CHKO Český les slaví 20 let od svého vzniku. Jaké jsou přírodní hodnoty regionu s pohnutou historii?
„V Českém lese zaniklo po druhé světové válce více než šedesát vesnic, odešli i lidé, kteří tu hospodařili. Mnohá místa začala zarůstat, vzácným rostlinám a živočichům se přestávalo dařit. Po vzniku chráněné krajinné oblasti se proto mimo jiné soustředíme na péči o ta nejcennější území. Louky se pravidelně kosí, vyřezávají se nálety, někde se obnovila pastva. Snažíme se ukazovat krásy zdejší přírody lidem, víme, že bez jejich podpory se nedá příroda účinně chránit,“ popisuje Tomáš Peckert Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny.
V minulých letech se v Českém lese podařilo realizovat mnoho projektů na podporu druhové pestrosti, obnovu mokřadů nebo na monitoring a ochranu vzácných druhů. Jedním z nich je velkoplošný obnovní management vyřezávek náletů a kosení v národní přírodní památce a evropsky významné lokalitě Na požárech. Tam, kde louku pokrývaly porosty travin a náletových dřevin, teď rostou koberce všivce lesního, klikvy bahenní, prstnatce májového, mochny bahenní a dalších vzácných rostlin. Osluněná stanoviště prospěla i fauně. Ke vzácným obyvatelům - mravenci rašelinnému nebo perleťovci severnímu - přibyl i střevlík Ménétriésův.
„Za dvacet let existence CHKO jsme dokázali nejen chránit přírodu, ale také ji zpřístupnit veřejnosti citlivým a udržitelným způsobem. Naše aktivity zahrnují péči o přírodu ale také podporu šetrného turistického ruchu. Spolu s krajem jsme vytvořili nejdřív koncepci cestovního ruchu a následně územní studii, která propojuje rozvoj turismu s respektem k ochraně přírody. Klíčová je samozřejmě spolupráce s obcemi, vlastníky pozemků a hospodáři," dodává Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Vernisáž putovní výstavy „20 let CHKO Český les“ se koná 16. května v Bělé nad Radbuzou. Přibližuje úspěchy v ochraně přírody v Českém lese a zároveň děkuje místním partnerům, kteří se na ní podílejí. Oslavy výročí pak vyvrcholí 4. října na Čerchově tradiční akcí Den Českého lesa. Veřejnost se seznámí mimo jiné s novou podobou Čerchova po odstranění starých vojenských objektů a s nově zrekonstruovanou budovou roty, která bude sloužit jako zázemí pro turisty.
Kulaté výročí založení bude CHKO po celý letošní rok slavit akcemi pro veřejnost. Od března do listopadu zde bude možné s průvodci navštívit různá zajímavá místa v Českém lese. Přehled akcí bude k dispozici v Kalendáři akcí Pojďte s námi do přírody, který vyjde v březnu. Více na ceskyles.aopk.gov.cz
CHKO Český les se rozkládá na ploše 466 km˛. Nejcennější částí přírody Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace. Celkem je jich 31. Z toho jsou 2 v nejvyšší kategorii ochrany - národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy a národní přírodní památka Na požárech). Dále je zde 18 přírodních rezervací, 11 přírodních památek a 7 evropsky významných lokalit.
V České republice je 27 chráněných krajinných oblastí. Tou nejmladší je CHKO Soutok na soutoku řek Moravy a Dyje, která byla vyhlášena letos v lednu.
reklama
Dále čtěte |



Online diskuse
Všechny komentáře (5)
vaber
19.3.2025 08:54Že se Český les vylidnil ,bylo pro přírodu jen dobře, uchovala se minimálně poškozená, právě proto ,že tam nebyli lidé. Pár zmizelých vesnic,které by stejně většina místních opustila ,je uměle nafouknutý problém.
Obávat se o Český les můžeme dnes, kdy se objevují snahy o jeho maximální komerční využití ,peníze vítězí a je jasné kam to povede.