https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/posledni-generace-koncime-s-pochody-za-zklidneni-dopravy-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslední generace: Končíme s pochody za zklidnění dopravy v Praze

1.3.2024
Protest za snížení nejvyšší povolené rychlosti z loňského června.
Protest za snížení nejvyšší povolené rychlosti z loňského června.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přesně před rokem, 1. března 2023, jsme se vydali na první pochod po pražské magistrále v rámci kampaně "30 pro Prahu". Pochody si rychle získaly značnou pozornost médií. Potvrdilo se, že jde o téma, které Pražany dlouhodobě trápí, a že zvolená forma protestu je vhodnou reakcí na neudržitelnou situaci v pražské dopravě.
 
Své představy o zklidnění dopravy jsme představili primátoru Svobodovi a náměstku pro dopravu Hřibovi na osobním setkání. Pan primátor vyjádřil pochopení pro důvody pochodů a navrhl zřídit komisi pro zklidňování dopravy. Další kroky však podmínil ukončením našich protestů.

Bylo nám jasné, že jde jen o pokus zamést problém pod koberec a že je třeba jít dál. K protestům se přidávalo stále více účastníků a nakonec jsme za poslední rok uspořádali pětadvacet pochodů. O pochodech vyšly desítky článků, proběhlo nespočet odborných debat a politici a odborníci opakovaně dostali prostor promluvit v médiích na téma udržitelné dopravy. Zklidňování dopravy se konečně stalo společenským tématem.

Pražský magistrát se pod tlakem svých voličů, kteří dávají rovnítko mezi slova „auto“ a „svoboda“, pokusil pochody zakázat. Bránili jsme se u soudu, spor jsme vyhráli a zabránili jsme protiústavnímu omezení práva na protest. Soud rozhodl, že magistrála nepatří jen autům. Kdokoli zde může uspořádat veřejné shromáždění a projevit svůj názor.

Bohužel, politici na magistrátu stále k tématu nepřistupují s adekvátní vážností. Za poslední rok pro zklidnění dopravy neudělali nic. Primátor se dokonce vyjádřil, že se do konce jeho mandátu nic zásadního nezmění. Je možné, že politici neumí pracovat pod tlakem a dopravu neřeší právě kvůli našim protestům? Rozhodli jsme se, že jim dáme prostor, aby mohli v klidu připravit svou koncepci zklidnění dopravy. V tuto chvíli své pochody končíme. Pane primátore Svobodo, pane náměstku Hřibe, teď je řada na vás!


reklama

 
Poslední generace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.3.2024 10:14
Jenom s pochody ?
Končit úplně, to by měl být váš cíl !
Odpovědět
pk

pepa knotek

1.3.2024 11:07
Hlavně by si členové "Poslední generace" měli nakoupit elektrický auta. A jestli na ně nemaj, tak hybaj do práce dělat něco užitečnýho.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist