Radek Svítil: Strana zelených předvádí nový politický styl
Volební místnosti se uzavřely, lídři strany začali oslavovat ... a zapomínat na své sliby. Jako první opustili tezi, že nejsou pravice ani levice, když se jednoznačně přimkli k pravici a ČSSD odmítali zvedat telefony. Po vstupu do vlády zapomněli, že ve volebním programu psali o tom, že "Stále se setkáváme se snahou omezit práva občanů u věcí, které se jich týkají. Vidíme urputnou snahu zabránit naplnění ústavy a neumožnit existenci institutu celostátního (obecného) referenda." a urputně vysvětlují občanům, že referendum o umístění americké vojenské základny na českém území uspořádat nelze, protože by občané nevěděli, o čem vlastně rozhodují. Pokud jde o českou účast na Bushovou administrativou vedených válkách po světě, Martin Bursík si očividně nevzpomíná na pasáž ze svého volebního programu tvrdící, že "oddělená bezpečnost již neexistuje, jak dokázaly útoky v New Yorku, Madridu, Istanbulu, Londýně i jiných místech. Čelit těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní" a vysvětluje nám, že zelení nejsou pacifisté a že naši vojenskou účast v těchto konfliktech omezovat nechtějí.
Boj proti korupci se zřejmě podle Strany zelených nejlépe povede, bude-li místopředsedou vlády člověk obviněný z přijímání úplatků (takříkajíc odborník na svém místě). Tato v evropském měřítku rarita pochopitelně pro stoupence nového politického stylu není důvodem pro odchod z vlády, Martin Bursík si jen postěžoval, že se v této situaci necítí komfortně.
Nyní stojí zelení před dalším dilematem. Pokud jim nevadil místopředseda vlády obviněný z korupce, bude jim vadit místopředseda vlády bodře rozprávějící o opálených lidech rozdělávajících ohně na náměstích, kteří podle něj za tuto ohňovou produkci pobírají od úřadů odměnu ve výši 200 tisíc korun českých? Ze Strany zelených vychází temné vrčení, ale stejné z ní vycházelo před tím, než se smířili s místopředsedou obviněným. Dopustím se prognózy: pokud se nestane zázrak a Jiří Čunek neodejde z vlády sám či ho Mirek Topolánek nevyhodí, zelení si svorně zanadávají - a ve vládě zůstanou. Nám prostým občanům bude vyslechnout něco moudrých slov o tom, že přece neobětují svoji ekologickou politiku takové lapálii. Jen doufám, že, pokud se tato má hypotéza naplní, si zelení zachovají smysl pro humor: tedy že do sněmovny přijdou v tričkách s nápisem "I já jsem Topolánkův hlas pro spolupráci s rasisty".
Abych Straně zelených nekřivdil: je pravda, že z ekologické části svého programu prosadili do vládního programu snad ještě víc, než bylo vůbec možné. Nedokážu ale ve světle výše uvedených "kompromisů" věřit, že zrovna ta ekologická část programu je něco, co by nebyli ochotni za udržení se ve vládních křeslech obětovat. A není mi jasné, kdo bude zelené v příštích volbách volit. Lidé doufající ve změnu politického stylu to patrně nebudou.
reklama
Online diskuse
více serioznosti - 12. 4. 2007 - Ivan Sommer1. Presumpci neviny ctí zákon, imperativem mravním pro politika ve vysoké funkci a soudím, že i pro každého občana, je zamezit, aby případné problémy dopadly na jeho okolí. Zapomínáte, že i v případě presumpce neviny může být obviněný umístěn do vazby, aby neovlivňoval svědky a pak by to byl veliký skandál. V tisku se o pokus ovlivňovat svědkyni proti Čunkovi také už psalo. Již za starého Říma, Cézar, poté, co zapudil svoji ženu, odpověděl na námitky, že je nevinná - „Cézarova žena musí být čistá mimo podezření“.2. Kdyby si poznámky o „opálených“ spoluobčanech a „vředech“ dovolil někdo v USA, asi by se setkal s mnohem ráznější odezvou. Připadá mi, že naši lidé si ještě narůstající rasismus neuvědomují. Anketa na Primě nebyla reprezentativní, jinak by byla děsivá. 3. Vždy by mohl někdo vyhlásit, že není dostatek informací, a tak by se referendum nikdy nekonalo, rozhodovalo by se kabinetně, třeba i tajně. 4. Energetická koncepce SZ se mi jeví také jako problematická, není mi jasný hlavní směr. Můžete ale o tom napsat vlastní příspěvek. |