Jan Nový: Mladí čápi bílí z Nových Hradů se do Afriky nepodívají. Na vině je nebezpečný sloup elektrického vedení
Hnízdění čápů bílých v Nových Hradech letos skončilo tragicky. V průběhu několika dní na přelomu července a srpna se nejprve všechna tři mláďata dostala do péče Třeboňské záchranné stanice.
První z čápat skončilo na zemi mezi zástavbou po potyčce se sourozenci o potravu, druhé o něco později přistálo na podobném místě po silném poryvu větru. Do prostoru členitých úzkých dvorků a zahrádek si čapí rodiče netroufali a mláďata sama nebyla schopna se odtud dostat. Poslední ze sourozenců se po nepovedeném pokusu o odlet z hnízda procházel mezi auty na sídlišti a rovněž nebyl zatím schopen samostatného letu.
Po zhruba 14 dnech bylo zjevné, že čapí junioři by již měli být schopni bezproblémového odletu. Vypravili jsme se do Nových Hradů, abychom je vrátili co nejblíže místu, odkud pocházejí, a kde se dosud na hnízdě zdržovali i oba rodiče. Dvě z mláďat se podařilo na louce za městem úspěšně vypustit, zakroužila nám nad hlavami a zmizela v dáli. Třetí čáp po řadě neúspěšných pokusů o odlet prozatím skončil zpět v péči stanice.
Pocity štěstí z návratu dvou mladých čápů do volnosti však již za dva dny vystřídal velký smutek. Obě mláďata bohužel při svých prvních potulkách po okolí využila coby posedu nebezpečný sloup elektrického vedení v nedaleké obci Štiptoň. Oba ptáci posléze při odletu z tohoto rizikového místa utrpěli smrtelná poranění elektrickým proudem.
Sloupy elektrického vedení jsou významnou nástrahou volné krajiny. V prostředí s nedostatkem solitérních stromů na ně usedají nejen čápi, ale i poštolky, káňata, luňáci, orli nebo výři. Velké množství dosud nezabezpečených sloupů starého typu má jen v ČR ročně na svědomí tisíce ptačích životů. Do stanic pro poraněné volně žijící živočichy se dostane jen zlomek popálených zvířat a zranění bývají ve většině případů fatální nebo vedou k trvalému handicapu v podobě amputovaných částí křídel.
reklama