https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zeleny-kruh-a-hnuti-duha-ekologicke-vysvedceni-vlady-v-polocase
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený kruh a Hnutí DUHA: Ekologické vysvědčení vlády v poločase

30.10.2019 | PRAHA
Ekologické vysvědčení vlády v poločase: chybí zásadní pozitivní posun v ochraně životního prostředí.
Ekologické vysvědčení vlády v poločase: chybí zásadní pozitivní posun v ochraně životního prostředí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Vláda.cz
Ekologická organizace Hnutí DUHA spolu s asociací Zelený kruh zhodnotily kroky vlády Andreje Babiše v environmentální oblasti. Učinily tak u příležitosti poloviny současného volebního období. Výsledkem je “vysvědčení”, které v mnohém konstatuje zanedbávání či přímo poškozující kroky pro kvalitu životního prostředí České republiky. Vláda tak má před sebou druhý poločas, aby špatné skóre napravila.
 

Předmětem hodnocení byly otázky, jak vládní strany řeší smog, jak vylepšují recyklaci odpadků, jestli ozdravují české lesy, pečují o českou krajinu nebo snižují závislost ekonomiky i domácností na fosilních palivech.

Ohodnotili jsme také, jak reálně vláda chrání obce před uhelnými doly a zda zatíží spotřebitele a daňové poplatníky subvencemi na nové jaderné reaktory. Zajímalo nás i to, zda vrátí občanům právo vyjadřovat se k záměrům v jejich okolí.

“Jen rýč a kamera nestačí. Lidé už s vládou projevili hodně trpělivosti. Teď musí začít opravdu makat na plnění svých slibů - jako je protierozní vyhláška, návrat účasti veřejnosti v rozhodování a spousta dalšího. Jinak jí lidé přestanou věřit jakékoliv sliby,” komentoval dosavadní výsledky vlády Daniel Vondrouš, ředitel asociace neziskových organizací Zelený kruh.

“Vysvědčení vlády” v mnohém konstatuje zanedbávání či přímo poškozující kroky pro kvalitu životního prostředí České republiky.
“Vysvědčení vlády” v mnohém konstatuje zanedbávání či přímo poškozující kroky pro kvalitu životního prostředí České republiky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zelený kruh a Hnutí DUHA

Podrobná výsledková listina k jednotlivým oblastem hodnocení (v příloze) obsahuje následující hlavní závěry:

- Vláda zatím neudělala (či nedokončila) žádný zásadní posun ve sledovaných oblastech ochrany životního prostředí. Dílčí pozitivní posun v jedné oblasti udělal ministr životního prostředí Richard Brabec předložením nového odpadového zákona, který by přinesl větší motivaci k třídění a recyklaci. Bohužel však zároveň navrhuje posunout zákaz skládkování odpadů o celých 6 let.

- Významný (byť z hlediska celkového řešení ochrany půdy dílčí) pozitivní krok udělal ministr zemědělství rozhodnutím o snížení maximální výměry pro jednu zemědělskou plodinu na 30 hektarů, a to na všech zemědělských půdách od roku 2021. Celkový posun v ochraně půdy se však nekoná, například proto, že připravená protierozní vyhláška leží už třetím rokem na ministerstvech a úrodná půda dále mizí.

- Snižování emisí skleníkových plynů rozhodně není hlavní prioritou, jak vláda slibovala. Kromě konkrétních pozitivních i negativních kroků vláda selhává v celkové komunikaci problému. Význam nejdůležitějších kroků (snižování emisí) často bagatelizuje a naopak nafukuje okrajová řešení - jako je výsadba stromů. Potenciál pro změnu tohoto obrazu i rozběhnutí rychlého snižování emisí, je zřízení tzv. Uhelné komise, ale její výsledky jsou očekávány až na konci září 2020. Česko také nepřispívá dostatečně k naplnění cílů Pařížské dohody (zastavení oteplování ideálně na hranici 1,5 °C) a blokuje snahu EU se přiblížit k doporučení vědců a vědkyň pro ochranu klimatu.

- Vláda dosáhla dílčích pozitivních kroků v oblastech jako je ochrana ovzduší (rozšíření kotlíkových dotací), divoká příroda (zonace národních parků), sucho (podpora zadržování dešťové vody), ozdravování lesů (omezení výsadby rizikových dřevin i zbytečného kácení) či podpora domácí čisté energie z obnovitelných zdrojů (předložení návrhu podpory rozvoje například větrných elektráren). V těchto oblastech ale zároveň udělala i protichůdné negativní kroky a nevyužila celou řadu příležitostí (odmítání potřebného zvýšení energetické daně z uhlí, selhání při ochraně divočiny v rezervaci Břehyně-Pecopala nebo v CHKO Jeseníky, nenaplnění plánů na přírodě blízké zadržování vody v krajině, nepředložení opravdu systémové změny lesního hospodaření a prosazování nízkého cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie).

- V několika důležitých oblastech (ulehčení obcím od kamionové dopravy, podpora místních potravin, zajištění financování zateplování domů do budoucna či zajištění občanského práva účastnit se posuzování dopadů staveb a dalších projektů na životní prostředí) vláda neudělala žádný pokrok, nebo jen velice malý.

- Negativní výsledky vlády jsou v oblasti podpory škodlivých projektů jako je rozšíření těžby hnědého uhlí na velkolomu Bílina, přípravy nových jaderných reaktorů či snahy o zabetonování posledního přírodě blízkého úseku velké řeky v Česku (jezy na Labi). Vláda také nadále lije peníze do prověřování nesmyslného megaprojektu kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, hodnotí vysvědčení slovy: "Jeden krok vpřed, dva kroky vzad, to je dosavadní environmentální politika současné vlády. Sliby z předvolebních programů a programového prohlášení zůstávají zatím v říši snů, vládě se dosud nepodařilo prosadit žádný významný posun v oblasti ochrany životního prostředí. Politika se nedělá jen konkrétními opatřeními, ale také rétorikou a symboly - a právě ve schopnosti konstruktivního uchopení klimatické krize vláda zatím selhává zcela.”


reklama

 
Zelený kruh a Hnutí DUHA

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

30.10.2019 12:17
Myslím, že hodnotit by měl někdo, kdo je nad věcí, a podle víceméně konsensuálně přijatých kritérií, co je správné a co ne. Pokud někdo hodnotí např. ochranu klimatu a neakceptuje jadernou energetiku jako mocný nástroj, pak je takové hodnocení bezvýznamné.

Pak je zajímavý přístup Zeleného kruhu + HD, když se říká: "Předmětem hodnocení byly otázky, jak vládní strany řeší smog, jak vylepšují recyklaci odpadků, jestli ozdravují české lesy, pečují o českou krajinu nebo snižují závislost ekonomiky i domácností na fosilních palivech." Vláda tyto věci nemůže dělat. Vláda může jen najít vhodná pravidla a mechanismy, aby se ve společnosti nastartovaly žádané procesy, a pokud je to nezbytné, uvolnit na to z rozpočtu nějaké nepřehnané peníze. A pokud Zelený kruh + HD k hledání vhodných pravidel nijak nepřispívá a jenom píše hloupá vysvědčení, je to tristní a příroda nadále trpí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.10.2019 15:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale to je přece podstata těchto organizací.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

1.11.2019 11:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Přesně tak...
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.10.2019 16:09
Takové hodnocení je k ničemu. Klišé a opatrné tlachy. Hodnocení musí být konkrétní.....A co čtu neobsahuje žádné relevantní srovnání stavu za nějaké období v tomto případě cca5-ti let.. Např.o kolik % se zlepšilo a v kterém kraji ovzduší zavedením kotlíkových dotací, o kolik mil. m3 vody se vládními opatřeními podařilo zadržet v krajině, kolik se postavilo přehrad, nádrží, rybníků apod. U lesů bych byl silně opatrný protože výsledkem po 5 ti letech Babiše a toho jeho žumpocenzora ve vládě je téměř 60% devastace smrkových, borových a zřejmě i modřínových lesů a porostů, nebo kolik % zemědělské půdy se zabetonovalo..... atd.atd. To bych očekával od DUHY, čísla a %, jinak se mi to jeví jako takové hospodské povídání.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

31.10.2019 05:38
Cílem bylo vysvědčení a to se zjevně povedlo, když na něj níže diskutující reagují.
Je to ta potíž, konkrétní výsledky, ale budou za dlouhou dobu, a spíše k horšímu. Ale stát má v rukou legislativu! a tam tedy doopravdy moc nekoná. Nebo koná k horšímu, Počerady, Chvaletice, Bílina, jaderky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.10.2019 08:54 Reaguje na Katka Pazderů
Nevím, jestli reakce diskutujících zrovna svědčí o povedenosti vysvědčení.

Každopádně je to opravdu ostuda státu, jak pomalu a komplikovaně postupuje náhrada uhlí jádrem. To jste vystihla velmi dobře! To je zřejmě primární problém, a jedna z důležitých příčin proč se ani v jiných oblastech ochrany přírody nedaří. Jsem na vaší straně!
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.11.2019 08:11 Reaguje na Katka Pazderů
Osobně jsem toho názoru, že to, zda budeme reflektovat bezcenné lži zelených o antropogenním oteplování, nebo ne, je otázka pro referendum.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist