Jsou přírodní poklady opuštěných vojenských prostorů odsouzeny k zániku?
Nicméně intenzivní pojezdy tanků a jiných těžkých vozidel křížem krážem krajinou zabraňovaly zarůstání sadů a bývalých pastvin, čímž vlastně vzácné stepní biotopy naopak udržovaly při životě. Druhy takovýchto stanovišť jsou obecně přizpůsobené opakovanému sešlapu a narušování půdy, mnohé z nich dokonce rozryté plošky země a hluboké louže potřebují k úspěšnému rozmnožení. A tak bezděky, díky činnosti armády, přežila na Načeratickém kopci původní druhová skladba společenstva až do konce 20. století, kdy byl kopec armádou opuštěn. V kontextu běžné české krajiny se zde dochovala doslova oáza vzácných druhů.
Ani následný osud Načeratického kopce se nelišil od jiných opuštěných vojenských cvičišť. Místní vzácná lesostepní krajina s kvetoucími konikleci a nespočtem různých motýlů, doposud udržovaná vojenskou činností, začala postupně zarůstat náletovými dřevinami a především invazním akátem. I když bylo území vyhlášeno přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou, čímž se dostalo pod správu státní ochrany přírody, pro péči o rozsáhlé území o více jak 120 ha chyběly čas i finance. Až v posledních letech, kdy se vojenské prostory začaly dostávat do hledáčku vědců i nestátních ochránců přírody, se tomuto místu dostalo náležité péče. Za přispění evropských fondů zde bylo možné rozsáhlé porosty náletových dřevin a akátin odstranit, čímž byl postupný zánik místní biodiverzity zvrácen.
Následnou ochranu se podařilo zkoordinovat s činností místních zemědělců a volnočasových zájmových skupin. Dnes na kopci opět probíhá citlivá pastva koz a ovcí. Vrátily se sem i burácející motory spolu s místním motokrosovým spolem a nadšenci vojenských vozidel – ovšem za podmínky spolupráce s ochranáři. Stačí však tato opatření k tomu, aby přírodní odkaz vojenského prostoru přežil i do budoucna? Dokážou současné přístupy ochrany přírody napodobit to, co přírodu ve vojenských prostorech formovalo po dlouhá desetiletí mimoděk?
Odpovědět nám může dát výzkum, který proběhl na Načeratickém kopci v roce 2020, čtyři roky po zahájení ochranářských zásahů. V rámci něho byl proveden rozsáhlý ornitologický a botanický průzkum, který zmapoval výskyt všech druhů ptáků a rostlin na celé rozloze chráněného území. Stejný průzkum se odehrál i v roce 2008, kdy byl vojenský prostor již opuštěn, ale vliv armádní činnosti v krajině ještě dozníval. Porovnání dat z obou období nám může mnohé prozradit o vývoji místní přírody v dlouhodobém časovém horizontu. Zatímco rostliny odráží kvalitu chráněných stanovišť v drobnohledu, ptáci, kteří stojí na samotném vrcholu potravní pyramidy, vypovídají více o celkové funkčnosti a pestrosti krajiny.
Výsledky přinášejí veskrze příznivé zprávy: počet druhů ptáků vyskytujících se na Načeratickém kopci se během dvanácti let nijak nezměnil. I když některé druhy z lokality vymizely, jiné vzácné druhy se zde naopak zdárně uchytily – úspěch je především rozrůstající se populace nového vzácného druhu skřivana lesního a výskyt několika dudků chocholatých. S ústupem dřevin sice poklesla početnost běžných lesních druhů – například pěnkavy obecné, budníčka menšího nebo pěnice černohlavé – to je ale cena za vykácení akátin a obnovení pestré lesostepní mozaiky.
I v ochraně přírody platí totiž princip něco za něco – na jednom místě nelze chránit všechny druhy; musíme se rozhodovat podle toho, co je na daném místě tzv. prioritním cílem ochrany. A zde jsou to určitě ohrožené druhy osluněných strání, pastvin, řídkých křovin a starých sadů, které se díky obnovení stepních trávníků podařilo zachránit. Kromě již zmíněných skřivanů lesních a dudků jsou to například ťuhýk obecný nebo strnad luční. A také velmi vzácná pěnice vlašská, jejíž populace na Načeratickém kopci je stále jedna z největších v celé republice.
Z botanického hlediska je rozdíl mezi současným stavem a stavem před 10 až 15 lety mnohem markantnější. Tam, kde předtím byly neprostupné houštiny růží a hlohů jsou dnes hlavně díky pastvě pestré stepní trávníky, jejichž podoba si již v ničem nezadá s tradičními pastvinami někde na Balkáně. Přerod opuštěných ploch v biotopově pestrou mozaiku byl na Načeratickém kopci možná obzvláště rychlý i proto, že místní pastevci pasou tradičním způsobem, kdy přehání svá stáda za pomoci pasteveckých psů volně po celém kopci a mohou tak intenzitu a načasování pastvy přesně přizpůsobit momentálním potřebám.
Pastvu navíc ideálně doplňují pojezdy nejrůznějších vozidel, které díky narušování půdního povrchu vytváří prostor pro mnohé konkurenčně slabé rostliny, které nedokáží přežívat v zapojeném porostu. Obzvláště díky zdejším motorkářům můžeme na Načeratickém kopci dodnes obdivovat takové botanické rarity, jakými jsou chruplavník větší nebo v České republice již mimořádně vzácný a kriticky ohrožený otočník evropský, kterému vyhovují ty nejvíce rozježděné partie motokrosových drah.
Nicméně ani Načeratickému kopci se nevyhnuly globální trendy v úbytku biodiverzity – patrný je hlavně celkový úbytek ptáků zemědělské krajiny spojený s nešetrnými přístupy současného zemědělství. I ptáci, kteří byli dříve všudypřítomní, snížili svou početnost o desítky procent. Třeba notoricky známý vrabec polní štěbetající snad z každého keře. Nebo žlutý strnad obecný zpívající z vrcholků stromů známou písničku „kdyby si sedláčku chcíp“. S těmito propady, které trápí všechny rozvinuté státy Evropy, se jen těžko dá bojovat v rámci jednotlivých chráněných lokalit. Jediným východiskem je postupná změna zemědělské politiky a celkového přístupu k přírodě na mezinárodní úrovni.
Vypadá to, že příběh Načeratického kopce se rozhodně nechýlí ke konci. Výsledky výzkumu nám dávají naději, že ochrana přírody v bývalých vojenských prostorech se ubírá správným směrem. Jednak ukazují, že ani po více jak dvaceti letech od opuštění cvičiště není na zahájení ochranářské péče pozdě. Ale také ukazují, že ochrana přírody může být efektivní i v kombinaci (nebo spíše právě v kombinaci) s šetrnou zemědělskou činností a volnočasovými aktivitami místních obyvatel. Právě to může být cestou, jak zajistit péči o tyto jedinečné ostrovy biodiverzity na další desítky a stovky let.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Jirka Černý
30.12.2021 07:25Jaroslav Řezáč
2.1.2022 11:28 Reaguje na Jirka ČernýJaroslav Pobeha
7.1.2022 12:15 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr
30.12.2021 10:49A nejhorší je, že tahle unifikace prostředí stále dál pokračuje a nelze ji zastavit.
vaber
30.12.2021 11:02přírodní poklady vznikly, protože tam nechodili lidé a nedělali zásahy do krajiny,
chceme step kde nejsou pro step podminky a napravujeme to tanky a motorkami
Kajetán Hostička
30.12.2021 13:19 Reaguje na vaberKajetán Hostička
30.12.2021 13:27 Reaguje na vaberVáclav John
30.12.2021 14:30 Reaguje na vaberano
"přírodní poklady vznikly, protože tam nechodili lidé a nedělali zásahy do krajiny,chceme step kde nejsou pro step podminky a napravujeme to tanky a motorkami"
ne :-)
Doporučuji nastudovat se nejdřív nějaké informace, viz třeba:
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/opustene-vojenske-prostory-jako-vyznamna-refugia-m.pdf
vaber
31.12.2021 09:25 Reaguje na Václav Johnblbostí, kterých se už napsalo a které všichni opakovali je a bylo v historii mnoho,
v dnešní době toto pozoruji zejména u zelených nadšenců, kteří se okamžitě nadchnou pro každou pitomost
Václav John
3.1.2022 21:56 Reaguje na vaberJde o to co chceme. Pokud je to záchrana ohrožených druhů, tak vojenské výcvikové prostory (VVP) jsou ideální místa s výskytem řady ohrožených druhů nelesních biotopů. To jsou skutečně hodnoty, které tyhle lokality mají oproti jiným místům v ČR a vznikly s přispěním člověka. Problém je, že ještě před 100 lety se téměř všude páslo a řada dnes ohrožených nebo i vymřelých druhů u nás byla ještě zcela běžná. Před tím, než začala pastva fungovali v krajině i tak velcí býložravci, kteří tyhle biotopy udržovali. Aktivně udržovaná místa, ideálně dokonce vojenské střelnice jsou pro řadu ohrožených druhů atraktivní a to i pro druhy, které dnes často nenajdeme už ani v rezervacích. Celá řada kriticky ohrožených druhů motýlů, brouků a rostlin vázaných na raně sukcesní stádia, která dnes v krajině chybí.
Informace, že vojenské výcvikové prostory, vápencové lomy nebo hnědouhelné výsypky cennou přírodu spíše než ničí tak vytváří je ale pro mnoho lidí tak kontroverzní, že to nejsou schopní připustit ani před stovky vědeckých publikací na toto téma. Řada z nich se paradoxně rekrutuje z vámi zmíněných zelených nadšenců, kteří preferují jednoduchá a obvykle nefungující řešení.
Samozřejmě bezzásahový režim je v řadě případů užitečný, ale v řadě případů naopak škodí - pokud tedy chceme chránit biodiverzitu.
A když píšete že,
"přírodní poklady vznikly, protože tam nechodili lidé"
...tak lidé tam chodili (vojáci), sice jich nebylo tolik jako turistů, ale turisti zase běžně nestřílí v lese ostrými náboji, minomety nebo z letadel. Nevím o žádných hodnotách, které by tam vznikly díky tomu, že tam nechodili lidé. Ano zvěř tam má větší klid, takže tam bývá snad víc jelenů, prasat aj. než v běžné lesní krajině, ale všechny tyto druhy jsou u nás běžně, početné a spíš až přemnožené, jejich hodnota se nevyrovná hodnotě druhů kriticky ohrožených, které jinde nenajdete.
Pavel Hanzl
1.1.2022 19:35 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
3.1.2022 10:03říci, co si přejí. Jednou čtu o návratu lesů i místo polí a luk. Jindy
o zabránění zarůstání bývalých vojenských prostorů lesem, kde byl před
zabráním armádou les a kulturní zemědělská krajina. Nebyla tam tisíc
let žádná step a žádní divocí kopytníci už od raného středověku. Takže
pouze úzké zájmy tu entomologů, tu botaniků, tu "chovatelů" kopytnatců
a tu zastánců divočiny. Všichni jmenovaní soupeří a někdy i spolupracují
v zájmu svých priorit. Všichni s nataženou dlaní a všichni mají "pádné"
argumenty, jak je jejich činnost přínosná. Jde jim opravdu o přírodu
jako celek a ne pouze o jejich úzce vyhraněný koníček? Vlastník(ne stát)
by se rozhodl s ohledem na ekonomický přínos pozemků a podle toho by
postupoval. Zájmové skupiny postupují podle zájmů a ekonomika je vůbec
nezajímá. Přitom ekonomiku nelze opomíjet. Co budou dělat bez dotací
a darů, když tyto zdroje vyschnou? Asi pouze přihlížet, jak si poradí
sama příroda a nebo nějaký nájemce, či vlastník. Pokud mají zdroje,
tak ať si to koupí a provozují ztrátový koníček, tak jako jiné spolky.
Dostat něco za bezplatný pronájem a ještě dostávat dotace, tak tu je
placených ředitelů takových spolků jako máku, ale muset z toho žít,
tak si sakra rozmyslí, co budou s pozemkem dělat.
JH
3.1.2022 16:53 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
4.1.2022 09:13 Reaguje na JHVladimir Mertan
3.1.2022 20:16 Reaguje na Břetislav MachačekVáclav John
3.1.2022 21:44 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
4.1.2022 12:43 Reaguje na Vladimir Mertani bez člověka. Člověk si ale stanovuje cíle a priority.
Pokud někde přírodně vítězí nad stepí les a naopak, tak
se ptám: má člověk právo to brzdit a nebo měnit? Víme, co
je v dané lokalitě dlouhodobě udržitelné bez zásahu lidí?
Zuby nehty chránit nějakou lokalitu sice lze, ale má to
význam z hlediska vývoje Země? Chránil by člověk kdysi
mamuty, aby přežili dodnes a přesličky a plavuně, pokud
by byl jejich souputníkem? Země se mění i bez člověka
a jen to z hlediska délky našeho života nevnímáme a máme
snahu udržet vše ve stávajícím stavu. Beru NP, rezervace
atd., ale bude mít sílu lidstvo chránit i zbytek? Nikoliv,
lidé budou mít v budoucnu zcela jiné starosti a tím bude
jejich vlastní přežití. Nechci malovat čerta na zeď, ale
až vyschnou dotace, tak skončí i nadšení chránit vše a
všude. Koukněte se do světa, kde je jim životní prostředí
ukradené, když chtějí přežít. Těží, vypalují, plundrují
co se dá a když to doplundrují, tak půjdou tam, kde je
zatím i přebytek na tu ochranu. Nedělám si iluze o tom,
kam to vše směřuje a jsem v tomto realista. Nikomu to
nadšení při ochraně čehokoliv neberu, ale jde pouze o
oddálení vývoje. Kam to směřuje netuším, ale nezbývá,
než se přizpůsobit. Kdysi člověk přišel z teplé Afriky
do ledové Evropy a oblékl si kožešiny. Lovil mamuty,
později byl zemědělcem a oblékl si tkaniny. Měl se
přizpůsobit člověk přírodě a nebo se měl snažit přírodu
zakonzervovat a chránit mamuty i za cenu vymření lidstva?
Myslete v souvislostech a z pohledu vývoje Země a lidstva.
Lpění na vymírajících druzích je sice hezké, ale kolik
druhů rostlin, hmyzu a živočichů vyhynulo i bez přispění
lidí? Není to nakonec marná práce? Vy mi povíte že ne,
ale je škoda, že si nepodiskutujeme třeba za sto let.
Vladimir Mertan
4.1.2022 14:23 Reaguje na Břetislav MachačekČi to nie je márna práca? To si môžeme rovno povedať, že slnko za 5 miliárd rokov aj tak Zem zničí a ako Červený nadobor pohltí Merkúr, Venušu aj Zem a všetko zahynie. Škoda, že si o tom nebudeme môcť podiskutovať :-)
Břetislav Machaček
4.1.2022 17:55 Reaguje na Vladimir Mertanmého kamaráda z Jablunkovska. Jeho prapraděda les
vykácel a udělal z něho pole a pastvinu(louku).
Tak to fungovalo i za socíku a po plyšáku pole
zatravnil taky. Choval deset ovcí, pracuje v
hutích v Třinci a ovce se samy pásly v ohradě.
Pak se "vrátili" vlci(oni se objevovali i kdysi,
ale tichým duchem byli "odejíti")a ovečky šly
do kafilérie. Motivace k dalšímu chovu nulová
a z louky se pomalu stává les. Člověk lesu vzal
a zase vrací. Čí je to vina si odpovězte sám.
Já to vím a nezachrání to ani dotace na nějaké
kosení těch luk. Pro něho bude lepší dříví z
jeho lesa, než louka s namulčovanou trávou.
Jaroslav Pobeha
7.1.2022 12:48 Reaguje na Břetislav MachačekTo čo napísal pán Mertan je vážna vec - cez intenzívne poľnohospodárstvo zdecimujeme hmyz, ktorý opeľuje => zdecimujeme následne aj sami seba.
JH
4.1.2022 15:10 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pobeha
7.1.2022 12:30 Reaguje na Břetislav MachačekIstežeže aj prírodné katastrofy spôsobili svoje, a niekedy toho zničili viac ako celé ľudstvo. Máme sa na to vyhovárať, ako ospravedlnenie našich vlastných blbostí ?
A nemyslite si, že pri tak veľkých zmenách čo sme spôsobili nás zachráni technika. Možno pár percent ľudstva.