https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/diky-delostreleckemu-pluku-se-v-brdech-dari-tajemnym-listonohum-letnim-prave-se-lihnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Díky dělostřeleckému pluku se v Brdech daří tajemným listonohům letním. Právě se líhnou

27.5.2024 12:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Listonoh letní připomíná trilobita se třema očima.
Listonoh letní připomíná trilobita se třema očima.
Foto | Bohumil Fišer / AOPK ČR
Právě v těchto dnech se v chráněné krajinné oblasti Brdy začínají líhnout listonozi letní. Tito vzácní lupenonožci na pohled připomínají trilobity z prvohorních moří. Vyvíjejí se z vajíček, která jsou velmi dobře přizpůsobena nepříznivým podmínkám, jako je sucho a mráz. Probudit se k životu dokážou i po několika letech vyschnutí. Z naší krajiny už téměř vymizeli.
 
„Je to paradox. Tento kriticky ohrožený druh totiž najdete na místech, která si lidé se vzácnou přírodou obvykle nespojují. Narazit na ně můžete především ve stávajících či bývalých vojenských cvičištích, třeba právě v chráněné krajinné oblasti Brdy. Dříve obývali dešťové kaluže na pastvinách, nezpevněných cestách nebo v polích. Ty ale z naší upravené krajiny mnohde zmizely, vhodné podmínky tak listonohům vytvářejí pojezdy těžké vojenské techniky, po nichž zůstávají vyjeté koleje, které se zaplní vodou,“ vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Listonoh letní je poměrně velký korýš, měří okolo deseti centimetrů. Mezi dvěma hlavníma očima je malé třetí oko. Tělo mu kryje krunýř, zadeček zakončují dva dlouhé štěty. Pod krunýřem se skrývá až stovka nohou. Potravou listonohů jsou řasy, organický materiál ze dna i malí bezobratlí, při jejichž hledání listonozi často ryjí ve dně. Proto jsou louže s listonohy často zakalené.

Listonozi jsou odděleného pohlaví. Po oplození kladou samičky vajíčka vytřepáváním na dno do vyhloubených jamek. Vajíčka velká jen něco okolo 0,5 mm jsou obalena lepivým sekretem a sedimentem, což zvyšuje jejich šanci na přežití během vysychání. Samičky jich denně vyprodukují až 250. Protože jsou listonozi krátkověcí a jejich životní cyklus nebývá delší než 30 dní, jsou schopni reprodukce už od devátého dne života.

„Během sezóny se v osluněných loužích vymění dvě až tři generace listonohů. Zimu, stejně jako suchá období, přežívají pouze velmi odolná vajíčka. Ta zároveň umožnují šíření listonohů na nová místa – například do Brd se tak listonozi zřejmě dostali pomocí vajíček, která se přichytila v Polabí na kola aut či pásy tanků. Děkujeme 13. dělostřeleckému pluku, že pojezdy vojenské techniky pomáhá udržovat v Brdech pro listonohy vhodné prostředí,“ uzavírá Bohumil Fišer.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

27.5.2024 17:02
Úžasní korýši. Tohle bych chtěl jednou vidět na vlastní čiví.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.5.2024 19:07
A proto je nutný návrat armády + vyhnání tůristů !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.5.2024 07:46
Typický příklad údržby krajiny - zubro/mamutího pastevního lesa jinými prostředky. Já viděl totéž na tankovém cvičišti Čtyři dvory u Budějic. Je tam ale nyní sídliště.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.5.2024 08:02
Když dva dělají totéž, tak to není totéž? Když devastuje krajinu armáda,
tak je tu opěvný článek, když zemědělci a lesáci, tak je tu článek hanlivý, ba přímo nenávistný. Znám místo, kde žijí listonozi ve vyjetých kalužích
cyklisty. Dával jsem ochranářům návrh kaluže uměle vytvořit vedle stezky
a ty stávající zasypat, aby je cyklisté neobjížděli a stezku stále více
nerozšiřovali na úkor okolní přírody. Se zlou jsem se potázal a s odpovědí,
že bez pravidelného projíždění kol kaluží by listonozi nepřežili. Tak jsem jim navrhnul, že ať tedy ty nové kaluže projíždějí oni se svými koly. A
víte jaké odpovědi jsem se dočkal? Že když se ty kaluže cyklistům nelíbí,
tak tam zakážou jezdit zcela, ale potom je bude udržovat kdo? Mám na dnešní ochranáře názor ten, že nemíní nic dělat mimo potíží a problémů jiným lidem. Chceš listonoha, tak si vezmi kolo a projížděj pravidelně kaluže vytvořené mimo stezku pouze pro něho a umožni kaluže na stezce zasypat, či vysušit!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist