Martin Mach: Trvale udržitelné džíny
Předpokládám, že vědci chtěli svou prací přispět k trvale udržitelnému rozvoji. Trvale udržitelný rozvoj se ale jistě nemá zvrhnout ve výčet přikázání a zákazů, nemá se stát diktaturou, která bude ordinovat, kdy vzít na sebe džíny a kdy je vyprat. Trvale udržitelný rozvoj spoléhá na svobodné rozhodování každého jednotlivce, který je informován o dopadech svého chování a je za své chování odpovědný. Proto se asi vědci pustili do výzkumu džín: aby nás vytrhli z naši všednodenní samozřejmosti a upozornili nás, že i taková věc, jako nošení džín, má vliv na životní prostředí. A že tento vliv lze zmenšit, třeba tím, že nebudu prát džíny každý den, ale jen (jak říkávala moje maminka), když už to opravdu potřebují. Že je šetrnější nepoužívat sušičku, ale nechat prádlo uschnout na vzduchu, že ne všechno se musí žehlit.
A ještě jedna věc mi vadí. Bojím se, že současnost zapomíná na jednu důležitou ideu trvale udržitelného rozvoje - dobrovolnou skromnost. Je pozitivní, že se výroba začíná zajímat i o ekologická hlediska, že existují nejrůznější ekoznačky nebo certifikáty pro "ekologické" firmy. Ale i když bude firma mít sebevíc ekoznaček a certifikátů, vždy bude potřebovat své zboží nebo služby prodat. Můžeme se pak octnout v paradoxu, že všechno bude eko, ale trvale udržitelné to nebude, pokud zároveň nebudeme skromní ve své spotřebě. A to je také to, co mi v článku "Praní džín..." chybí. Škoda, že to vědci nepodali třeba takto: Tady máte informace o tom, co znamenají jedny džíny pro životní prostředí a vy se teď zamyslete. Skutečně potřebuje prát džíny dvakrát týdně? Skutečně potřebujete sedmery džíny? Nestačily by vám třeba jen dvoje, troje?
Protože dokud se nebudeme ochotni každý sám o své vůli uskromnit i v takových zdánlivých drobnostech jako jsou džíny, zůstane trvalá udržitelnost jen hezkou ideou.
reklama
Online diskuse
Trvale udržitelný rozvoj - 16. 6. 2006 - Lukáš RytířDebatu o definici Trvale udržitelného rozvoje právě řešíme na našem fóru, proto přeposílám můj příspěvek.http://proatom.luksoft.cz/forum/viewtopic.php?t=6 Pár definic Trvale udržitelného rozvoje: (Trvale) udržitelný rozvoj je takový způsob rozvoje, který uspokojuje potřeby přítomnosti, aniž by oslaboval možnosti budoucích generací naplňovat jejich vlastní potřeby. (Trvale) udržitelný rozvoj je komplexní soubor strategií, které umožňují pomocí ekonomických prostředků a technologií uspokojovat lidské potřeby, materiální, kulturní i duchovní, při plném respektování environmentálních limitů; aby to bylo v globálním měřítku současného světa možné, je nutné redefinovat na lokální, regionální i globální úrovni jejich sociálně-politické instituce a procesy. --------- Osobně si myslím, že je to potřebný pojem. Cílem každého jedince/druhu je přežít. Tedy jde o přežití lidstva, jednotlivec zde hraje jen malou úlohu toho "mravence v mraveništi". Přežití lidstva je závislé na mnoha faktorech, ale hlavním je dostatek energie. Právě využívání energie nám zajištuje přežití. Energie substituuje lidskou práci, umožní mít nadbytek lidské síly a přežití. Srovnej dopad přírodních katastrof ve vyspělých zemích a v rozvojových, které jsou závislé na lidské práce (popř. zvířat). Jak dopadne zemětřesení v Japonsku a Indii či Íránu? Počty mrtvých se liší v několika řádech. V budoucnu bude muset lidstvo čelit mnoha dalším výzvám a katastrofám. Dopady asteroidů, výbuchy supernov, změna intenzity sluneční energie, nové viry a bakterie, atd. Jestliže chce člověk přežít, musí bezpodmínečně kolonizovat další planety, Měsíc i jiné sluneční soustavy, jinak lidstvo vyhyne relativně brzy. 1. Jako nejdůležitější vidím výzkum - nové druhy získávání energie - jaderná energie, fúze, OZE (včetně megaprojektů typu FV články kolem Slunce). 2. Dále genetické modifikace, kdy bude docházet ke genetickým změnám člověka a zvyšování jeho výkonnosti (ať se to většině nebude líbit, jinou možnost lidstvo nemá a jestli v Evropě se nebudeme modifikovat, zmodifikujou se v Číně a převálcují nás, humanita stranou). 3. kosmický výzkum, viz. bod 1. Jedině tak má šanci lidstvo na přežití. A nyní se koukněme, jak si TUŽ představují ekologisté. 1. Jsou proti JE, výzkumu fúze, atd. 2. Jsou proti GMO 3. Kritiku proti kosmickému výzkumu jsem od nich též slyšel. To co prezentují ekologisté není v žádném případě "trvale udržitelný rozvoj", naopak, jedná se o rozvoj trvale neudržitelný! Osobně TUŽ považuji za ekonomický pojem - maximalizace zisku ve velmi dlouhém období, nikoliv pouhé "blábolení". Základem pro TUŽ musí být výzkum. V podstatě se částečně shodnu s environmentalisty na nutnosti snížit osobní spotřebu, ale nikoliv samoúčelně, ale využít peněz a zdrojů právě do výzkumu a vývoje. ---- Je škoda, že se pod ekonomický pojem "trvale udržitelný rozvoj" cpou podobné věci jako "dobrovolné šetření", o tom to totiž rozhodně není! |