https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-kotecky-prazske-senatni-dilema
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Kotecký: Pražské senátní dilema

7.10.2014
Mezi senátory po odchodu Bedřicha Moldana chybí aktivní tahoun v oblasti ochrany životního prostředí, míní Vojtěch Kotecký
Mezi senátory po odchodu Bedřicha Moldana chybí aktivní tahoun v oblasti ochrany životního prostředí, míní Vojtěch Kotecký
Foto | Hynek Moravec / Wikimedia Commons
Pár lidí se mně ptalo, koho, pokud chtějí pomoci ochraně přírody a ekologickým zákonům, je lepší volit do Senátu v obvodu nazývaném Praha 1, kde proti sobě stojí Martin Bursík s Václavem Hamplem, kandidátem zelených a lidovců. Při vší úctě k bývalému rektorovi mé alma mater i ke Straně zelených si myslím, že je lepší a důležité hlasovat pro Bursíka. Neskromně se pokusím shrnout důvody, které mne k tomu vedou.
 

Senát čekají důležitá ekologická rozhodnutí. Bude hlasovat o nejrozsáhlejších reformách zákonů o zemědělském půdním fondu nebo o posuzování vlivů na životní prostředí v posledních dvaceti letech; chystá se velká novela zákona o ochraně přírody a krajiny i nový zákon o odpadech; patrně se bude opět revidovat legislativa na ochranu ovzduší. A během příštích šesti let se také povedou desítky menších diskusí o myriádě dílčích změn, které dohromady mohou proměnit naši krajinu, česká města a ekologické parametry ekonomiky.

Ačkoli se to při prvním pohledu na politickou debatu možná nezdá, někteří naši zákonodárci docela pravidelně podporují ekologické zákony. Pokud sečteme hlasování jednotlivých poslanců o dílčích návrzích, členové minulé sněmovny hlasovali ve prospěch ekologické legislativy ve 45 % případů. Jistě, mohlo by to být lepší. Nicméně pro srovnání: v americké Sněmovně reprezentantů to bylo 43 %. Eliška Wagnerová a Libor Michálek, jež do Senátu nominovala Strana zelených, se v tomto ohledu nemají za co stydět. Jsou pravidelnou a solidní oporou. A nepochybuji, že by jí byl také profesor Hampl.

Jenomže jeden další zákonodárce ochotný hlasovat pro ekologické zákony nestačí. Kromě toho parlament potřebuje také aktivního tahouna, který je systematicky sleduje a tlačí dopředu. Spoustu práce tu dělají ekologické organizace. Ale často je klíčové mít někoho uvnitř. Někoho, kdo organizuje ostatní vstřícné zákonodárce. Někoho, komu není potřeba vysvětlovat, jak a proč by se mělo hlasovat, protože to ví a dokáže sám vysvětlovat a přesvědčovat. Někoho, kdo se umí postavit za řečnický pultík, kolegům senátorům i veřejnosti lidsky představit komplikovanou technickou debatu o nuancích či paragrafech a přeložit ji do každodenního života.

V Poslanecké sněmovně tuhle důležitou práci hodně dobře dělá především Robin Böhnisch. Ale mezi senátory po odchodu Bedřicha Moldana někdo takový chybí.

Martin Bursík by se na tohle hodil. Za prvé mu nikdo nemůže upřít, že zná ekologická témata skrznaskrz. Je to jeden z mála politiků, kterým nemusíte nic nejprve vysvětlovat, protože je v obraze. Jeden z mála politiků, kteří v resortu léta doslova žijí, znají každý zákon a tykají si s polovinou českých odborníků. Za druhé mezi Bursíkovy kladné stránky patří, že namísto velkých slov chápe politiku jako práci. Rozumí politice, je diplomatem, umí věci dát dohromady a domluvit – Zelená úsporám by bez takového tahu na branku nevznikla.


reklama

 
Vojtěch Kotecký
Autor byl programovým ředitelem Hnutí DUHA v letech 2004–2014
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist