd.. Pan Stýblo zmiňuje dravce ( poštolka). Dravci jsou nezbytnou součástí sokolnictví a sokolnictví je součástí myslivosti. Takže, pokud jde o porušování zákona o myslivosti tak ten bohužel porušují lidé z neznalosti a to záchranou zvířat které absolutně zachraňovat nepotřebují. Tedy sběrem malých zajíčků, srnčat atd. Přitom zajíc či srnčí zvěř je zvěří podle zákona o myslivosti a kupodivu tuto zvěř pan Stýblo nezpochybňuje. Byrokracie při opětovném vypouštění? Ani myslivci nemohou vypouštět jimi odchovanou zvěř bez povolení. Zajímalo by mě jak se ochrana přírody bude v budoucnu stavět k vypouštění nepůvodních druhů? Zatím asi záchraným stanicím nevadí vypouštět psíky myvalovité atd.Co vypouštění "zachráněných" lišek. Zatím co myslivci se snaží s nemalým úsilým udržet jejich stavy na rozumné únosné výši, záchrané stanice je vypouštějí. Něco je špatně pane Stýblo. Nemluvíte pravdu když se veřejnosti snažíte namluvit, že se kontakty na uživatele honiteb nedají sehnat (myslivci je utajují coby osobní údaje). Obratem ruky ale mluvíte o tom. že " v případech na komunikacích sražených kopytníků pak rovnou přenechávají myslivcům. Pravděpodobnost, že autem sražená srnka přežije, je totiž natolik malá, že je efektivnější povolat myslivce. " Tak jak to ve skutečnosti je? Najednou to povolat myslivce není problém a uživatel honitby se dá sehnat?
Ještě mě pobavilo tvrzení o tom, že myslivci asi nebudou přikrmovat poštolky či vlky. Celou dobu tu pan Stýblo mluví o zbytečném porušování zákonů a nyní by po myslivcích chtěl aby sami zákon porušili. On totiž není pouze zákon o ochraně přírody a zákon o myslivosti, že. A poštolka ani vlk nejsou vegetariáni.
smějící se bestie
6.11.2023 12:45 Reaguje na Jarek SchindlerNe jednu stranu stát vynakládá velmi mnoho peněz na ochranu, záchranu mnohých živočichů a na druhou stranu jsou chráněni predátoři, kterým je mnohdy předkládán " prostřený stůl ".
Michal Ukropec
6.11.2023 18:37 Reaguje na Jarek SchindlerMajka Kletečková
8.11.2023 23:10 Reaguje na Jarek SchindlerKdyž by se ze seznamu zvěře vyjmuli dravci, kteří jsou součástí sokolnictví, tak by mohli v rámci myslivosti mít status podobný jako lovečtí psi.
Jarek Schindler
9.11.2023 17:26 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
9.11.2023 21:11 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.11.2023 10:28 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
10.11.2023 21:09 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
11.11.2023 11:41 Reaguje na Majka KletečkováPetr Pekařík
12.1.2024 23:47 Reaguje na Majka KletečkováDAG
10.11.2023 10:26 Reaguje na Majka KletečkováMichal Ukropec
6.11.2023 18:30Majka Kletečková
8.11.2023 23:29 Reaguje na Michal UkropecDavid Hromádko
6.11.2023 22:52Jarek Schindler
8.11.2023 07:48 Reaguje na David HromádkoMajka Kletečková
8.11.2023 22:55 Reaguje na David HromádkoPřipadá mi, že zákon o myslivosti zamrznul v době socialismu a nezohledňuje adekvátně současné potřeby.
Jarek Schindler
9.11.2023 17:20 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
9.11.2023 21:50 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
10.11.2023 10:36 Reaguje na Majka KletečkováDAG
10.11.2023 11:56 Reaguje na David HromádkoPan Styblo nekyda špínu na myslivce, tím že chce vyřešit problém, ale kope do nich v každém článku. Viz. poznámky typu péče o zvěř má něco společného se střelbou nebo že myslivci schválně nedávají telefonní cisla.
radim buffalo tobias
7.11.2023 11:57Majka Kletečková
8.11.2023 23:10Jarek Schindler
9.11.2023 17:14 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
9.11.2023 23:35 Reaguje na Jarek SchindlerMusela jsem otestovat Vaši pozornost. Tomu pokušení se nedalo odolat.