https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/drobna-kapradina-z-nove-kaledonie-ma-nejvetsi-dosud-nalezeny-genom.je-50krat-vetsi-nez-lidsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drobná kapradina z Nové Kaledonie má největší dosud nalezený genom. Je 50krát větší než lidský

3.7.2024 02:08 (ČTK)
Bylo zjištěno, že kapradina Tmesipteris oblanceolata má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů. Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry. Ilustrační foto
Bylo zjištěno, že kapradina Tmesipteris oblanceolata má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů. Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry. Ilustrační foto
Vzácná kapradina se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů, protože má více DNA než jakýkoli jiný živý organismus. Genetický materiál neboli genom této drobné rostliny by po rozbalení dosahoval délky asi 100 metrů, čímž by překonal i londýnskou věž přezdívanou Big Ben, napsal server BBC News.
 
"Je to největší genom, který byl kdy objeven ze všech organismů žijících na této planetě," řekl BBC News doktor Ilia Leitch z Královské botanické zahrady v Kew.

Podle vědců je to "šílené" množství DNA na drobnou rostlinu, kolem které by většina lidí prošla bez povšimnutí.

Ve studii zveřejněné v odborném časopise iScience mezinárodní vědci získali genetický materiál z exemplářů kapradiny Tmesipteris oblanceolata nasbíraných na Nové Kaledonii. Měřili, kolik barviva se váže na DNA - čím více barviva, tím větší genom.

Bylo zjištěno, že kapradina má rekordně velký genom o velikosti 160 miliard párů bází DNA, který by se po rozbalení táhl asi 100 metrů.

Pro srovnání, lidský genom obsahuje asi tři miliardy párů bází a natáhl by se asi na dva metry.

"Pomyšlení, že tato nevinně vypadající kapradina se může pochlubit 50krát větším množstvím DNA než člověk, je pokořující připomínkou toho, že o rostlinné říši toho stále ještě tolik nevíme a že držitelé rekordů nejsou vždy ti nejnápadnější navenek," řekl Adam Millward z Guinnessovy knihy.

Kapradina je nyní držitelem tří Guinnessových rekordů, a to za největší genom, největší genom rostliny a největší genom kapradiny.

Kapradina Tmesipteris oblanceolata patří do prastaré skupiny rostlin, které se vyvinuly dávno předtím, než na Zemi vstoupili dinosauři. Vyskytuje se pouze na Nové Kaledonii v Tichém oceánu a na několika sousedních ostrovech, kde roste na kmenech a větvích stromů deštného pralesa.

Genom je kompletní soubor instrukcí DNA v buňce, který obsahuje všechny informace potřebné pro vývoj a růst živého organismu. Mnoho rostlin má velké genomy a vědci chtějí zjistit proč. Doufají, že se jim podaří pochopit, jak to ovlivňuje jejich funkci - a mohlo by to mít vliv na riziko vyhynutí.

Velikost genomu se značně liší. V živočišné říši mají největší genomy některé druhy dvojdyšných ryb a mloci, jejichž genomy mají přibližně 120 miliard párů bází. Ne všechny rostliny mají velké genomy. Dub má relativně malý genom - kdybyste natáhli veškerou DNA z jediné buňky dubu, dosáhla by 66 centimetrů.

Rostliny a živočichové obsahují většinu své DNA navinutou uvnitř jádra každé buňky. Tento genetický materiál neboli genom poskytuje veškeré informace, které organismus potřebuje ke svému fungování, uložené v dlouhých vláknech DNA zvaných chromozomy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist