https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-styblo-zemedelci-pozor-samotne-povoleni-k-aplikaci-jedu-proti-hrabosum-nestaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Stýblo: Zemědělci, pozor! Samotné povolení k aplikaci jedů proti hrabošům nestačí

9.8.2019
Problém s hraboši? Lepší než jed je orba.
Problém s hraboši? Lepší než jed je orba.
Český svaz ochránců přírody vyjadřuje hluboké znepokojení nad tím, že ministerstvo zemědělství povolilo uvedení nebezpečného pesticidu Stutox II na český trh a stanovilo naprosto nevyhovující podmínky pro jeho plošnou aplikaci. Zároveň upozorňuje zemědělce, že toto povolení k aplikaci pesticidu nestačí. Před každým použitím pesticidu je nutné splnit podmínky dané zákonem o ochraně přírody a krajiny tak, aby se eliminoval dopad tohoto jedu na ostatní živočichy. Vzhledem k nebezpečnosti Stutoxu pro veškeré obratlovce však je splnění těchto podmínek prakticky nemožné.
 

Aplikace rodenticidu Stutox II povoleným způsobem povede nejenom hynutí hrabošů, ale i všech dalších obratlovců, kteří granulky Stutoxu pozřou, a také živočichů, kteří pozřou otrávené hraboše.

Zemědělci tak paradoxně zahubí zvířata, na která jim stát přispívá z dotací, jako jsou třeba koroptve. Vyhubí lovnou zvěř – jsou prokázány otravy bažantů, zajíců i třeba srnčí zvěře po pozření aplikovaných granulí.

A co je z pohledu ochrany přírody ještě horší, bezprostředně ohrožení jsou čápi, káňata, poštolky, další dravci i mnoho druhů sov, včetně těch supervzácných a chráněných jako jsou sýčci či pustovky. Ti všichni se totiž hraboši živí.

A malátní a motající se otrávení hraboši jsou pro ně tou nejjednodušší kořistí. Zejména tam, kde jsou hraboši přemnožení, se tito predátoři ve velkém soustřeďují.

Zákon na ochranu přírody a krajiny zakazuje aplikaci jedů do biotopu chráněných druhů. Proto je nutné, aby ten, kdo jed aplikuje, měl předem udělenou výjimku z tohoto zákonného zákazu. Bez této výjimky se v některých případech vystavuje pokutě až 2 000 000 Kč! A i v případě, že mu orgán ochrany přírody předem výjimku vydá, hrozí mu další sankce v případě, že k úhynu chráněných druhů v důsledku aplikace tohoto jedu dojde.

Český svaz ochránců přírody doporučuje vzhledem k uvedeným sankcím zemědělcům, sedlákům i farmářům, aby se aplikaci uvedeného rodenticidu vyhnuli a namísto toho bojovali proti hrabošům tradiční, osvědčenou metodou – orbou.

Krom toho, že pluhem efektivně zničí hnízda i zásobárny hrabošů, zároveň také podpoří tolik potřebné zlepšení vodního režimu v půdě.

V místech s nedostatkem stromů mohou zároveň podpořit přirozené predátory hrabošů tím, že jim do polí instalují přenosné posedy, tzv. berličky. Predátoři pak budou moci lovit hraboše i v místech, kam by z okrajů polí nedohlédli.

Veřejnost pak žádáme, aby nám či České inspekci životního prostředí hlásila a hlavně ihned dokumentovala jakékoliv nálezy mrtvých dravců a sov v zemědělské krajině, zejména u míst označených cedulemi „Varování. Plocha se chemicky ošetřuje přípravkem STUTOX – II. VSTUP ZAKÁZÁN.“


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist