https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cizp-zprisnuje-dohled-nad-prodejem-invaznich-druhu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP zpřísňuje dohled nad prodejem invazních druhů

11.3.2025 05:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká inspekce životního prostředí posiluje kontroly dodržování zákazů souvisejících s prodejem invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropskou unii, které jsou zařazeny na unijní seznam. Dlouhodobým cílem je zabránit jejich šíření do volné přírody, které může ohrozit biologickou rozmanitost, hospodářství i zdraví lidí v České republice.
 
„Řada nepůvodních druhů rostlin a živočichů, tedy druhů, které byly s přispěním člověka dovezeny nebo zavlečeny mimo svůj přirozených areál, je schopna se v novém prostředí uchytit a samovolně šířit. Takové druhy představují vážnou hrozbu, jelikož vytlačují původní faunu a flóru, přenášejí choroby a narušují genofond druhů původních. Kromě toho, že způsobují škody v zemědělství a lesnictví, mohou ohrozit také zdraví lidí,” popisuje negativní působení invazních druhů ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková.

Nakládání s vybranými invazními druhy je vymezeno Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1143/2014, které kromě vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody zakazuje také jejich držení, využívání, dovoz, převoz nebo uvádění na trh. Na unijní seznam je aktuálně zařazeno celkem 88 druhů, kompletní výčet je k dispozici na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny. K poslední aktualizaci seznamu došlo v srpnu 2022, kdy na něm přibylo 22 druhů. Komerční subjekty měly dva roky na to, aby tuto změnu reflektovaly, tato lhůta uplynula v srpnu 2024.

I přes uvedené zákazy se však v nabídkách prodejců nebo na inzertních portálech některé invazní druhy stále objevují. Ze živočichů jde především o nutrii obecnou (Myocastor coypus) nebo mývala severního (Procyon lotor), nelegálně nakládáno bývá i s želvou nádhernou (Trachemys scripta elegans) nebo akvaristicky chovanými nepůvodními druhy raků. Z nich zejména rak mramorovaný (Procambarus fallax f. virginalis) a rak červený (Procambarus clarkii) se vyznačují významným invazním potenciálem v případě úniku do volné přírody. Z rostlinných druhů se lze doposud setkat s nabídkou klejichy hedvábné (Asclepias syriaca) nebo babelky řezanovité (Pistia stratiotes).

„Doporučujeme obchodníkům, aby prověřili svoji nabídku a přijali taková opatření, aby k prodeji a dalšímu nakládání s invazními nepůvodními druhy v rozporu s legislativou nedocházelo. V případě zjištění protiprávního jednání může být dle zákona o ochraně přírody a krajiny ze strany ČIŽP věc řešena jako přestupek. Obchodníkovi pak hrozí peněžitá sankce do výše jednoho nebo dvou milionů korun dle závažnosti přestupku,” upozorňuje Veronika Oušková.

Ke kontrole dovozu nebo prodeje invazních druhů jsou kompetentní také orgány Celní správy ČR, krajská veterinární správa nebo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, vnitrostátně i Agentura ochrany přírody a krajiny, krajské úřady nebo obecní úřady s rozšířenou působností.

Užitečné odkazy:

Seznam invazních nepůvodních druhů druhů s významným dopadem na EU

Popularizační publikace Botanického ústavu Akademie věd ČR


reklama

 
ČIŽP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

11.3.2025 09:34
Dali si ti hlídači invazních druhů otázku ,kolik škodlivých invazních druhů tu opravdu máme a kolik původních druhů téměř zmizelo a čím je nahradit.
Pamatuji obrovské jilmy ,když jsem byl malý. Už nejsou a takové nikde nevidím, nenarostly. Rostla u nás babyka ,veliký strom ,kmen měl průměr 1m. Dnes tam zůstalo jen babykové křoví s proutky o průměru max několik centimetrů. Víc nenarostou.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.3.2025 12:16 Reaguje na vaber
Jestliže se mění klima, tak zcela logicky musíme být připraveni i na změnu fauny a flóry. Samozřejmě se všichni shodneme, že některé organismy představují nebezpečí. Ale který b.b u nás zakazuje i babelku řezanovitou, která u nás spolehlivě zmrzá? A jestliže snad přežije zimu želva nádherná, může se i rozmnožovat? A proč je zakázaná nutrie, která by mohla být vynikajícím hospodářským zvířetem. Na pekáči jedna mňamka. Jasně, může uniknout do přírody - proč je ale zakázáno, aby si ji kdokoliv ulovil? Že je přemnožený jelen sika? A kdo brání tomu, aby se intenzívně lovil??
V Německu už dělají z mývalů párky. Vždyť je to všežravec jako černá zvěř. Tak kde je u nás problém? V Chorvatsku vyzývají potápěče, aby intenzívně lovili perutýny. Na talíři prý jsou také výborní.
Máme hafo nezaměstnaných, kterým jsou vypláceny miliardové podpory, aniž by byli povinni přeložit stéblo křížem. Co kdyby třebas pracovali na odstraňování akátů na stráních podél Vltavy a jinde, a vysazovali nové stromky? Proč je u nás stále tolik problémů?
Odpovědět
Anyr

Anyr

11.3.2025 14:23 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Nic ti nebrání jít a všechno změnit. Enjoy. :)
Odpovědět
Ra

Radek

11.3.2025 15:16 Reaguje na Anyr
Ale no tak , myslivcům brání chybějící doba lovu a jeho povolení . Pokud by nebyli nepůvodní škodlivé druhy tvrdošíjně hájeny ekologisty a dalšími škodlivými organizacemi , problémy by byl minimální .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2025 15:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
ASI TAKHLE -
buď chránit, nebo likvidovat - největší slovo však mají zelený a ti jsou usazeni všude/státní správa, média, jsou překážkou pro selský rozum.
Chránit se má vše původní, co prospívalo předkům
a likvidovat vše, co je škodí, když je to přemnožené -
jasně se k tomu vyjadřoval Kadlík z Orlíku/panstvo vědělo na co mají hajný, aby měli lesy, přírodu v pořádku !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2025 14:47 Reaguje na smějící se bestie
Proč mývala či psíka mohl lovit v dobách kdy jich u nás zas tolik nebylo jen myslivecký hospodář a myslivecká stráž? Co se stane když tyto druhy někdo donese do záchrané stanice? Te´d budou zelení vřískat něco o invazních druzích. Sika je samozřejmě na sto procent pouze vizitkou myslivců.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2025 15:09 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ano, nehodláš pracovat na potřebách společnosti určité hodiny/ty proplácet v hotovosti na místě/ měsíčně -žádná podpora !
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.3.2025 21:53 Reaguje na smějící se bestie
A platit by to mělo i pro imigranty. Jenže - dávno tomu - někdy v pol. devadesátek, kdy na tehdejšího min. práce a soc. věcí, nám. kapitána Vodičky blahé paměti, byl vznesen dotaz, proč byla zrušena povinnost pracovat. A jeho "vysvětlení"? "V demokracii nikdo nesmí být do práce nucen, ale na sociální dávky má každý zákonný nárok!"
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

16.3.2025 22:30 Reaguje na vaber
Máte nejspíš pravdu - četl jsem výsledek nějaké studie, že v souvislosti se změnami klimatu již se nedá spoléhat na to, že nové stromy dokáží dožít do parametrů těch velikánů, které dnes porazíme s přesvědčením, že když vysadíme mladé, je všechno opět zachráněno. Starých stromů je potřeba si vážit. Mají i další (biologické) funkce, ne jen produkci kyslíku a stínu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.3.2025 20:05 Reaguje na Jiří Spíšek
Jak dlouho se chcete kochat těmi starými stromy v porostu? Jak dlouho asi vydrží plnit ty další biologické funkce? No a co nebo kdo bude plnit ty biologické funkce v momentě kdy se tyto staré porosty rozpadnou. Nebo si snad myslíte že to co je tam dnes tam bude věčně?
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

16.3.2025 22:37
Jestlipak také ČIŽP už udělala kontroly alespoň u těch jí známých obchodníků se zvířaty a rostlinami a zabavila problémové druhy. Zrovna v případech těch jmenovaných (nutrie, psík, mýval, američtí raci a želva nádherná) již nic nezachrání - tohle jim dlouho trvalo a dnes už není co řešit, protože už je z naší přírody nikdo nedostane.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist