Daniel Vondrouš: Zelená energie bez zeleného senátora
V Senátu má samotná ODS, coby hlavní obhájce zájmů konzervativní části průmyslu, téměř polovinu hlasů, záleželo tedy skutečně na každé senátorce a senátorovi. Hlasování skončilo úspěšně, z 81 senátorů jich zákon podpořilo 56. Pro nakonec hlasovala také téměř polovina senátorů ODS (18), o to větším překvapením se stal postoj senátora Štětiny (zdržel se hlasování) a odchod Martina Mejstříka z jednací síně (nepřítomen hlasování, ač předtím vystoupil v debatě).
Za jeden ze svých největších úspěchů považuje schválení zákona nejen ministr Ambrozek. Dovolím si citovat z některých dalších reakcí. CZ Biom (České sdružení pro biomasu) před hlasováním prohlásilo, že vrácení zákona Poslanecké sněmovně „by s největší pravděpodobností zásadně ohrozilo další vývoj v oblasti „obnovitelné“ energetiky…“. Hnutí DUHA schválení přivítalo slovy: „Je to bezesporu jeden ze dvou nejdůležitějších ekologických zákonů v tomto volebním období. Konečně otevře cestu na český trh čistým zdrojům elektřiny…“. Podobně se vyjádřilo Sdružení Calla: „Přijetí zákona otevírá cestu pro trvale udržitelnou energetiku budoucnosti…“. Podporu návrhu vyslovila dále Česká společnost pro větrnou energii či Asociace obnovitelných zdrojů energie, výzvu Hnutí DUHA k podpoře zákona podepsalo 83 měst a obcí a 130 českých firem.
Osobně znám řadu členů Strany zelených, kteří se o přijetí zákona zasloužili (mimo jiné je jím i jeden z autorů zákona Martin Bursík). Mají jen smůlu v tom, že jediným zástupcem této strany ve vysoké politice je právě senátor Štětina, který zastává opačný názor. Obávám se, že kvůli tomu mohl minulý týden přijít o podporu valné části svých ekologicky cítících voličů.
Zvlášť nepochopitelné pro mě je, že postoji senátora Štětiny (který přece jenom není členem Strany zelených) vyjádřil podporu předseda SZ Jan Beránek. Jeho zbrklou reakci si nedovedu vysvětlit jinak, než nedostatkem času na důkladné seznámení se s podstatou návrhu zákona. Věřím, že si čas najde, svůj postoj přehodnotí a pokusí se obnovit věrohodnost Strany zelených, kterou zle pošramotilo protiekologické hlasování senátora Štětiny.
reklama
Online diskuse
RE: co je ideální - 8. 4. 2005 - Antonín SlejškaHlasování Senátora Štětiny bylo sólovou akcí kolegů Beránka, Winkelmanové a Smrže. Tento postoj byl v rozporu se stanoviskem Energetické sekce SZ a nebyl projednán žádným orgánem SZ. Podobné věci dělá skupina kolem Patočky a Beránka i v rámci pravě nastartovaného boje proti KSČM. Pro příklad si dovolím odcitovat z e-mailu kolegy Bursíka (jsem zvědav, zda mě někdo nařkne z vynášení vnitrostranických sporů ven - to je celkem často aplikovaná metoda potírání kritiků práce našich stále osvícenějších kolegů):"Co mě však nejvíce mrzí, je fakt, že ani Beránek ani Ulbrychová nám dnes na předsednictvu o iniciativě neřekli ani slovo!! Předseda přišel na jednání PSZ o 15 minut později evidentně kvůli tomu, že v 15:00 - jak uvádí tisková zpráva - podával na místním oddělení Policie Prahy 1 trestní oznámení. A místopředsedkyně Ulbrychová rozeslala tiskovou zprávu v 16:34 přímo z jednání předsednictva!!!" Prostě některé aktivity, které jsou těmito lidmi vydávány za aktivity SZ jsou pouze jejich vlastní iniciativy. Doufejme, že časem se SZ stane skutečnou stranou, které se nebude stávat, že ten, kdo se zrovna ocitnul ve funkci, tak si bude moci dělat, co se mu zlíbí... |