https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/libor-sejna-myslivec-zachranil-orla-morskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Šejna: Myslivec zachránil orla mořského

17.3.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Myslivec a rybář v jedné osobě Jaroslav Hronek zachránil dospělou samici orla mořského.
 
Jaroslav Hronek při procházce u svých rybníků uviděl na břehu sedět promáčeného orla s poraněným levým křídlem.

Známe se s Jaroslavem Hronkem už víc než 20 let a tak jsem mu po telefonu dal pár rad k odchytu a on to zvládl skvěle.

Orel má vícečetná poranění levého křídla, drobná poranění na nohou, chybí mu jeden dráp. Na veterinární klinice v Písku ale žádnou zlomeninu na křídle nenašli.

Jde o dospělou samici, která podle hnízdní nažiny již seděla na vajíčkách, její letošní hnízdění tak bohužel skončí neúspěšně.

Co může být příčinou poranění se můžeme jen domnívat, nějaký náraz při lovu, poranění od jiného orla nebo cokoli jiného.

Orlice byla značně vyhublá, ale naštěstí hned snědla několik ryb.

Držte jí palce, bude to potřebovat.

Velký dík Jaroslavu Hronkovi za ochotu pomoci i odchyt.


reklama

 
foto - Šejna Libor
Libor Šejna

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

17.3.2024 06:55
👍 No to je ale výjimka, potvrzující pravidlo. Škodné zmar.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.3.2024 07:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Výjimka je spíše to, když nějaký chudák po orlovi vystřelí. Orli jsou superpredátoři, mořští sníží populaci čápů "lovem" mláďat na hnízdě, čímž přispívají k ochraně žab. Proto se čápi cítí bezpečněji v zástavbě, než v divokém luhu.

Skaláci loví běžně toulavé kočky, kuny, liščata, v páru zdolají i dospělou lišku. Také dravci (káně) okolí jejich hnízda se raději vyhnou. Jen drzí krkavci jsou vážnější hrozbou, ale ani ne tak dospělým ptákům, jako špatně hlídané snůšce či pískleti.

Oba druhy, jakožto výrazní mrchožrouti, by si zasloužili větší péči ochranářů, neb v dnešní sterilní krajině (s přísnými veterinárími pravidly), mají začasto o potravu nouzi. S nárůstem populace je čas uvažovat o kontrolovaných příkrmištích.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2024 08:58 Reaguje na Karel Zvářal
No ba, a taky snižují úspěšnost hnízdění volavek, kterých je dost. A bez střílení.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.3.2024 09:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Oni v tom nejedou jen orli, stejné ekosystémové služby odvede i vejr. Ten se šíří z pahorkatiny do rovin, takže takové zimmní nocoviště havranů v luhu je príma špajz, čímž je donutí odstěhovat se jinam (do města). Proto volavky hnízdí v kolonii, aby svou početností predátory odradily. Ale výr si poradí i tak, neb jinou nabídku velice mezi širými lány nemá. Proto i volavky hnízdí začasto ve městech.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.3.2024 12:47 Reaguje na Karel Zvářal
A co výrovi brání v tom, rozšířit své lovecké teritorium do měst? Když se mohli do měst nastěhovat sokoli,........
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.3.2024 12:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Oni někde ve městech jsou (např. hnízdní přístavní budova ve Finsku), kde loví kachny, racky, holuby a pod. Možná časem zdomestikují, ale neočekávám to v nejbližší době, byť třeba krahujci jsou např. v Praze celkem početní. Na holuby by více platil jestřáb než sokol, ale ten také město nevyhledává. Možná by bylo dobré začít od domestikovaných, tak jak si zvykly na ruch kdysi plaché březňačky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.3.2024 14:08 Reaguje na Karel Zvářal
Léta letoucí byli výři ve Výrovicích, ale myslím, že už ne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.3.2024 15:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Výrů je v Česku asi o řád více než sýčků, přičemž "kdysi" (před sto lety) to bylo o dva řády ve prospěch kuvika. Ten "veletoč" souvisí s ikonizací predátorů a vakcinací proti vzteklině, což se promítlo nejvíce na kuně, hlavním predátorovi stromových dutinových hnízdičů. Kunu loví poměrně hojně skalák, ale těch je u nás na jedné ruce. Výr ji moc "neumí", resp. asi jen mláďata. A většina populace skalačky je synantropní, s nočními výpady do okolí...
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

18.3.2024 07:58 Reaguje na Karel Zvářal
Díky za osvětovou diskuzi, koreluje s tím co jsem taky občas viděl (predace lišek a koček)....
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

18.3.2024 07:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nemůžu s Vámi v tomhle souhlasit. Problém dnešní doby spíš je že špatné zprávy lépe prodávají reklamu. Ty dobré se potom hůř prosazují a my máme tendenci na základě "zpravodajství" vidět svět temnější než je.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.3.2024 19:06
Pan Jaroslav Hronek – myslivec a rybář – je zřejmě hodně šikovný a nebojácný, když si s tím obrovským dravým ptákem tak skvěle poradil. S takovými lidmi je pro pracovníky záchranných stanic živočichů radost spolupracovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist