https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-melichar-nemnozme-si-letos-trifidy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Melichar: Nemnožme si letos trifidy!

14.7.2020
Bolševník velkolepý. Nejvyšší čas zastřihnout mu tipec!
Bolševník velkolepý. Nejvyšší čas zastřihnout mu tipec!
Foto | Zdislava Melicharová
V červenci je pro letošek poslední příležitost efektivně a zároveň bez chemie bránit šíření bolševníku velkolepého (Heracleum mantegazzianum). Pokud rostlin nejsou tisíce, pak je zásah poměrně snadný.
 

1) Obnažím spodek rostliny a nabroušeným rýčem přeseknu kořen pod kořenovým krčkem v hloubce cca 10 cm. Rostlina většinou zhyne. Pokud obrazí, je třeba zásah zopakovat.

2) Pokud takový zásah není možné provést, lze alespoň zabránit šíření ze semen. Všechna květenství odstřihnu nebo odseknu. Rostlina sice neuhyne, ale nemůže se vysemenit.

3) Oba zásahy je nezbytné provést nyní, dokud bolševník kvete. Jakmile se vytvoří i třeba nezralá semena, je již pozdě. Dokáží totiž dozrát i na dávno useknuté části květenství.

4) Je třeba za každou cenu ochránit volnou pokožku a oči před potřísněním šťávou z bolševníku, způsobující za slunečního svitu těžké puchýře. Alternativou je pracovat za svitu měsíčního :-). Opravdu to funguje!


reklama

Jak na bolševník

předchozí    další
Bolševník velkolepý je skutečně velkolepý.
Bolševník velkolepý je skutečně velkolepý.
Foto | Zdislava Melicharová
Bolševník velkolepý je skutečně velkolepý.
Ustřihněte mu květenství, ale sami se dobře chraňte před jeho šťávou a sluncem.
Jste-li vybaveni rýčem, neváhejte jej použít!
Přetněte rostlinu pod kořenovým krčkem.
Když rostlina obrazí, postup opakujte.
Tyhle rostliny už nevysemení! Bolševníky a Vladimír Melichar.
Ošetřeno.
 
foto - Melichar Vladimír
Vladimír Melichar
Autor je geobotanik.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.7.2020 06:43
Škoda, že stát invazivní druhy zatím nijak zvlášť neřeší.... tak jako nic co je potřeba řešit.....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.7.2020 07:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kupříkladu bolševník může ve svém okolí ničit každý, kdo má chuť, tedy i vy. Není třeba neustále vzývat stát. Nakonec, vždyť stát se jenom plete úspěšným pod nohy, že, alespoň to hodně slýchám.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.7.2020 07:30 Reaguje na pavel peregrin
Já všude kde jsem likviduji hlavně křídlatky a netýkavky žláznaté.. s bolševníkem se tolik nesetkávám.

Takovéto nahodilé aktivity ale nestačí a stát by měl pomoci a to nejen mapovat, kde všude už takovéto invazivní rostliny zničili místní biotopy.... navíc se k samotnému řešení těchto problémů stát sám zavázal v několika strategických dokumentech, takže není o čem spekulovat...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.7.2020 08:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak to je od vás chvályhodné.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.7.2020 10:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Konečně aspoň něco prospěšného děláte. Tedy kromě boje proti klimatické změně, která způsobila mimo jiné i pokles ranních teplot v noci z 12. na 13. července až na -5°C (zřejmě v místech CO2 díry nad Šumavou. CO2 díra je prý obdobou ozonové díry, jen místo ozonu se týká onoho skleníkového plynu) v důsledku vyzařování za bezmračné oblohy z "extrémně" vyhřátého zemského povrchu do vesmíru.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.7.2020 15:02 Reaguje na Jiří Daneš
Vy jste ale plácal.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.7.2020 15:19 Reaguje na Jiří Daneš
A tu díru tam narychlo vyvrtal ke stromu za nohu připoutaný ekoterorista (zapomněl jste dodat).
Odpovědět
dm

david matoušek

14.7.2020 17:17 Reaguje na Jiří Daneš
No nevím, jedna událost a hned podle ní hodnotit celek? Jak se třeba díváte, že poslední roky máme na Štědrý den + 12? Díky za vysvětlení.
Odpovědět
RT

Richard Toman

14.7.2020 17:24 Reaguje na david matoušek
Jestli se v globale otepluje nebo ochlazuje je mi celkem fuk, ale ze se pocasi posledni roky definitivne zblaznilo nikdo nepopre.
Odpovědět
Anyr

Anyr

14.7.2020 18:16 Reaguje na Jiří Daneš
Tak tohle se už jinak než debilitou nedá nazvat.

Šíření lží by mělo být normálně trestné, třeba jako obecné ohrožení, nebo tak něco. ://
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.7.2020 07:06 Reaguje na Anyr
Souhlas, ale to by se pak museli minimálně vládní politici nechat zavřít jako první... takže bych řekl, že s takovým nápadem asi nepřijdou... ://

Lež je podle mě základní mocenský nástroj lidské civilizace....

Odpovědět
PJ

Petr Jílek

18.7.2020 11:41 Reaguje na Jiří Daneš
Podívejte se na grafický souhrn teplot na jednotlivých met stanicích za posledních pár desetiletí...
Namrzlé stany v létě na Šumavě bývaly i v mém dětství před padesáti lety...
To byla doba, kdy se celé hokejové turnaje i oblastní přebory odehrávaly na přírodním ledu, a zimní motokros se jezdil na zamrzlém rybníku..
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

14.7.2020 18:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
V dobách mládí jsem chodil s Brontosaury o víkendech čistit kilometry potoků. Teď se snažím sem tam likvidovat křídlatku , bolševník nemáe. Zato jsem slyšel o firmách , které v KV kraji berou na likvidaci dotace a jaksi se také snaží , aby měly práci i v dalších letech. Jak , to si každý přebere. No a dnešní eko...aktivisté(?) se raději přivážou ke stromu nebo na komín , než by vzali do rukou pytel s odpadem a ohnuli se pro odpadky v lese.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.7.2020 06:59 Reaguje na Petr Pekařík
Jsou různé formy aktivismu. Někdo se pro lepší svět snaží bojovat fyzickou aktivitou, někdo jinou formou, někdo vším dohromady. Důležitá je ona snaha a chuť dělat něco co člověk nedělá jen pro sebe, ale i pro svět kolem.

Pak jsou i lidé (a v ČR jich není málo), kteří jsou aktivní v boji proti aktivistům a občanskému aktivismu celkově. To jsou pak loutky (vědomé nebo nevědomé), které slouží politikům a podnikavcům ničícím ŽP i životy nás všech k dosažení jejich vlastních sobeckých a bezohledných cílů.

Je na každém z nás, aby si vybral jestli se chce snažit o dobro, nebo jestli bude raději škodolibě házet klacky pod nohy těm, co se o to dobro snaží a bude tak sloužit zlu.

Odpovědět
ig

15.7.2020 15:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je v tom, že ne každý aktivista slouží dobré věci. Jinak souhlas.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.7.2020 15:12 Reaguje na
jistě. včera jsme se s mojí paní věnovali aktivismu. ne, nebyli jsme na demošce ani jsme nic neblokovali. já jsem pomáhal přestěhovat do jiného bytu tátu jednoho mého kamaráda, který je tak trochu nezodpovědný bohém (ten stěhovaný táta), a moje paní pomáhala jedné tragicky ovdovělé paní ze sousedství s logistickými problémy s nezletilými dětmi. prostě mysli globálně-jednej lokálně. určitě by se našel někdo potřebný i v okolí jistého středomoravského města.
Odpovědět
ig

14.7.2020 18:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Skvělé, každý kdo něco reálně dělá si zaslouží uznání.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist