https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/proc-by-mel-patocka-vylozit-karty-na-stul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Brezina: Proč by měl Patočka vyložit karty na stůl

11.6.2004
Pokud se Radek Svítil domnívá, že bývalá Státní bezpečnost před listopadem 1989 využívala jen ty, kdo dostávali plnoletosti, je poněkud naivní. Lustrační osvědčení by měl Jakub Patočka předložit hned ze dvou důvodů:
1) stranu, za kterou kandiduje, StB těsně po listopadu 1989 založila, což on sám potvrdil,
2) agenty a spolupracovníky této zločinecké organizace dnes Patočka skandálně označuje za "oběti komunistického režimu". Tím vlastně bagatelizuje a omlouvá zlo, které estébáci spáchali, a zároveň a plive na jejich skutečné oběti. (Je to stejně zrůdná logiky, jako kdybychom velitele nacistických koncentráků paušálně omlouvali tvrzením, že byli jen "oběťmi Hitlerova režimu"). Tím automaticky netvrdím, že byl Patočka Státní bezpečností zverbován, ale jen to, že jeho vztah k ní je přinejmenším podivný a že by si toho voliči měli všimnout.
 
Právě argument Radka Svítila, že Patočkovi bylo v listopadu 1989 teprve šestnáct a půl, ale možná nejlépe vysvětluje dnešní vstřícnost volebního lídra SZ ke komunistům a estébákům. Patočka si prostě nestihl pořádně prožít, co to totalitní režim vlastně je. Možná právě proto se dnes pokouší prosadit koncept tzv. nové demokracie, opsaný z brožurek ultralevicových antiglobalizačních bojůvek, jejichž soudruzi sní o zničení kapitalismu a jeho nahrazení "novým, spravedlivějším sociálním řádem". Dělá to s tak fanatickým zápalem, že Pavel Kohout na jeho adresu prohlásil: "Patočka mi připomíná mladého mne".

Když Roman Joch z Občanského institutu analyzoval politický program Strany Zelených, dospěl k názoru, že ho nelze uskutečnit bez radikálního omezení skutečné demokracie. Výrazné prosazení Strany Zelených (s duem Patočka-Beránek v čele) by tak podle mého názoru mohlo v některých ohledech znamenat návrat před listopad 1989. Že to není plané strašení, ostatně nejlépe dokládá vývoj v SZ za poslední rok. Kritické hlasy jsou násilně umlčovány, oponenti jsou zastrašováni, trestáni a vylučováni. Bůh nás proto chraň, abychom se někdy probudili ve společnosti, ve které by měla Patočkova sektářská "nová demokracie" vedoucí úlohu.


reklama

 
Ivan Brezina
Autor je novinář
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist