https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-pomoci-motylum-a-broukum-kolem-vltavy-treba-i-krouzkovanim-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak pomoci motýlům a broukům kolem Vltavy? Třeba i kroužkováním stromů

8.4.2019 12:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prosvětlení porostů probíhá přímo na hraně svahu kaňonu Vltavy.
Prosvětlení porostů probíhá přímo na hraně svahu kaňonu Vltavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Středočeský kraj. Prudké svahy nad Vltavou jsou jedním z posledních míst, kde žije kriticky ohrožený motýl okáč bělopásný. Na jeho záchranu zahájili ochránci z Českého svazu ochránců přírody Vlašim nový projekt Motýli vltavských strání. Na prudkých svazích vltavského kaňonu vyřezávají keře a odstraňují menší stromy, aby prosvětlili porost, některé stromy takzvaně kroužkují. Vzniklá mozaika mýtinek, lesů a skal je ideálním stanovištěm nejen pro řadu ohrožených motýlů, ale i pro roháče nebo tesaříky.
 

Kaňon Vltavy je posledním útočištěm kriticky ohroženého motýla okáče bělopásného, který potřebuje k životu světlé lesy a lesostepi, kde roste mateřídouška nebo travina kostřava. Ačkoli dřív byl rozšířen po celém našem území, dnes se vyskytuje už jen na Sedlčansku a na stráních vltavského kaňonu. Živinami chudé stráně, kde se dříve pásly kozy, nebo pařeziny, kde lidé brali klest a dřevo, jsou dnes cíleně zalesněny nebo zarůstají.

Pracovníci ČSOP Vlašim proto obnovují podmínky pro život okáče bělopásného, modráska rozchodníkového nebo přástevníka kostivalového na deseti místech od Hřiměždic po Krňany.

Kroužkování stromů.
Kroužkování stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Motýli potřebují k životu hlavně světlo, proto ochránci vyřezávají keře, kácí a kroužkují stromy a ořezávají větve. Vytváří tak mozaiku lesních a nelesních plošek, které motýli využijí jak k rozmnožování, tak jako nášlapné kameny při hledání partnerů k páření i nových stanovišť.

Kroužkování je dříve běžný, ale dnes neobvyklý způsob hospodaření v lese. Při něm se z listnatého stromu odstraní kůra a lýko v kroužku o výšce asi dvaceti centimetrů. Strom tak postupně odumírá, čímž se sníží zastínění, ale kmen zůstává stát. Díky tomu ho mohou ke svému vývoji využít chránění brouci jako je roháč, nosorožík nebo tesaříci. I pro ně je v dnešních hospodářských lesích stále méně příležitostí k životu. Ohrožený hmyz nedokáže žít ani v rozsáhlém monokulturním porostu, ani na kalamitních mýtinách, které vznikají v důsledku napadení smrků kůrovcem.

„Klíčem k ochraně motýlů je navracení rozmanitosti do naší krajiny. Nepaseme sice kozy jako v minulosti, ale vyřezáváním křovin a prosvětlováním lesa vytváříme podobnou mozaiku porostů a světlin," říká Karel Kříž z ČSOP Vlašim. Projekt je zajímavý propojením ochrany teplomilných motýlů a brouků s použitím netradičních forem zásahů.

Projekt získal podporu na vědeckých pracovištích i u státních orgánů. „Projekt Motýli vltavských strání je rozsahem v naší republice unikátním pokusem o zachování a obnovu řídkých lesů,“ říká Otto Nakládal z Fakulty lesnické a dřevařské Česká zemědělské univerzity. Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd ve svém stanovisku říká, že záměr je ukázkou moderních a efektivních přístupů k ochraně přírody, u nás zatím bohužel vzácně používaných.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

8.4.2019 19:13
Ochráncí musí doufat, že to to ty motýlci pochopí a po jistě dobře myšleném zásahu do hnízdišť se neodstěhují.
Odpovědět
ČM

Čech M.

9.4.2019 23:21
Super nápad, už takhle je v krajině málo listnatých stromů a ještě to zhoršovat.
Odpovědět
J

Josef Mozek

24.4.2019 08:02
Ano, skvělé, kvůli motýlům kácet další a další stromy.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist