https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/i-v-jesenikach-ziji-vlci-a-rysove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

I v Jeseníkách žijí vlci a rysové

19.3.2024 10:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dana Morcinková dokumentuje stopu.
Dana Morcinková dokumentuje stopu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dana Bartošová / Agentura ochrany přírody a krajiny
V únoru proběhlo v CHKO Jeseníky mapování výskytu velkých šelem. Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s Hnutím DUHA Šelmy a dalšími spolupracovníky z řad strážců, myslivců a lesníků. Monitoringem pobytových znaků se podařilo potvrdit výskyt jednoho rysa a několika vlků.
 
Akce se zúčastnilo celkem 39 mapovatelů, kteří dohromady během jednoho únorového víkendu prošli trasy o délce 425 km. Sčítání doplnilo také osm fotopastí rozmístěných na vhodných místech v CHKO.

„Počasí nám opravdu nepřálo. Přesný počet vlků nebylo možné určit pro absenci souvislé sněhové pokrývky a tedy i možnost zvířata efektivně stopovat. Přesto se podařilo získat zhruba desítku nálezů trusu a zaznamenat několik jednotlivých stop. Na fotopastech se během tohoto víkendu žádná velká šelma neobjevila. Potvrdilo se ale, co jsme očekávali – v oblasti Jeseníků se vyskytují vlci a rysové,“ upřesňuje Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Kromě rysa a vlka byly zaznamenány další zajímavé druhy, jako jsou kriticky ohrožený sokol stěhovavý nebo silně ohrožený jeřábek lesní.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny

„Na základě dlouhodobého monitoringu probíhajícího v celé jesenické oblasti lze prohlásit, že se v CHKO Jeseníky a jejím nejbližším okolí trvale vyskytují minimálně dva vlčí páry. Během posledního roku bylo zaznamenáno i několik průchodů migrujících jedinců. Pro přírodu Jeseníků je to jistě dobrá zpráva, preventivně je však v tomto kontextu potřeba počítat také s dostatečným zabezpečením hospodářských zvířat,“ říká Michal Feller z Hnutí DUHA Šelmy.

„Doufejme, že v následujícím roce budou podmínky pro monitoring lepší. Data o výskytu šelem využíváme například při informování chovatelů hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda. Na vhodná preventivní opatření mohou získat dotaci,“ doplňuje Daniel Křenek. Sledování velkých šelem bude probíhat v menším měřítku v průběhu celého roku zejména za pomoci fotopastí.

Mapování, které proběhlo v stejném termínu v chráněné krajinné oblasti Beskydy, zatím není vyhodnoceno.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

19.3.2024 12:17
Na Slovensku už žijí medvědi ve městech(Liptov). Myslím, že je to větší rarita než vlk v Krkonoších přesto se o tom se nikde nepíše.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.3.2024 13:19
Musím se smát. Řekl bych, že již z dálky je vidět, že to co dokumentuje paní na fotce určitě není vlčí stopa. O tom, že v Jeseníkách je rys a objevuje se vlk se ví i bez Hnutí Duha. Stejně tak se ví, že je tu jedna z nejvíce koncentrovaných populací sokola u nás a jeřábek je, světe div se, pořád celkem hojným druhem. Je jen otázka , při dnešním způsobu ochrany čehokoliv, jak dlouho. No a na konci minulého století tu dva roky po sobě zimoval i medvěd. Tedy než v něm ochranáři při pokusu jej uspat , někde u Jevíčka, zalomili jehlu.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

19.3.2024 15:35 Reaguje na Jarek Schindler
Dobrý den,
to byla naše chyba v popisku, nejde o vlčí stopu, opraveno.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.3.2024 11:44 Reaguje na Martin Mach Ondřej
V pohodě. Když vidím , upozorním.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist