Věra Soukupová: Pleny a životní prostředí
Navíc se jedná o nerecyklovatelný odpad s dobou rozkladu 200 až 400 let. A to nemluvíme o ovzduší zatíženém dopravními exhalacemi a množstvím silnic, po kterých se projíždějí náklaďáky z továren do hyper/super marketů (většinou), do domácností a zpět na skládku či do spalovny. Jak nesrovnatelně jednodušší a šetrnější k životnímu prostředí je nákup bavlněných plen (60 kusů vystačí na 2 i více dětí)! Navíc, když doslouží jako pleny pro naše děti, můžeme je prodat či darovat, anebo je dále užívat jako hadr. Po úplném dosloužení se plena, po určité době, rozloží na kompostu. Při používání látkových plen můžeme navíc sami ovlivňovat dopady na prostředí - jak a v čem pereme, sušíme apod. V letáku se uvádějí konkrétní tipy, jak být šetrný k životnímu prostředí. Z hlediska vlivů na prostředí látkové plenky vyhrávají na celé čáře.
Pleny a naše peněženka
Jednorázové plenky jsou nejen dražší při nákupu, nýbrž i poté, když propočítáme, co vody, elektrické energie a pracího prášku spotřebujeme na praní látkových plen. Vzali jsme papír a tužku a počítali jsme, a to i přesto, že jsme tušili, že látkové plenky vyhrávají nejen v šetrností k životnímu prostředí, ale i ekonomicky. Výsledek nebyl pro nás žádným překvapením. A pro Vás? Ekologicky šetrná maminka, která dává přednost látkovým plenkám, hodně šetří nejen životní prostředí, ale i svou kapsu: při balení jednoho děťátka jí v peněžence zůstane skoro 20 000Kč! (O tom, jak jsme počítali a k jakým částkám jsme u jednotlivých druhů plen dospěli, se můžete dočíst v letáku či na stránkách ekospotřebitelské poradny ROSA.) Snad se tedy některá maminka pozastaví. Když ji nepřesvědčíme "láskou k přírodě a životnímu prostředí", alespoň zapřemýšlí nad svou ne bezednou kapsou a peněženkou.
Pleny a naše pohodlí
V letáku jsme se také snažili vyvrátit některé mýty o efektivitě jednorázových plen a pohodlnosti jejich užívání. Jedním z mýtů je časová náročnost při péči o bavlněné pleny, kterému rodiče velmi často podlehnou. Právě i díky argumentu z reklamy, že jednorázové plenky šetří mamince čas a také, že děťátko zůstane suché pouze v papírových plenách. Argument náročné práce při péči o bavlněné pleny přetrvává ještě z dob, kdy byly hůře a nákladně dostupné některé spotřebiče (automatické pračky). Pochopitelný je přístup zaměstnané ženy z poloviny dvacátého století, která pro samou práci neví, "kam dřív skočit". Automatizace a dnešní technologie však nejen usnadňují dřívější skutečnou dřinu a šetří čas, ale moderní pleny (a způsoby balení do bavlněných či froté kalhotek) nabízejí srovnatelně časově náročnou variantu péče o pleny. Pokud vezmeme jako základ práci s plenkami tak 3 hodiny týdně, měli bychom se zamyslet i nad tím, kolik času strávíme například na nákupech při hledání akčních slev jednorázových plen.
A k těmto výsledků došli i rodiče z Velké Británie, kteří mají s různými druhy plen větší zkušenosti než český spotřebitel. Měli bychom si vzít příklad z Britů, ti již prokoukli tyto reklamní triky a jednorázové plenky odkázali tam, kam patří a kde mají své nezastupitelné místo - na cesty, případně na noc, a pro obtížné situace. (I zde se však můžeme zachovat šetrněji - řešením je nahradit klasickou jednorázovku jednorázovou ekoplenou). V každém případě by nám zkušenost z Velké Británie mohla být inspirací.
Plenky a zdraví dítěte
Plenky a zdraví dítěte je kapitola problematická, ne schválně nezařazená do letáku. Zdraví našich ratolestí je hodnota, která by mohla nepřesvědčené přesvědčit a odpůrce klasických plen nahlodat pochybnostmi. To si uvědomujeme. Četná tvrzení odborných dětských lékařů - porodníků, porodních asistentek a zdravotních sester - z neonatologických a dětských oddělení o upřednostňování bavlněných plen nás podpořila v názoru, že "ze zdravotního hlediska pro dětskou pokožku i pro dítě samotné zůstává nejvhodnější přírodní materiál - bavlna". Přesto jsme se přece jen rozhodli tuto kapitolu do letáku nezařadit. Jsme ekologové a zdravotní posouzení náleží odborníkům právě z řad lékařů, alergologů, ošetřovatelů apod. Těší nás, že tato osvícená elita též preferuje bavlnu před "umělou hmotou". (Ne vždy však ekonomická situace nemocnic dovoluje zdravotníkům jednat ve shodě s jejich přesvědčením. Jako příklad můžeme uvést "balíčky", resp. dary firem, které poskytují zdarma balíčky jednorázových plenek či kosmetických výrobků pro rodičky. Ne každý dar však musí být ten nejlepší). S otázkami zdraví se doporučujeme obracet na zdravotnický personál či na speciálně vyškolené duly (www.duly.cz).
Co ještě v letáku naleznete
Aktualizovaná a rozšířená verze letáku v sobě skrývá např. i informace o komunikační bezplenové metodě, o novinkách na trhu moderních plen (tvarovaných, vícevrstvých, All-in-One, separačních,...) či podrobnější údaje o ekoplenách. V letáku naleznete i tipy na šetrnější chování k přírodě a podrobnější srovnání vlivů jednotlivých druhů plen na životní prostředí.
Zajímaly by Vás
o ještě další důvody, proč dát přednost látkovým plenkám před jednorázovými?
o osobní zkušenosti rodičů s látkovými plenkami?
o nabídky tuzemského trhu s látkovými plenami?
o další tipy a triky, jak o látkové pleny pečovat?
o návody, jak a z čeho si plenky a plenkové kalhotky ušít?
o zkušenosti ze zahraničí?
Přijďte nebo si napište či zavolejte o letáček na ROSU do Nádražní ulice 55 v Českých Budějovicích, kancelar@rosa.ecn.cz, 387 432 030 (paní Zelenková). Poradenství a další informace Vám ráda poskytne Věra Soukupová - soukupova@rosa.ecn.cz, 387 432 030.
Pamatujte, že vrátíme-li se při výběru plenek k tradici, darujeme našemu děťátku to nejcennější - zemi bez zbytečných odpadků.
reklama