Pavel Chmátal: Projekt Warka Water aneb Jak získat 100 litrů pitné vody ze vzduchu
Vynálezce je pojmenoval WarkaWater. Vodní věže dosahují výšky kolem deseti metrů a dokáží získat kolem sto litrů pitné vody za den. Jejich princip je jednoduchý, podobně jako se rosa sráží na rostlinách i tak věže „sklízejí“ vlhkost ze vzduchu. Namísto západních technologií se designér nechal inspirovat etiopským stromem Warka.
Každá věž se skládá se dvou částí. Z kostry vyrobené z dřevěných prutů, bambusu nebo sítiny a z vnitřní sítě podobné pytlíku na pomeranče. Síť vyrobená z nylonových a polypropylenových vláken kondenzuje vlhkost a kapky rosy po ní stékají do nádrže na dně celé konstrukce.
Designér Arturo Vittori se začal o problémy s přístupem k vodě zajímat během návštěvy v Etiopii. „Ženy a děti chodí mnoho kilometrů k nejbližšímu zdroji vody, který bývá často znečištěný,“ popisuje Vittori na propagačním videu.
Nyní mají lidé možnost podpořit tento projekt v rámci tzv. crowd-fundingu.
Nabrat vodu do barelů a donést ji zpátky domů často trvá hodiny a znečištěná voda vystavuje děti nebezpečí nemocí. Navíc kvůli této důležité domácí práci často nemohou chodit do školy, takže nemají šanci vymanit se z chudoby.
„Projekt Warka Water má význam také pro obnovu a regeneraci zničených a poškozených ekosystémů, pro zpětné zalesnění vykácených lesů a pralesů, pro zastavení postupu pouští. Voda z věže Warka se dá použít i pro zvířata a může být rozhodujícím faktorem při urovnání a prevenci konfliktů o vodu a vodní zdroje“, uvedl Pavel Chmátal, technologický poradce týmu Warka Water.
Podporou tohoto projektu vznikne nejen nová technologie, ale také jeden ze střípků nové globální odpovědnosti za naše životní prostředí a za naši budoucnost.
reklama