Drobná kapradina z Nové Kaledonie má největší dosud nalezený genom. Je 50krát větší než lidský
Podle vědců je to "šílené" množství DNA na drobnou rostlinu, kolem které by většina lidí prošla bez povšimnutí.
Ve studii zveřejněné v odborném časopise iScience mezinárodní vědci získali genetický materiál z exemplářů kapradiny Tmesipteris oblanceolata nasbíraných na Nové Kaledonii. Měřili, kolik barviva se váže na DNA - čím více barviva, tím větší genom.
Bylo zjištěno, že kapradina má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů.
Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry.
🥇 Descobriment rècord! El #genoma més gran del planeta el té aquesta falguera de Nova Caledònia 👇
— Institut Botànic de Barcelona (@IBB_botanic) May 31, 2024
Tmesipteris oblanceolata té 160,45 Gb d'ADN, superant en un 7% l'antic rècord. Això és 50 vegades més gran que el genoma humà 🌍🧬
⛓️ https://t.co/TnOaK183vT pic.twitter.com/dfx4jr7mzm
"Pomyšlení, že tato nevinně vypadající kapradina se může pochlubit 50krát větším množstvím DNA než člověk, je pokořující připomínkou toho, že o rostlinné říši toho stále ještě tolik nevíme a že držitelé rekordů nejsou vždy ti nejnápadnější navenek," řekl Adam Millward z Guinnessovy knihy.
Kapradina je nyní držitelem tří Guinnessových rekordů, a to za největší genom, největší genom rostliny a největší genom kapradiny.
Kapradina Tmesipteris oblanceolata patří do prastaré skupiny rostlin, které se vyvinuly dávno předtím, než na Zemi vstoupili dinosauři. Vyskytuje se pouze na Nové Kaledonii v Tichém oceánu a na několika sousedních ostrovech, kde roste na kmenech a větvích stromů deštného pralesa.
Genom je kompletní soubor instrukcí DNA v buňce, který obsahuje všechny informace potřebné pro vývoj a růst živého organismu. Mnoho rostlin má velké genomy a vědci chtějí zjistit proč. Doufají, že se jim podaří pochopit, jak to ovlivňuje jejich funkci - a mohlo by to mít vliv na riziko vyhynutí.
Velikost genomu se značně liší. V živočišné říši mají největší genomy některé druhy dvojdyšných ryb a mloci, jejichž genomy mají přibližně 120 miliard párů bází. Ne všechny rostliny mají velké genomy. Dub má relativně malý genom - kdybyste natáhli veškerou DNA z jediné buňky dubu, dosáhla by 66 centimetrů.
Přečtěte si také |
Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiensRostliny a živočichové obsahují většinu své DNA navinutou uvnitř jádra každé buňky. Tento genetický materiál neboli genom poskytuje veškeré informace, které organismus potřebuje ke svému fungování, uložené v dlouhých vláknech DNA zvaných chromozomy.
reklama