https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-novotny-vede-eu-ets-ke-snizovani-emisi-co2
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Novotný: Vede EU ETS ke snižování emisí CO2 ?

31.3.2011
Od zavedení EU ETS došlo v EU ke snížení emisí, proto odpověď na otázku v titulku se zdá být jasně pozitivní. Alespoň tak na ni odpovídá Evropská komise a její komisařka pro klimatickou akci paní Hedegaard. Je tomu však takto skutečně? Podívejme se na následující skutečnosti.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků a zástupců zainteresovaných stran, které se věnují problematice EU ETS, s žádostí o komentář na téma:

„Vede evropský systém obchodování s emisemi ke snižování CO2?“

Kromě Vladimíra Novotného nám své odpovědi poslali:

Evropský průmysl snižuje emise CO2 dlouhodobě a to více než 25 let. Motivem k tomuto úsilí však v té době nebyla a ani dnes primárně není doktrína klimatických změn, ale existenční nutnost zachování globální konkurenceschopnosti. Snižování emisí CO2 tak nebylo primárním cílem, ale jedním z výsledků zvyšování energetické účinnosti průmyslových procesů, snižování materiálových a dalších souvisejících nákladů.

V České republice dochází k systematickému snižování emisí CO2 již od roku 1988. Počátkem devadesátých let razantní snížení emisí bylo dosaženo v důsledku restrukturalizačních procesů českého průmyslu, v následujících letech pak převažoval efekt snižování energetické náročnosti. V roce 2009 dosáhlo snížení emisí oproti roku 1988 plných 43%.

Směrnice 2003/87/ES, kterou byl zaveden EU ETS, v článku 1 jednoznačně stanoví:

„Tato směrnice vytváří systém pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ve Společenství (dále jen „systém Společenství“), aby se podpořilo snižování emisí skleníkových plynů způsobem efektivním z hlediska nákladů a ekonomicky účinným.“

Směrnice tedy definovala ETS jako nástroj optimalizace nákladů snižování emisí, nikoliv jako nástroj vlastní redukce emisí. K zásadnímu přehodnocení role ETS došlo až v roce 2009, kdy Evropská komise označila ETS ve svých dokumentech ke „klimaticko-energetickému balíčku“ jako základní nástroj k dosažení redukce emisí – ovšem bez jakéhokoliv bližšího věcného vysvětlení tohoto zásadního obratu.

V prvém obchodovací období ETS 2005 – 2007 v EU 15 nejen že nedošlo ke snížení emisí, ale emise se dokonce zvýšily o 1,84%; v řadě členských zemí EU 15 byl však výsledek ještě daleko horší. Ani první rok a půl druhého obchodovacího období nepřinesl v efektu ETS nějakou výraznou změnu a v řadě zemí EU nadále pokračoval růst emisí. Teprve na sklonku roku 2008 a v průběhu roku 2009 došlo v důsledku hospodářské krize k výraznějšímu poklesu emisí v EU 24 o ca 13%.

Reakce Evropské komise na uvedený vývoj byla při nejmenším překvapivá. V dokumentu Komise k závazku EU na snížení emisí o 20% do roku 2020 Komise dospěla k závěru, že dosažený pokles emisí jasně ukazuje potenciál EU zvýšit svůj redukční závazek z 20% na 30%. Znamená to tedy že EU je odhodlána platit za „vůdčí pozici v celosvětovém boji za záchranu klimatu“ permanentním poklesem hospodářské výkonnosti a dalšími krizovými jevy?

Dosavadní zkušenosti s ETS jasně ukazují, že vlastní obchodování emise nesníží. Z dílčího optimalizačního nástroje se politickou deklarací ETS základním nástrojem redukce emisí nestane. Prvoplánový přístup Evropské komise a zavádění regulativních postupů bez nezbytných analýz možných důsledků a dopadů ke snižování emisí nevede. Závažné poruchy funkce ETS od kolapsu cen povolenek v prvém období přes daňové podvody až po přímé krádeže povolenek vedou k dalším zátěžím hospodářství zemí EU, kdy ekonomika EU v globálním měřítku nehraje druhé a dokonce ani třetí housle.


reklama

 
Vladimír Novotný
Autor je externí konzultant Svazu průmyslu ČR.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist