Jan Przywara: Zelený Czechtek?
Strana zelených ve svém programu podporuje formy takzavané měkké turistiky, která je ohleduplná vůči přírodě. A co CzechTech, představuje ten nějakou formu měkké turistiky? Je ohleduplné vůči přírodě, když se na jednu louku sjede několik tisícovek lidí, samozřejmě většinou auty, spustí výkonné soundsystémy, napájené naftovými agregáty, a kromě toho, že tančí, po několik dní na této louce také produkují odpady s jejichž likvidací si ve velké většině nelámou hlavu?
Nejedná se tak o demonstraci nezodpovědnosti, hedonistické lehkovážnosti a lhostejnosti vůči přírodě? Nemám nic proti technu a technařům ale myslím si, že si CzechTek zaslouží odmítnutí pokud se bude konat na zelené louce ve volné přírodě. Copak nemáme dostatek devastovaných postindustriálních ploch, kde by taková akce nadělala mnohem méně škody? Možná by kulisa povrchového dolu, opuštěné továrny či vybydlených vojenských ubikací technopárty slušela daleko více než louka a les. A co na to Strana zelených? Má se SZ chovat stejně oportunisticky jako ODS a pro své zviditelnění jít proti principům na nichž je založena? Lze na jedné straně podporovat CzechTek a na druhé dejme tomu alternativní zemědělství? Co když se CzechtTek bude konat právě na louce ekologicky hospodařícího zemědělce ! či v jeho sousedství? Samozřejmě, že je velmi obtížné souhlasit s tím, když policejní těžkooděnec tluče dívku s dredy, ale možná by morálnímu odsouzení toho těžkooděnce měly předcházet odpovědi na výše položené otázky.
Ano, je nutné požadovat aby byl policejní zásah proti účastníkům CzechTeku důkladně prošetřen, je nutné požadovat, aby viníci činů, které nebyly v souladu zákonem, byli potrestáni, ale je také třeba požadovat, aby CzechTeku, v takové formě v jaké se konal až dosud, bylo pro příště zabráněno.
Uveřejněno v Britkých listech , 4.8.2005
reklama
Online diskuse
ODS nefandí CzechTeku - 5. 8. 2005 - čtenářMyslím, že do bře vysvětlil postoj ODS k CzechTeku místopředseda Evropského parlamentu MUDr. Miroslav Ouzký ve svém článku ve včerejším Právu. Přikládám výňatky:"ODS ale nyní nekritizuje policii za to, že chránila soukromý majetek. V roce 2004 v Boněnově policie dlouho ignorovala neoprávněné užití, zábor a poškozování cizího majetku. Vše nasvědčuje, že v roce 2005 se v Mlýnci stal pravý opak - zásah byl veden proti lidem na jimi legálně pronajatém pozemku. Postoj ODS v téhle věci se nemění - ochrana soukromého majetku a bezpečnosti a zdraví občanů je povinností policie. Policie však tentokrát chránila pozemek proti jeho právoplatným nájemcům! Vloni byl opožděný zásah velmi mírný co do míry použití síly. Letos byl veden s neobyčejnou brutalitou. Kdybych byl českým poslancem, při první příležitosti bych interpeloval ministra vnitra, zda je skutečně pravda, že policisté "dočišťovali" místo od posledních účastníků CzechTeku tak, že do stojících aut se schovanými lidmi házeli dýmovnice se slzným plynem. Je-li to pravda, je to absurdní, neomluvitelné a skandální. Policie argumentuje, že "ochrana soukromého majetku" v jejím podání byla vedena snahou zabránit poškozování sousedních cizích, účastníky nepronajatých pozemků. Z dostupných informací je ale jasné, že jde o záměnu následku a příčiny. Bylo-li účastníkům party od začátku bráněno vstoupit na smluvně zajištěný pozemek, je přece logické, že si začali hledat jinou cestu. A když se jinou cestou vydali, byl to pro našeho se vším rychle hotového premiéra důvod k výzvě k zásahu "s veškerou tvrdostí". Když mu pak jeho vlastní slova došla z pusy do hlavy, začal původní razanci změkčovat s tím, že nemá dost informací." Nehájí tedy technokomunitu, ani zechTek jako takový - kritizuje načasování a provedení zákroku proti němu. A to je rozdíl, na který se v debatě často zapomíná, a na který zapomněl rovněž pan Przywara. |