Ivo Vaněk: Reakce na příspěvek Ondřeje Jiříčka k článku Národní hluková observatoř si u EK postěžovala na ČR
Náhodou jsem si přečetl srdceryvnou korespondenci předsedy České akustické společnosti, pana Doc. Ing. Ondřeje Jiříčka, CSc. Nepřekvapila mne vůbec v ničem. Nepřekvapila mne naprostou neznalostí gramatiky jazyka českého pana předsedy. Nepřekvapila mne elementárními ekonomickými neznalostmi pana předsedy. Nepřekvapila mne ani snahou udržet zaslanou směs nesmyslů pod pokličkou tajuplnosti mýty opředené společnosti pana předsedy.
Jsou to obvyklé způsoby, desítky let pečlivě propracovávané metodickými příkazy předlistopadových politruků. Na druhé straně mne nepřekvapuje ani přízeň řady osvícených akustiků, kteří sice změny podporují, mezi čtyřma očima o nich plamenně hovoří, ale zavazují se vzájemně i mne mlčenlivostí ke svému postoji. Co kdyby to náhodou nevyšlo…
Ten kdo chrání zlo se sám zlem stává. Upadá v podezření, že mu takový stav konvenuje, že na něm snad dokonce staví svou budoucnost.
Národní hluková observatoř ČR počátkem února předsedovi České akustické společnosti, panu Doc. Ing. Ondřeji Jiříčkovi, CSc., zaslala dopis, jímž Českou akustickou společnost vyzvala ke spolupráci. A reakce téměř po 3 měsících? Přečtěte si sami…
Ing. Ivo Vaněk
president
Národní hluková observatoř ČR
Původní dopis pana Vaňka panu Jiříčkovi z 1. února 2005:
NÁRODNÍ HLUKOVÁ OBSERVATOŘ ČR
U Dubu 1614/3, 147 00 Praha 47 - Braník
Česká akustická společnost
pan Doc. Ing. Ondřej Jiříček, CSc.
president
Technická 2
166 27 Praha 6
Vážený pane presidente,
dovolte, abych Vás informoval o existenci Národní hlukové observatoře ČR (NHO), která usiluje o správnou implementaci evropského právního řádu v oblasti hodnocení a snižování hluku v životním prostředí do české legislativy na bázi harmonizace.
Naše činnost je především zaměřena na aplikaci vznikajících harmonizovaných metod při tvorbě strategických hlukových map a přípravě akčních plánů dle Směrnice 2002/49/EC Evropského Parlamentu a Rady ze dne 25. června 2002 a připravované národní mutace v podobě zákona o hodnocení a snižování hluku v životním prostředí, včetně hodnocení úspěšnosti zvolených řešení protihlukových opatření, zejména z hlediska zlepšení zdraví české populace.
NHO úspěšně komunikuje s partnerskými organizacemi většiny členských zemí EU a WHO a společně s Francií, Belgií a Portugalskem loni do Bruselu předložila návrh mezinárodního projektu ECHO.NOISE z programu LIFE, jehož záměrem je v letech 2005 – 2007 pro Paříž, Brusel, Lisabon a Prahu v prostředí mezinárodního expertního týmu vypracovat akční plány a metodiku, která by se měla pro všechny členské země stát závaznou od roku 2008.
Vážený pane presidente, jsem členem České akustické společnosti a z dostupných materiálů i informací, získaných na nedávné valné hromadě, jsem přesvědčen o vhodnosti a oboustranné prospěšnosti užší spolupráce NHO s Českou akustickou společností, neboť je nade všechny pochybnosti, že naše činnosti se mohou doplňovat ku prospěchu věci. Považuji proto za moudré tuto spolupráci navázat a společně usilovat o co nejrychlejší a nejefektivnější využití důsledků našeho vstupu do společenství evropských zemí pro úsilí o snižování škodlivého hluku.
Jestliže bychom dokázali sestavit program, podporovaný aparátem Evropského komisaře pro životní prostředí, Stavrose Dimase, dovedu si představit k této závažné problematice i konání společné konference České akustické společnosti a Národní hlukové observatoře ČR, možná ještě v průběhu letošního roku.
Vážený pane presidente, zvažte prosím moji nabídku. Byl bych poctěn Vaší ochotou zasednout k jednacímu stolu s cílem společně formulovat základní teze odborné spolupráce a vzájemné pomoci.
Dovolte, abych Vám vyjádřil svoji hlubokou úctu a zůstávám v očekávání Vaší odpovědi.
Ivo Vaněk
president
V Praze dne 1. února 2005
Následuje reakce pana Jiříčka:
Pro zobrazení dokumentu v plné velikosti klikněte zde. |
reklama