https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-novy-mladi-capi-bili-z-novych-hradu-se-do-afriky-nepodivaji.na-vine-je-nebezpecny-sloup-elektrickeho-vedeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Nový: Mladí čápi bílí z Nových Hradů se do Afriky nepodívají. Na vině je nebezpečný sloup elektrického vedení

22.8.2022
Takto vypadá zabezpečený sloup vysokého napětí. Řada z nich ale takto zabezpečená není a ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci nebo právě čápi bílí. Na snímku Opatření na sloupech VN v Zoo Ostrava.
Takto vypadá zabezpečený sloup vysokého napětí. Řada z nich ale takto zabezpečená není a ročně se na nich zraní nebo uhynou tisíce ptáků, nejčastěji káně lesní, poštolky, krkavcovití pěvci nebo právě čápi bílí. Na snímku Opatření na sloupech VN v Zoo Ostrava.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava
Tragicky skončilo před několika dny letošní hnízdění čápů bílých v Nových Hradech. Tři mláďata se dostala do péče Třeboňské záchranné stanice postupně na přelomu července a srpna. V pátek 12. srpna se podařilo dva mladé čápy na loukách za Novými Hrady úspěšně vypustit. O dva dny později však svou krátkou životní pouť ukončili na nebezpečném sloupu elektrického vedení v půl kilometru vzdálené obci Štiptoň. Oba mladí čápi při odletu z rizikového „posedu“ utrpěli smrtelná poranění elektrickým proudem.
 

Hnízdění čápů bílých v Nových Hradech letos skončilo tragicky. V průběhu několika dní na přelomu července a srpna se nejprve všechna tři mláďata dostala do péče Třeboňské záchranné stanice.

První z čápat skončilo na zemi mezi zástavbou po potyčce se sourozenci o potravu, druhé o něco později přistálo na podobném místě po silném poryvu větru. Do prostoru členitých úzkých dvorků a zahrádek si čapí rodiče netroufali a mláďata sama nebyla schopna se odtud dostat. Poslední ze sourozenců se po nepovedeném pokusu o odlet z hnízda procházel mezi auty na sídlišti a rovněž nebyl zatím schopen samostatného letu.

Po zhruba 14 dnech bylo zjevné, že čapí junioři by již měli být schopni bezproblémového odletu. Vypravili jsme se do Nových Hradů, abychom je vrátili co nejblíže místu, odkud pocházejí, a kde se dosud na hnízdě zdržovali i oba rodiče. Dvě z mláďat se podařilo na louce za městem úspěšně vypustit, zakroužila nám nad hlavami a zmizela v dáli. Třetí čáp po řadě neúspěšných pokusů o odlet prozatím skončil zpět v péči stanice.

Pocity štěstí z návratu dvou mladých čápů do volnosti však již za dva dny vystřídal velký smutek. Obě mláďata bohužel při svých prvních potulkách po okolí využila coby posedu nebezpečný sloup elektrického vedení v nedaleké obci Štiptoň. Oba ptáci posléze při odletu z tohoto rizikového místa utrpěli smrtelná poranění elektrickým proudem.

Sloupy elektrického vedení jsou významnou nástrahou volné krajiny. V prostředí s nedostatkem solitérních stromů na ně usedají nejen čápi, ale i poštolky, káňata, luňáci, orli nebo výři. Velké množství dosud nezabezpečených sloupů starého typu má jen v ČR ročně na svědomí tisíce ptačích životů. Do stanic pro poraněné volně žijící živočichy se dostane jen zlomek popálených zvířat a zranění bývají ve většině případů fatální nebo vedou k trvalému handicapu v podobě amputovaných částí křídel.


reklama

 
foto - Nový Jan
Jan Nový

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

22.8.2022 15:25
V Česku jich je. V jižní evropě všechny a na středním východě je bezdůvodně střílí(ale nekonzumují).
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.8.2022 06:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
čeho je v Česku, sloupů nebo čápů ? jinak co by na čápovi sežrali když údajně čáp váží jen 900g ?
Odpovědět

vladimír šmídl

24.8.2022 16:29
Pokud čápi hynou v souboji o potravu, tak jsou asi přemnoženi, ne?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.8.2022 19:09 Reaguje na vladimír šmídl
Vy jste si nevšiml, že nezahynuli na nedostatek potravy, ale na na elektrickém křesle výroby lidé?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist