Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesů
Ve výběrných lesích se bude jednat především o stín snášející dřeviny (jedle, smrk, buk); případně slunné dřeviny, které v těchto porostech představují zpravidla jen dočasnou příměs (borovice). Takováto směs dřevin vytváří dobré předpoklady pro vytvoření stabilních lesních ekosystémů, a to i v souvislosti s předpovídanou změnou klimatu.
Rozdíly v růstovém rytmu, nárocích na podmínky prostředí a citlivosti na klimatické faktory dřevin však vyvolávají vícero otázek. Jednou z nich je volba optimálního zastoupení druhů vzhledem k jejich budoucí perspektivě. Navíc v případě strukturně diferencovaných porostů je potřebné též přihlédnout k sociálnímu statusu a věku jedinců těchto dřevin, protože mezi stromy s různými dimenzemi mohou existovat značné morfologické a fyziologické rozdíly. Ty jsou zodpovědné za odlišnou růstovou reakci a citlivost jednotlivých stromů na klimatické faktory.
Této problematice se ve svém výzkumu věnovali vědci z Technické univerzity ve Zvolenu a výsledky publikovali v článku Rastové reakcie ihličnatých drevín na meniace sa klimatické podmienky vo výberkovom lese, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 3/2022.
Vědci analyzovali věkovou strukturu, popsali dlouhodobé růstové trendy a identifikovali klimatické faktory ovlivňující růst stromů ve smíšeném výběrném lese. Ve studii také testovali hypotézy, že (1) v probíhající klimatické změně je jedle nejperspektivnější jehličnatou dřevinou, a že (2) stromy střední vrstvy (úrovně) vykazují velmi malou citlivost na působení klimatických faktorů ve specifických podmínkách strukturně diferencovaného lesa.
Objektem jejich výzkumu byl smíšený výběrný les lokalizovaný v centrální části Volovských vrchů na východním Slovensku. Porost o výměře 13,7 ha se nachází v nadmořské výšce 500–580 m. Dominantní dřevinou v porostu je jedle bělokorá, přimíšené jsou smrk ztepilý, borovice lesní a buk lesní Zřídka se tu vyskytuje také javor klen a jasan ztepilý. Převažuje forma jednotlivého smíšení dřevin.
Vědci po analýzách růstu sledovaných jehličnatých dřevin v podmínkách výběrného lesa potvrdili pozitivní růstový trend a poměrně vysokou odolnost jedle vůči působení klimatických faktorů za období 1901–2018. Proto je možné předpokládat zvyšování zastoupení jedle hlavně na úkor smrku v důsledku jeho citlivosti na rostoucí teplotu a sucho. Postupný pokles zastoupení je vysoce pravděpodobný též v případě borovice.
Jedle tak může být klíčovou dřevinou při vytváření diferencovaných struktur porostů v budoucnosti. Otázkou je ale její reakce na postupný nárůst klimatických extrémů a zvyšující se konkurenční tlak buku.
Věková analýza stromů potvrdila, že diferencovaná struktura zkoumaného porostu není jen výsledkem postupného vzniku a odrůstání stromů v nižších vrstvách, ale ve velké míře také silné konkurence mezi úrovňovými stromy s víceméně identickým věkem v průběhu dlouhého časového období. Dimenze stejně starých stromů se tak ve výběrném lese mohou výrazně lišit. Proto při praktickém obhospodařování vícevrstvých porostů má větší smysl orientace na dosáhnutí tloušťky stromů než na jejich fyzický věk.
Od 70. let 20. století je zdokumentované soustavné zvyšování přírůstků lesních dřevin v důsledku rostoucí teploty vzduchu, depozice dusíku a úrovně atmosférického CO2. Z kombinace těchto faktorů profitovala především jedle. Šířky letokruhů jedle v střední i horní vrstvě kontinuálně rostly a ke konci sledovaného období dosahovaly stejné hodnoty jako na začátku 20. století. Tento trend nebyl významněji ovlivněný ani skutečností, že studovaný porost se v minulosti nacházel pod silným vlivem emisí, na které jedle reaguje obzvlášť citlivě.
Naopak u smrku a borovice v posledních 20–30 letech šířka letokruhů prudce klesala, a to i přes podstatné zlepšení kvality ovzduší v zájmové oblasti. Vedle vlivu znečištění hrála rozhodující úlohu v redukci růstu smrku a borovice s velkou pravděpodobností klimatická změna, hlavně rostoucí letní teploty a opakovaná sucha.
Článek Rastové reakcie ihličnatých drevín na meniace sa klimatické podmienky vo výberkovom lese je volně ke stažení.reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (39)
Slavomil Vinkler
19.11.2022 09:38V posledních cca 100 letech ale mizela citlivostí na emise.
Pavel Jeřábek
19.11.2022 21:52 Reaguje na Slavomil VinklerA nebo společně.
vladimír šmídl
11.3.2024 19:17 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Vozáb
19.11.2022 10:16Co se týče borovice, tak je sázená především na písčité půdě, kde nic jiného neroste. Vliv sucha je pak opravdu velký a ještě pozoruji sypavku.
Petr
19.11.2022 12:12Já ale přesto věřím, že smrk má stále velký potenciál, jen bychom se mu museli hodně věnovat a v podstatě ho "vyšlechtit" jako odolnější odrůdu. A k tomu nejspíš nedostaneme příležitost, protože peníze velí něco jiného.
Zbyněk Šeděnka
20.11.2022 09:39 Reaguje na PetrAnyr
20.11.2022 11:41 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJá bycj ještě doplnil: maník Petr zmiňuje, že smrk rostl "téměř všude rychle a výborně" - jasně. Jenže bývala mnohem větší zima, mnohem více vody, a ty půdy nebyly tak vyčerpané, ani překyselené. Sucho a krátké zimy zařídil člověk, kyselé a vyčerpané půdy ve smrkových monokulturách taky, a to právě vysazeným smrkem, který by si to sám nevybral.
Nechejme smrk tam, kam patří. Horské polohy s dostatečnou půdní vlhkostí. Ono kdyby se mu líbilo dole, tak by tam už pradávno slezl z těch hor sám.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
21.11.2022 14:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRadim Polášek
19.11.2022 12:55Na stanovištích, kde smrková monokultura dnes už neprosperuje, ale může prosperovat mix smrku a jedle, by se tento mix mohl použít pro stejně ekonomickou produkci dřeva, jakou vykazují smrkové monokultury. Případně by bylo možné mixem smrku a jedle zvýšit podíl jehličnanů ve smíšených lesích a tím i výtěžnost kvalitního stavebního dřeva a přitom udržet odolnost takového lesa proti nepřiznivým vlivům.
Jen je otázka vzájemné kooperace těchto různých druhů vzájemně rostoucích dřevin, které jsou jako smíšený les vysazovány najednou. Jestli by některá dřevinna nebyla v některé fázi růstu výrazně slaběji rostoucí a tudíž by nedošlo k jejími potlačení a tím vymizení z toho lesa. Jestli nakonec nebude třeba na některých stanovištích, k dosažení příslušně smíšeného lesa v době kácení lesa, vysazovat některou dřevinu dodatečně s víceletým odstupem.
Jinak, pokud v článku popsaný les je les s přirozeným vysemeněním popsaných dřevin, troufám si napsat, že získané poznatky nemusí platit pro stejně smíšený les získaný vysazováním stromků ze školky, protože přesazovaná dřevina podle druhu má obvykle více či méně horší kořenový systém proti dřevině vyrostlé na místě ze semena.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
20.11.2022 07:04 Reaguje na Radim PolášekTo co je dnes na Vysočině obrovská likvidace lesů, je vina státu a LČR. Nechali brouka namnožit.
orb slavík
20.11.2022 18:40 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKSnad máte trochu pravdy jen vtom , že díky povinnosti výběrových řízení u státních lesu docházelo k prodlevám a nežli vše vyřídili, tak jim v mnoha případech kůrovec vyletěl. Nicméně pokud máte oči, tak jste mohl vidět,že v minulých letech takřka nepršelo, padaly teplotní rekordy, řeky a studny vysychaly, nerostly houby, začaly vát převážně východní větry, které nepřinášely srážky. Sucho je hlavní příčinou hynutí smrkových,ale i borových monokultur.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
21.11.2022 09:51 Reaguje na orb slavíkJenže z Opavska se to šířilo dál po Moravě až na Vysočinu. Zde se nechal brouk rozjet a šlo se za ním, ne do něj. Unás v r.2017 padli v zimě kalamity, opět výběrové řízení, na každou zvlášť, pak na lapáky a ze všeho brouk vylétl. Revírníci nemohli nic dělat jen se dívali jak les mizí. U nás tedy u lesů, kde žiji, zapracovali i OLH někteří, kteří začli dělat firmám kšefty, př. kalamita 2017, soukromník si ji nechal zpracovat, přijela firma, rozmanipulovala to a ojeli, počkali až toho bude víc a bylo. Mi jsme začli mýt problém, ža naše dřevo nikd nechtěl, leželo na skládkách, vedle mých lesú na jedné straně LČR asi 2000 m3 nechali vylétnout, jinde soukromníci a utržené lesy židovské, kde jsou LČR tak zde se vše zjistilo pozdě. Skoušel jsem dřevo stříkat, ale pokud tam byla jen larva a nebo kukla, tak po vylíhnutí broka již jed nefunguje, stejně si brouk ani nekousl kolikrát. Ale hlavní množitelé jsou LČR. Najednou se začli objevovat feromony po stromech a v těchto místech je brouk všude, naprostý nesmysl, není proti nim obrana, myslím lesočechům. Možná začnete vědou, ne. Já začal tlačit všude v okolí hlavně naše orgány, které mají jednat, jsou bezzubé, jako na těch otrávených řekách. Našel jsem i feromony kde mi je někdo roznesl po lese, dali je ke stromům odparníkem nahoru. Mohu říci brouka jsem měl většinou dál ve vnitř v porostě, neříkám mohl tam být další. Nevim, kdo to dělal policie se s tím odmítla zabývat, jak nevěděli co dělat.
A dostanu se ke dřevu, Němci, Rakušáci, podporovli firmy aby brali přednostně dřevo jejich, ale u nás. Objevilo se obrovské množství překupníků, ti podávali, ale mi i když jsem s nimi obchodoval skoro dvacet let se na nás vykašlali. Tak to je .
Tedy z Opavska se brouk rozjel až na Vysočinu, kde řádí již od r.2017, LČR je hlavní vyník, ne ti co jsou tady dole, ale ti nahoře, ti se ale tváří, že za to může změna klimatu. Stačil koronavirus a konec letadla a ono se to nějak rovná. Není ale stále voda prý, zlikvudujte meliorace a vrty a zas bude, to je ovšem investice tak to ne, naopak vše obnovit, opravit.
Taky něco k jedli. Tento strom mám rád, když jsem začal v r 87 sloužit, tak jsem měl zde dost kotlíků od 20 let do 40, prý to nemá cenu tehdy říkali a ony jedličky normálně měli i šišky. Měl jse i dost stromů v porostech okolo 50 let, dnes jim je devadesát. Občas se jdu do svých bývalých lesů podívat a brečel bych co LČR dokazují a firmy co tu dělají, žádné podrostní hospodářství, ale totální likvidace, našel jsem i zbytečně skácené jedle, někdo je potřeboval. Podrosty JD nikoho nezajímá, ale ani BK.
Ideální by bylo dostat jedli ve větší míře, ptal jsem se na krovy na kostelích a hradech, vše prý bývalo hlavně jedlové dřevo, protože jedle tu byla, ale smrk ne. Ten sem dostali Němci, nebo vlastně Rakušané o tom psal jeden profesor, nemohu to najít, napsal, že šedá Německá ekonomika dostala do našich lesů hlavně smrk. Dnes se ho budem snažit opět udržet, protože tu poroste, nevim jak se škůdci těmi lidskými, protože smrk neporoste je sucho a td. Ještě tedy ke smrku. V r. 2018 začlo na podzim pršet a voda vyrazila ve stráních a tekli potůčky, myslím s tím v lese, ta již nebyla dříve protože ji svedli do rovného potoka, jenže přišel rok 2019 les je prač a voda opět zmizela, proč asi. Ne suchem, les umí s vodou hospodařit. Sucha byli v. 1947 a za Marie Terezie.
Mám toho hodně na srdci, ale to by bylo na obrovský článek...
Radim Polášek
23.11.2022 14:18 Reaguje na orb slavíkJaroslav Prukner
6.3.2024 20:24 Reaguje na orb slavíkRadim Polášek
23.11.2022 14:36 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKProblém se zdůraznil až po Sametu, kdy noví majitelé jednotlivých parcel často okamžitě nechali původní les, víceméně vzniklý přirozeným výběrem a divokými nálety a vysekáním ojedinělých stromů s kvalitním dřevem a vznikem různých proluk vykácet a automaticky na těch parcelách sázeli smrkovou monokulturu coby nejvíc výnosný les. Navíc využívali své parcely do posledního metru a o ty vysázené smrčky se starali, takže i na méně vhodných stanovištích a na celém lese složeném z mnoha parcel rychle vyrůstala smrková monokultura. To se pak projevilo v kůrovcové kalamitě v tom roce 20006 - 7 , kdy kůrovec zřejmě napadal smrkovou monokulturu bodově zřejmě právě přednostně na místech s nevhodným podložím. A další šíření kůrovcové kalamity bylo u nás tehdy zastaveno kácením napadených smrků.
Já si tedy myslím, že oproti dřívejšku bude třeba s tou smrkovou monokulturou trochu couvnout. Čtvrtinu, možná až polovinu ploch smrkového lesa zničeného kůrovcem po posouzení prohlásit za méně vhodné pro smrky a nesázet je tam nebo je sázet jako smíšený les s listnáči nebo těmi jedlemi. A jenom na tom zbytku obnovit smrkové monokultury.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
21.11.2022 14:42 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
23.11.2022 14:44 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKPetr
26.11.2022 12:46 Reaguje na Radim PolášekPetr
25.11.2022 18:30 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKHonza Honza
20.11.2022 06:43Jsou tady ale vidět tyto souvislosti:
1. krajina musí být různorodá, nelze připustit 1000 ha monokultury smrku, na polích 100 ha pole kukuřice, řepky. Tyto monokultory se snadno a levně obdělávají (nejsou lidi), ale pak je sežere kůrovec, půdu odnese voda, cena dřeva klesne, jsou ohromné náklady na těžbu a obnovu lesa a lesníci sami poznají, že je to cesta nikam, cesta k bankrotu.
2. hospodaření se musí změnit, les nechat více přírodě, paseky menší s ponechanými matečními stromy, část stromů nechat ležet- na nich pak lépe vyrostou nové stromy. Příroda si sama vybere, co v dané oblasti lépe vyroste. Les bude pestřejší, mnohem více odolnější, s menšími náklady na likvidaci škůdců, příroda se bude léčit a starat se o sebe sama.
3. zemědělci a lesníci se musí starat o vodu. Zadržovat potůčky, rozšiřovat močály, rozšiřovat křoviny (aby bylo více živočichů, predátorů na ochranu proti škůdcům). Bez vody jim všechno uschne.
4. boj proti nadprodukci CO2 vidím tady: čím více CO2, tím lépe lesy porostou, je třeba aby stromů (v celém světě) bylo víc, aby lesy a krajina byla pestrá a zavodněná- bylo hodně organické hmoty. Nechat přírodu, aby si sama poradila.
5. ekologové a vědci by měli být skromější. Nemyslet si, že všechno vědí nejlíp, že bez jejich rad příroda zkolabuje. Dříve se taky v dobré víře dělali vědecké hlouposti: meliorace, rušení mezí, zcelování, velkovýroba, velkochovy s tím, že to jinak nejde. Dnes každý vidí, jak to dopadlo. Nikdo neví, jak se příroda bude vyvíjet, žádný zaručený postup neexistuje. Je třeba nechat přírodu samu sobě. Nyní jsou také takovéto programy: rozšiřování jaderných elektráren, přitom nikdo neví, jak to dopadne s odpadem, co havárie? Fotovoltaika, baterie, přitom není dořešeno skladování elektřiny. Je třeba postupovat pomaleji, uvážlivě směrem k přírodě, ne od ní.
Když bude povoleno topení dřevem, lesníkům se bude vyplácet produkovat i nekvalitní dřevo, krajina bude pestrá a zavodněná a poradí si sama a my budeme mít levné topení, energet. zdroj.
Slavomil Vinkler
20.11.2022 09:23 Reaguje na Honza HonzaZbyněk Šeděnka
20.11.2022 14:11 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
20.11.2022 16:09 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
20.11.2022 16:57 Reaguje na Slavomil VinklerRadim Polášek
23.11.2022 14:56 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJedině že byste každého mamuta osadil elektrickým poháněčem řízeným GPS s přesností na centimetry. Potom by mohli mamuti fungoval i v krajině osídlené lidmi, ve dne by je poháněč držel v těch kouscích lesa nebo luk co tam ještě zbyly uprostřed polí, a v noci by mamuty poháněč pustil a nasměroval migrovat do nového lesa i přes vesnice po silnících.
Slavomil Vinkler
20.11.2022 09:26 Reaguje na Honza HonzaBřetislav Machaček
20.11.2022 18:06problémy, tak je na omylu. Pokud se nechají namnožit, tak to dopadne stejně
jako u smrku, kdysi jilmu, nyní jasanu, borovice a časem i ostatních
dřevin. Je nutná prevence a bezzásah s množením chorob a škůdců je pouze
jejich semenišťěm a rezervoárem. Stálé více takových semenišť bude víc
ohrožovat okolní lesy těžce zkoušené výkyvy počasí a rozhodnutími
nekompetentních politiků měnících se jako fusekle( názor na kůrovce
jako "lékaře lesa" a nebo likvidací vlastních pracovních čet těžařů
u LČR). Je to stejné jako u infekčních chorob, kde je nejlepším
lékem prevence a likvidace ohniska a nikoliv jeho zakonzervování
pro další šíření!
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
21.11.2022 10:07 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
21.11.2022 15:06 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKPřírodě blízký s velkou diverzito, řídký a prosvětlený(de facto lovecký park) musí být dostatečně zazvěřený velkou zvěří =zubr, tur kůň. Takový les-oboru nemůžete těžit není co.
A produkční les musí být hustý, s málo zvěře, aby vyrostlo něco jiného než smrk.
Honza Honza
23.11.2022 09:08 Reaguje na Slavomil VinklerBýložravci jsou naopak škůdci- je třeba snížit jejich stavy a pustit do lesa predátory.
Radim Polášek
23.11.2022 15:03 Reaguje na Honza HonzaNapříklad smrk se dokáže množit přirozenými výsevy jen od určité nadmořské výšky výše. U nás 330 - 400 metrů nad m ani ťuk, tam jedou listnáče a maximálně jedle.
Slavomil Vinkler
25.11.2022 09:15 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Prukner
6.3.2024 20:48 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
22.11.2022 09:21 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKa "vědcům" ze stejných vajec. Ostatní nepustí ani ke slovu
a nedej bože lizu. Do funkcí jdou poslušní a všehoschopní,
kteří zavětřili, že je lépe se přetvařovat, než se vzpouzet.
Můj kamarád revírník se vzpouzel za komunistů a s titulem
lesního inženýra se nedostal výše. Po plyšáku na něho taky
nic nezůstalo a z nadřízených se stali neomezení diktátoři.
Nadšeně odcházel do důchodu, aby už nebyl sousedy spojován
s hospodařením v lesích(Opavsko). Neměl už ani chuť chodit
do lesa, který vedení nechalo kůrovci napospas a nakonec
ho vyrubat. On tu kalamitu předvídal už po plyšáku, když
ho zbavili těžařů a výběrová řízeni čekaly až se z jednoho
napadeného stromu kůrovec rozšíří na celá les. Pak byla
rvačka o těžbu a jak píšete byla to těžba kompletní, neboť
poptávka byla i po jiných stromech než smrku. Na hromadách
kulatiny byly i zcela zdravé stromy a ty nejlepší kuláče
odváželi Rakušáci a Němci. Co nezničil kůrovec, tak dokonala václavka, která ničí i semenáče a tyčovinu. A neničí pouze
smrky, ale i listnáče. Bývaly to moje oblíbené lesy, ale
dnes už tam raději ani nejezdím, abych nebrečel jako on
a nerozzuřil na nynější hospodáře vymlouvající se na to,
čemu lesy čelily úspěšně už mnohokrát v minulosti!