https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-telensky-opustil-nas-jiri-flousek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Telenský: Opustil nás Jiří Flousek

16.11.2022
Jiří Flousek zcela vlevo.
Jiří Flousek zcela vlevo.
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
S velkým zármutkem jsem se dozvěděl, že nás opustil Jiří Flousek (23. 8. 1957 - 14. 11. 2022), zoolog na Správě Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, předseda a člen výboru České společnosti ornitologické a autor několika odborných knih a špičkových vědeckých publikací v recenzovaných časopisech. Spoluzakládal občanské sdružení Namasté Nepál podporující chudé nepálské ženy a děti.
 
V roli předsedy České společnosti ornitologické často otevíral schůze a konference; svými proslovy dokázal vždy pozvednout atmosféru v celém plénu.

Měl jsem velkou čest s ním spolupracovat na jeho posledním větším díle, Ptáci Krkonoš – atlas hnízdního rozšíření 2012 – 2014.

S Jirkou pracovat byla radost, byl to člověk velmi vřelý, přátelský a pozitivní, dokázal motivovat k práci jako málokdo. Jeho pracovní nasazení bylo obdivuhodné; po pracovní době na Správě byl schopen usednout k další směně doma na Atlase až do pozdních nočních hodin.

Jeho optimismus, smysl pro humor a podpůrná přítomnost dokázaly překlenout i náročné situace, kdy nám opravdu teklo do bot a pracovali jsme 14 hodin denně i přes víkendy, abychom zdárně stihli publikaci dokončit v termínu.

Neuvěřitelné množství terénních údajů o ptácích dokázal přitom nasbírat sám – téměř 40 let každoročně sčítal ptactvo na mnoha bodových liniích po celých Krkonoších, od údolí po hřebeny.

Byl velkým milovníkem hor; jeho fyzická kondice byla mimo moje chápání, když na exkurzi nám o generaci a více mladším ornitologům často "utekl" a vždy na nás musel čekat.

Všemi těmito vzpomínkami prostupuje jeho všudypřítomná lidskost, vřelost a smysl pro humor. Jirko, odpočívej v pokoji.


reklama

 
foto - Telenský Tomáš
Tomáš Telenský
Autor je ornitolog.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

16.11.2022 18:39
Nikdo neví dne ani hodiny, mohl ještě pobejt
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.11.2022 22:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, zemřel předčasně v 65 letech, je ho škoda.
Odpovědět
VK

Vaclav Kral

19.11.2022 13:45
Protioloveny aktivista, otrava olovem z nalezenych kachen postřelených myslivcema?
No nikdo tu nejsme navěky. Tak upřímnou soustrast ptackaři. Odešla kapacita.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist