https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/entomologove-nasli-na-brezich-reky-becvy-unikatni-druhy-hmyzu.misto-ma-ale-zaplavit-planovana-prehrada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Entomologové našli na březích řeky Bečvy unikátní druhy hmyzu. Místo má ale zaplavit přehrada

13.8.2019 10:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Řeka Bečva a její unikátní štěrkové lavice u obce Skalička.
Řeka Bečva a její unikátní štěrkové lavice u obce Skalička.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Trávníček
Vodní dílo Skalička, které má vzniknout na toku řeky Bečvy nedaleko stejnojmenné obce, by mohlo zcela zničit místní biodiverzitu. Mezi lety 2016 až 2018 zde entomologové provedli základní průzkum brouků a dvoukřídlého hmyzu. V rámci něj vyšlo najevo, že toto území je z hlediska přírodovědeckého nesmírně cenné a v rámci České republiky jej lze označit za horké místo biodiverzity.
 

Během dvouletého výzkumu zaznamenali pracovníci České společnosti entomologické 391 druhů brouků a 82 much vrtalek (1-6 mm velké mušky, jejichž larvy se vyvíjí v listech a stoncích rostlin). Z tohoto počtu figuruje 64 druhů brouků v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých. Šest z nich je dokonce zařazeno mezi kriticky ohrožené, jsou tedy bezprostředně vystaveni riziku vyhynutí.

Mrtvé dřevo v řece. Pro hmyz je to důležité.
Mrtvé dřevo v řece. Pro hmyz je to důležité.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Trávníček

Jako příklad mohou sloužit brouci nosatec Microon sahlbergi nebo střevlíček Bembidion ruficolle, kteří se již na jiné lokalitě po celé Moravě nevyskytují. Uvedený střevlíček navíc kvůli úpravě a regulaci povodí vyhynul na většině míst střední Evropy. Tento zhruba 4 mm velký brouk totiž k životu potřebuje zachovalý říční tok se štěrkovými lavicemi (nánosy štěrku a písku při břehu toku), které mu nabízí právě tato konkrétní lokalita.

Moucha vrtalka Ophiomyia disordens zde pak byla dokonce objevena jako nový druh pro území České republiky a Skalička je tak jediným místem v České republice, kde se vyskytuje.

„Že by území Skaličky z hlediska výskytu hmyzu mohlo být zajímavé, jsme na začátku průzkumu tušili, výsledky však předčily očekávání a doslova nám vyrazily dech. Vzácní a ohrožení brouci žijí na Skaličce všude, ve vodě, na březích, i v mrtvém dřevě,“ uvedl k výzkumu Ondřej Konvička z Entomologického ústavu Akademie věd ČR.

„V celé České republice můžete nalézt snad jen dvě nebo tři srovnatelné lokality,“ dodal předseda Východomoravské pobočky České společnosti entomologické Dušan Trávníček a zdůraznil unikátnost zkoumaného území. „Dosavadní počet zjištěných druhů hmyzu však rozhodně není konečný. Lze oprávněně předpokládat, že při dalších průzkumech bude nalezena řada dalších, dosud neobjevených druhů,“ shodli se oba entomologové.

Okolí řeky Bečvy u vesnice Skalička je ukázkou zachovalé přírody s fascinujícími scenériemi. Tok tady přirozeně meandruje, stromy jsou volně popadané do vody, nacházejí se tu rozsáhlé štěrkové lavice a vyskytuje se zde množství vzácných živočichů.

Nosatec Microon sahlbergi, střevlíček Bembidion ruficolle (foto Lech Borowiec) a moucha vrtalka Ophiomyia disordens (foto Dušan Trávníček).
Nosatec Microon sahlbergi, střevlíček Bembidion ruficolle (foto Lech Borowiec) a moucha vrtalka Ophiomyia disordens (foto Dušan Trávníček).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Člověk zde snadno podlehne iluzi, že se ocitnul v některých pasážích filmu Cesta do pravěku. V České republice se investují nemalé finanční prostředky do ochrany přírody. Tady by stavba přehrady zničila jedinečné přírodní hodnoty, to přece nemá logiku,“ dokreslil situaci Milan Veselý z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Pokud by došlo k výstavbě vodního díla Skalička, celé biologicky unikátní prostředí by nenávratně zaniklo a s ním i všechny ohrožené druhy hmyzu.

Podrobné výsledky průzkumu, na němž se podílelo více než 12 entomologů, byly publikovány v odborném časopise Acta Carpathica Occidentalis.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

14.8.2019 10:06
Problémy jsou zde dva:
1. Zachraňbrouci se opakovaně v minulosti zdiskreditovali tím, že do míst plánovaných staveb vypouštěli chráněná zvířata, aby stavbu pozdrželi či zcela znemožnili.
2. Entomologové mají prozkoumán jen zlomek území státu, takže jejich tvrzení, že se daný hmyz nevyskytuje nikde jinde, je prostě založeno na tom, že řada vodních toků se štěrkovými lavicemi prostě není entomologicky prozkoumána.
Odpovědět
HS

Honza Slatdek

18.8.2019 18:46
Kdyby to nabyli entomologové tak by se nešel někdo jiný kdo bude protestovat.Tak je to u nás vždy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist