https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-dopadla-zachrana-orla-morskeho-z-hluboke-melioracni-skruze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak dopadla záchrana orla mořského z hluboké meliorační skruže?

11.10.2022 11:44 | TŘEBOŇ (Ekolist.cz)
Před nedávnem jsme do Třeboňské záchranné stanice přijali orla mořského, který uvízl v meliorační skruži na poli. Zcela náhodou jej objevil agronom při kontrole noční orby.
 

Přijetí orla do péče tak předcházel docela dobrodružný noční výjezd na rozmáčené pole a vyzvedávání orla z hluboké skruže (ještě, že pro takové případy máme příruční žebříček, který se vejde do auta, rybářské "broďáky" na pánskou i dámskou nožku a silnou dobíjecí lampu).

Orel, který byl uvězněný ve skruži, stál po pás ve vodě, byl silně podchlazený a velmi pohublý. Kdoví, jak dlouho tam čekal na záchranu.

Protože se opakovaně snažil vydrápat ven, než mu došly síly, sedřel si několikacentimetrové drápy až na konečky prstů a hluboce si rozedřel klouby na křídlech.

V současnosti už je mu lépe a nabírá sil, ale kvůli poničeným drápům (špatně se udrží na větvi a zatím si nic neuloví) a poraněným křídlům (poškozené chrupavky na kloubech), se jen tak hned zpátky do přírody nevrátí.

Poškozené orlí drápy.
Poškozené orlí drápy.

Protože na některých prstech došlo i poškození kosti (lůžka), z níž drápy rostou, a chrupavka na kloubu levého křídla je vážně poškozená, není vůbec jisté, zda vše dopadne dobře.

Protože dlouho hladověl, což mohlo zanechat následky na vnitřních orgánech, mohou nastat i další komplikace či selhání jater jako následek předchozí hladovky.

Ale orel je mladý a odhodlaný, péče skvělá (díky vynikající paní doktorce z veterinární kliniky), tak mu držíme palce.

Držte je s námi, a pokud se vám naše práce líbí, přijďte nás do Třeboně navštívit nebo nás můžete podpořit finančním či materiálním darem.


reklama

 
foto - Nový Jan
Jan Nový

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.10.2022 12:39
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-architektonicke-pasti-tichy-zabijak-ptaku

Urbánní krajina je poseta podobnými pastmi, jenže jednotlivé nálezy nenutí nikoho je řešit-/ Orel propadl do skruže zcela náhodou (při přistání na (dutý) "kámen"), jiné druhy ptáků lezou prozkoumat dutinu jako potenciální hnízdiště či nocoviště. Myslete na to, technici a architekti!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2022 19:36 Reaguje na Karel Zvářal
Nejenom to, ale i to, že dnes se už nikdo nezabývá údržbou všemožných staveb z minulosti a ještě je záměrně ničí. Odsune poklop, vhodí tam balík slámy a už poklop neuzavře. Past je hotová
a nejen pro orla, ale i pro lidi a ostatní zvířata. Totéž vlastník, který nedbá o svůj majetek a vymlouvá se na dědictví po minulém
režimu. Přebíral přece pozemky s vědomím, že jsou takto změněné
a má tudíž zodpovědnost za svůj majetek, byť pouze pronajatý.
S prominutím šlendrián mnoha nových "hospodářů" je do nebe volající, když vidím ty skruže bez poklopů a v nich třeba jenom žáby odsouzené ke smrti hladem a nebo když vidím staré silážní jámy fungující jako bažiny a na pohled vypadající jako louky. Nedaleko ode mne byla v
takové jámě srna zapadlá až po břicho a nebýt tam na procházce
kamarádka se psem, tak dokonala v sajrajtu staré siláže a nového
rostlinstva dokonale maskující takovouto novou bažinu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.10.2022 07:27
Pasti jsou všude, všude chodí lidé přátelé přírody. Doporučuji všem aby všechny podobné pasti hlásili na příslušné obecní úřady. Pokud majitel danou věc po upozornění nezabezpečí nejde o přestupek, ale může to být trestný čin.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist