https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/problem-zvany-fotovoltaika?ids%5Bx204edafc9e1589d33ddd438935404356%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Svoboda a Jindřiška Svobodová: Problém zvaný fotovoltaika

15.12.2008
"Koupím dva hektary půdy v blízkosti vedení vysokého napětí." Takto obvykle zní inzerát na nákup pozemku pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Zkusme zhodnotit přínosy takového, zcela legálního, podnikatelského záměru.
 
Pozemek pořídíme možná za dva, možná za šest miliónů korun. Na plochu pozemku můžeme nainstalovat fotovoltaické články, které koupíme za přibližně sto miliónů korun a celá elektrárna se započtením terénních úprav, stavebních prácí, oplocení, měničů, elektroinstalací atd. nás přijde na bratru sto padesát miliónů korun. Vezmeme-li si na tuto částku dvacetiletý úvěr, musíme každým rokem splácet zhruba čtrnáct miliónů korun.

Výroba elektřiny v uvažované elektrárně dá roční výnos asi patnáct miliónů korun. Není to však proto, že by vyrobila tolik elektřiny, ale tím, že zákonem stanovená cena povinného výkupu této elektřiny je asi patnáctinásobná oproti ceně elektřiny z jaderných či uhelných elektráren a je garantována po dobu dvaceti let. Pokud tedy dáme čtrnáct miliónů korun na splátky, zůstane nám ročně milión korun jistého čistého zisku po dobu dvaceti let. Tolik si ne každý z nás vydělá za celý život usilovné práce.

Nedávno jsme se v tisku mohli dozvědět o zahájení provozu jedné z největších solárních elektráren u nás postavené v Dubňanech. Stála 230 milionů korun, a má ročně vyrobit 2244 megawatthodin elektřiny (6000 takových elektráren vyrobí stejně elektřiny jako JE Dukovany nebo JE Temelín, ovšem v době, kdy elektřina není příliš potřeba). Nikde však již není zmíněno, že díky této elektrárně zaplatí každý občan naší republiky za elektřinu v průměru téměř o 3 koruny ročně navíc. Lehce se může stát, že takových elektráren u nás vznikne během dvou let tisíc, a pak nás každého z nás přijde toto "ekologické podnikání" v průměru na 3000 korun ročně. Je to dostatečně vážné varování, že tu něco není v pořádku? Snad ano.

V tržním hospodářství každý výrobní subjekt nabízí své výrobky na trhu a zákazník si vybírá, který výrobek si koupí. Tento elementární princip je ovšem v případě povinného výkupu elektřiny z fotovoltaických elektráren porušen. Povinně vykupovaná elektřina za patnáctinásobnou cenu je totiž rozvodnými závody promítnuta do ceny elektřiny všem zcela bezbranným odběratelům. Na to, aby fotovoltaický podnikatel přišel k zisku jednoho miliónu korun, musí vytáhnout z kapes odběratelů čtrnáct miliónů korun, aniž by za to komukoli cokoli hmatatelného poskytl! Pro srovnání, daňový podvodník, který zkrátí daně o jeden milión korun, získá tuto sumu za jediný milión korun vytažený z kapes ostatních lidí, tedy se vůči nim zachová čtrnáctkrát šetrněji.

Možná si řeknete, že to množství oxidu uhličitého nevypuštěného do ovzduší za pár korun z našich kapes přece jen stojí. Zkusme to tedy také spočítat. Námi uvažovaná sluneční elektrárna ušetří ročně zhruba tisíc tun oxidu uhličitého, pokud nahradí elektřinu z uhelných elektráren. Ušetřená tuna oxidu uhličitého nás tedy vyjde na čtrnáct tisíc korun. To je asi třicetinásobek průměrné ceny emisních povolenek v letošním roce. Jen těžko bychom hledali ještě méně efektivní způsob snižování emisí oxidu uhličitého.

Pokud někdo žije na úkor bezbranných lidí, lze to nazvat hyenizmem. Když jeden subjekt pro sebe vytváří prakticky bezpracný zisk (viz např. http://www.nemakej.cz/) na úkor mnohonásobně vyšších ztrát ostatních, dá se to nazvat hyenizmem nejhrubšího zrna. A pokud je toto jednání prohlašováno za ekologické a je zcela legální, jde o institucionalizovaný ekologický hyenizmus nejhrubšího zrna.

Je nám velmi sympatická snaha pana Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha zamezit přimíchávání agrosložek vyráběných současnými technologiemi do pohonných hmot. Ukazuje se totiž, že jejich přínos ke snižování emisí oxidu uhličitého je zatím, stejně jako u fotovoltaiky, velmi neefektivní. Zároveň však, podíváme-li se na stránky Hnutí Duha (http://www.hnutiduha.cz), najdeme tam v menu "Programy" a "Naše vize" následující odstavec pod fotografií fotovoltaické elektrárny: "Podnikání přispívá k bohatství společnosti. Musí ovšem dodržovat pravidla, aby nebylo na úkor nás ostatních." S takovým obsahem jistě každý souhlasí. Pana Koteckého jsme upozornili na evidentní rozpor mezi zmíněným odstavcem a jejich podporou fotovoltaických elektráren. Současně jsme pana Koteckého požádali o přezkoumání našich výše uvedených úvah a výpočtů. Pan Kotecký neshledal na našich úvahách a výpočtech žádné vážné nesrovnalosti, nicméně na rozpor mezi odstavcem a propagací fotovoltaiky přímo nezareagoval.

Jsme si plně vědomi, že jsme zde popsali a vyhodnotili problém pomocí poměrně ostrých výrazů. Bohužel, je to nutné, neboť naše doba je už proti zaobaleným vyjádřením imunní. Dnes zažívá díky existující legislativní podpoře fotovoltaika u nás obrovský boom. Nebude-li tomuto trendu legislativně zamezeno například dostatečně včasným a razantním snížením dlouhodobě garantovaných výkupních cen, dočkáme se během několika let výrazného zdražení elektřiny díky hyenizmu některých "eko-podnikatelů".

Fotovoltaické solární elektrárny jsou bezesporu vysoce perspektivním obnovitelným zdrojem energie. Současná technologie výroby fotovoltaických článků je však natolik drahá, že ani v nejmenším nemohou konkurovat jiným obnovitelným či neobnovitelným zdrojům. Fotovoltaické články budou zřejmě potřebovat ještě deset až dvacet let intenzivního vědeckého výzkumu, než bude nalezena konkurenceschopná technologie (možná ani nebude na bázi křemíku). Současnou technologii lze přirovnat k technologii pro výrobu trabantů, ta potřebná technologie je někde na úrovni dnešní formule 1.

Obnovitelné zdroje elektřiny si jistě zaslouží podporu, protože méně ničí životní prostředí než zdroje spotřebovávající fosilní paliva. Jedna z možností, jak tyto zdroje podpořit, je navýšení výkupní ceny elektřiny z těchto zdrojů (to se dnes ve světě i u nás děje). Tím se rozhýbe trh s těmito zdroji, razantně vzroste jejich výroba a zdroje se zákonitě zlevní. Pak může postupně klesat i výkupní cena elektřiny až k tržní ceně. Myšlenka zjevně dobře funguje pro případy, kdy je již technologie dostatečně vyvinutá a její masivní rozšíření zlevní výrobu o desítky procent. Může však masivní podpora výroby trabantů ovlivnit vývoj technologie pro formuli 1? A přeneseme-li se zpět na fotovoltaiku, může masivní podpora expanze průmyslové výroby fotovoltaických článků nerentabilními technologiemi nějak přispět k výzkumu nové rentabilní technologie? Jsme přesvědčeni, že pokud vůbec, tak jen nepatrně.

V České republice máme dnes elektřiny nadbytek a prakticky celou produkci Temelína vyvážíme. Proč tedy u nás musíme vyrábět další elektřinu ve fotovoltaických elektrárnách, draze ji vykupovat a obratem ji za pakatel prodávat do zahraničí na úkor nás všech kromě "eko-podnikatelů"? Proč nemůžeme počkat s budováním fotovoltaických elektráren do doby, až se stanou díky moderní technologii konkurenceschopné? Na rozdíl od velkých jaderných či uhelných zdrojů, jejichž výstavba trvá řádově deset let, lze fotovoltaickou elektrárnu postavit za několik měsíců - není tedy kam spěchat.

Často se píše o nesmyslné třicetikoruně za ošetření u lékaře či za položku na receptu. Námi přednesený problém může mít již velmi brzy na nás všechny řádově stejný finanční dopad. Jen s jedním rozdílem: třicetikorunové poplatky lze zrušit prakticky ze dne na den, povinný výkup fotovoltaické elektřiny je zákonem garantován po dobu 20 let. Jinými slovy, dnes budované fotovoltaické elektrárny zadlužují každého z nás (aniž bychom měli možnost jakékoli obrany) s povinností splácet tyto dluhy po dobu 20 let.

Jenže situace je ještě o trochu horší, než se zdá. Energetický regulační úřad koncem listopadu zveřejnil cenové rozhodnutí na rok 2009 snižující výkupní ceny fotovoltaické elektřiny o téměř 5 %. Je to dobrá zpráva jen zdánlivě. Energetický regulační úřad by zřejmě rád ceny snížil více. Tomu ale brání zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie (č. 180/2005 Sb.), který stanovuje, že meziroční pokles výkupní ceny nesmí překročit právě 5 %. Tímto tempem se ale výkupní ceny fotovoltaické elektřiny přiblíží výkupním cenám z jiných obnovitelných zdrojů sotva za dvacet let. A mezi tím bude zřejmě naše země úplně zaplavena neefektivními fotovoltaickými panely, protože to bude velmi dobrý "ekobyznys". A platit to budeme po dlouhá desetiletí všichni - každý z nás řádově desetitisíce korun ročně.

Řešení je prosté. Přivést co nejdříve 101 zákonodárců k použití elementárního rozumu a zastavit boom solárních elektráren u nás umožněním snižovat výkupní ceny fotovoltaické elektřiny podstatně razantněji. Pomůže v tom i pan Kotecký a Hnutí Duha, kterým se nelíbí podnikání na úkor druhých, či jiné ekologické organizace? Možná se k této iniciativě přidá i Strana zelených, která se jasně staví proti vývozu naší elektřiny.


reklama

 
Jiří Svoboda a Jindřiška Svobodová
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Jindřiška Svobodová přednáší na katedře fyziky Pedagogické fakulty MU v Brně ekologicky a environmentálně zaměřené předměty.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Mystifikace - 24. 2. 2009 - Jiří Svoboda

Tazatel: Problém není ani tak u fotovoltaiků jako u ČEZu a pod. Původní návrh cenové a výkupní politiky el. energie byl vládou nastaven tak, že rozdíl mezi prodejní cenou a výkupní cenou elektřiny z OZE budou hradit výrobci neekologické elektřiny. Za to měli dostat slevy z ekologické daně. Tohle by bylo zřejmě pro všechny logické a asi by to ani ve Vás nevzbuzovalo nic negativního. Jenže ČEZ se rozdělil na několik subjektů a argumentoval, že je to účetně neproveditelné. Dále argumentoval tím, že distribuce s tím má více nákladů než jen dorovnávat rozdíl v ceně. Nebyli to tudíž výrobci el. energie z OZE ani tak úplně politici, ale ČEZ. Pokud by jste se o tuto problematiku zajímal opravdu hlouběji, tak by jste zjistil, že se ČEZ vůbec netají tím, že postupně skoupí všechny fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 5MW. Jediným důvodem proč tak již neučinil je, že si není jistý s tím jestli by nezakročil některý z dohlížecích orgánů.

Odpověď: Vám zřejmě nevadí princip jako takový, tj. mít zákonem zajištěný odbyt na jakékoli množství elektřiny za cenu 13Kč/kWh, když její tržní cena je mnohonásobně nižší a tuto svou výhodu požívat na úkor jiného subjektu - je jedno zda ČEZu či všech lidí. Náš článek je primárně vyhraněný proti zákonu, který toto umožňuje a až sekundárně proti provozovatelům FVE. Když jste začal podnikat ve FVE neuvědomoval jste si to, co v článku, možná ostře, ale doufám srozumitelně píšeme?

Tazatel: Uvádíte JE Temelín, ale proč neuvedete LEDVICE, POČERADY a jiné uhelné elektrárny. Každý racionálně uvažující člověk ví, že zatím je pro nás jediným stěžejním zdrojem JÁDRO, ale myslíte si že kdyby se postavil ještě jeden TEMELÍN, tak by přestaly fungovat elektrárny uhelné ??? Tomu přece sám nevěříte.

Odpověď. Já bych byl první pro odstavování uhelných elektráren a proto jsem propagátorem uhlíkové daně, která by na to měla vyvíjet maximální tlak. V Evropě je glogalizovaný trh s elektřinou a těžko lze zabránit vývozům elektřiny z uhelných elektráren, pokud je to pro ČEZ ekonomicky zajímavé. Zřejmě to musí pohlídat vláda, aby se po dostavbě dalších bloků Temelína snížila adekvátně výroba elektřiny z uhlí a chyba se neopakovala. Já věřím, že to jde, ČEZ je ze 70% vlastněn státem a situaci lze řešit i vhodnými zákony.

Tazatel: Hyenizmus - odpovím Vám otázkou - Když si koupím bytový dům za 100mil, tak ročně vydělám více než jen milion - budu teda také hyenou když vydělávám na lidech kteří mi platí nájem ???

Odpověď. V uváděném případě samozřejmě hyena nejste, protože nájemníkům nabízíte adekvátní služby a oni s Vámi dobrovolně sepsali nájemní smlouvu. Pokud si koupíte takový dům se státní garancí, že vám dům plně obsadí nájemníky a ti vám budou muset platit desetinásobek tržního nájemného, tak jste hyena.

Tazatel: Vrátím se k fotovoltaice a vlastně i k větru. Každý kdo vyrábí elektřinu, třeba i z fotovoltaiky by daleko raději vlastnil větrný park. Jen přijedete jednat o možnosti umístění "vrtule" už se podepisují petice aniž by někoho zajímalo kde přesně by měly být.

Odpověď. Nevím, jak toto souvisí s našim článkem. Vy to děláte pro zisk a ne pro ekologii. Kdybyste chtěl dělat ekologii, tak stavíte dobře izolované domy, nebo stávající kvalitně zateplujete, či pěstujete energetické plodiny.

Tazatel: To Vaše prosté řešení je naprostá hloupost dokud tu nebude platit pravidlo, že o to co se dodá ekologické energie se musí snížit energie neekologická.

Odpověď: Nevím, co myslíte mým prostým řešením, ale to pravidlo by pro jakýsi velký celek s konstantní spotřebou mělo platit. Ale asi jsem Vaši poznámku nepochopil.

Tazatel: Praxe: Poblíž každé uhelné elektrárny je vytěžený prostor a výsypka. (na těchto plochách by se dalo vyrábět i při dnešní technologii 150-300MW) Ty by se mohly v rámci rekultivace "osázet" panely a napojit na stejnou rozvodnu jakou má uhelná el. (na těchto plochách by se dalo vyrábět i při dnešní technologii 150-300MW)Při plném výkony FE by úměrně klesl výkon UE. Díky napojení na stejnou rozvodnu by ČEZu nevznikaly více náklady a cena by mohla klesat. Jediné o čem pochybuji je to, že by klesl i zelený bonus.

Odpověď. Váš námět by byl jistě smysluplný, pokud by cena takové elektrárny byla pětinová a výkupní ceny by klesly na pětinu a zelené bonusy na desetinu. Ale jelikož jsou ceny FVE takové, jaké jsou, tak něco takového nemá obecně smysl. Ale třeba se Vaší myšlenky nějaká ekohyena chytí a ráda bude legálně vytahovat 20 let peníze z kapes nás všech. Nepozumím smyslu Vaší poslední věty.



reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist