https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kone-prevalskeho-zamiri-z-prazske-zoo-do-mongolskeho-udoli-klasteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koně Převalského zamíří z pražské zoo do mongolského Údolí klášterů

17.2.2023 06:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Údolí klášterů s klikatící se Hákovitou řekou (řeka Degé). Koně Převalského by tuto oblast na východě Mongolska mohli obydlet již v roce 2026.
Údolí klášterů s klikatící se Hákovitou řekou (řeka Degé). Koně Převalského by tuto oblast na východě Mongolska mohli obydlet již v roce 2026.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Pracovníci Zoo Praha ve spolupráci se svými mongolskými kolegy a partnery ukončili výběr území pro plánovanou reintrodukci koní Převalského na východ Mongolska. Po dlouhotrvajícím procesu, který zahrnul metody dálkového průzkumu země, ale i řadu návštěv vytipovaných území a jejich botanický, zoologický a parazitologický průzkum, zvolili Údolí klášterů (Sümín chóloj). Území o ploše 1700 km2 se z velké části nachází uvnitř Přísně chráněné oblasti (SPA) Nömrög. Informuje o tom Zoo Praha.
 
„Nabyli jsme přesvědčení, že Údolí klášterů se svým širokým okolím je to pravé,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Nachází se zde bohatý porost trav, má vhodný terénní profil, není výrazně zamořeno klíšťaty a nejbližší pastevci kočují desítky kilometrů daleko. Lepší území určitě nenajdeme.“

Údolí klášterů by se po SPA Velká Gobi B, Národním parku Chustaj a Chomyn talu mělo stát čtvrtým územím v Mongolsku, kam se vrátí koně Převalského. Jako jediné však leží na východě země. Po výběru lokality vstupuje projekt nazvaný Dornyn tachi (Divoký kůň na východě) do realizační fáze.

Koně Převalského se úspěšně vrátili do západního a středního Mongolska. Chystaný projekt se zaměří na východ země.
Koně Převalského se úspěšně vrátili do západního a středního Mongolska. Chystaný projekt se zaměří na východ země.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

„Vše připravujeme v těsné součinnosti s Ministerstvem životního prostředí a turismu a s dalšími relevantními orgány,“ říká O. Ganbátar, výkonný ředitel neziskové organizace Pomáháme jim přežít Mongolsko, která bude tento projekt spolu se Zoo Praha realizovat. „Zájem na mongolské straně je opravdu vysoký.“

Po vyřízení všech formalit začnou projekční práce předcházející vybudování základny a aklimatizačních ohrad na soutoku Hákovité řeky (řeka Degé) a Potoka Jižního kláštera (Övör sümín gorchi). Současně bude v zájmové oblasti probíhat další vědecký výzkum. První koně Převalského by z Evropy i stávajících mongolských lokalit mohli být do Údolí klášterů přepraveni v létě 2026.

Projekt můžete podpořit na sbírkovém kontu Pomáháme jim přežít.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.2.2023 09:22
Ta kobyla s hříbětem (na fotu) vypadá jak před porodem, velmi dobře živená. Určitě i na čtvrté lokalitě se jim bude dařit. Dornyn tachi zdar!-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist