Krakonoš obdržel v knižní podobě podpisy se slibem o neodhazování odpadků z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pánovi hor byla dnes ve Vrchlabí oficiálně předána kniha s podpisy lidí v souvislosti s aktivitou„Za Krkonoše bez odpadkoušů“, u jejíhož zrodu byl ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s pracovníky Správy KRNAP. K závazku „Co si do hor přinesu, to si také odnesu“ se v ní svým podpisem připojilo téměř 7 500 lidí.
Petlahvoňod hozenec, plechovkovice nápojová, sáčkovec šustilka nebo nedopalek smrdutý. Budou tyto i další druhy odpadkoušů v Krkonoších brzy na vymření? Podle počtu podpisů pod slibem Krakonošovi, které Pán hor dnes obdržel v knižní podobě z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische, to tak vypadá.
Dokument během víkendové akce v polovině července osobně podepsalo 6594 návštěvníků Krkonošského národního parku. Další stovky signatářů se už k závazku připojily přes facebookové stránky Není zvěř jako zvěř.
Slib Krakonošovi je dílčím výsledkem reakce na hrozbu naprostého uzavření Krkonoš „všemu lidskému neprostupnou mlhou“, což samotný Krakonoš napsal v otevřeném dopise, který česká média uveřejnila v polovině července. Důvodem těchto slov byla právě neúnosná situace s odhazováním odpadků v krkonošské přírodě.
Následovala Krakonošova návštěva na Ministerstvu životního prostředí. První částí nápravy měl být právě oficiálně sepsaný slib, kde se lidé zaváží, že již nebudou v Krkonoších nadále odhazovat odpadkouše. Všechny strany však zdůrazňují, že tím náprava současného neuspokojivého stavu skončit nesmí.
Dokument během víkendové akce v polovině července osobně podepsalo 6594 návštěvníků Krkonošského národního parku. Další stovky signatářů se už k závazku připojily přes facebookové stránky Není zvěř jako zvěř.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
„Počet lidí, který se k naší výzvě připojil, nás potěšil. Když k tomu připočteme další podpisy, které průběžně přibyly také v online podobě, jde už o velice slušné číslo,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch s tím, že jen o sběr podpisů třetí červencový víkend nešlo. „Ten víkend bylo v horách vyloženě čisto. Lidé pořádali na odpadkouše doslova hony, chlubili se nám se svými „úlovky“ a odnášeli si je s sebou. Pokud to takto vydrží, nemám o Krakonošovu spokojenost obavy. My pro to uděláme všechno. S podobnými osvětovými akcemi a kampaněmi, jako byla tato, totiž rozhodně nekončíme,“ uzavřel.
A co k tomu všemu říká sám Pán hor? „Lidé mě překvapili svým zájmem o hory. Nepamatuji si z minulosti ničeho podobného. Snahy si vážím, ale nemělo by zůstat jen u jedné akce“ nechal se slyšet Krakonoš. „Znám ale pokolení lidí. Každý darebák dokáže podepsat slib jen, aby se neřeklo. Jako dobrý hospodář musím svůj revír za každou cenu chránit. A pokud zas a znovu uvidím, že odpadkouši zaneřádí mé hory, uzavřu je pro všechny a tentokrát už mě nikdo nepřemluví,“ dodal Krakonoš.
Ministerstvo životního prostředí si uvědomuje, že problém odpadků se netýká pouze Krkonoš, ale i ostatních národních parků i obecně přírody jako takové, ale samozřejmě i našich měst a obcí. „Díky Krkonošskému národnímu parku za tuto kampaň. Sedm tisíc podepsaných lidí a k nim i všichni, co se o kampani doslechli, dostali šanci si lépe uvědomit zodpovědnost za hodnoty, které v české krajině a přírodě máme. Byl bych pohádkově šťastný, kdyby tuhle zkušenost mohl udělat každý z nás. Jsem si jist, že čisté životní prostředí je klíčem k tomu, aby se nám i našim dětem lépe žilo. Važme si těchto míst a neničme si je odhozenými odpadky,“ shrnul ministr Brabec.
Téma odpadků pohozených ve volné přírodě je nutné sledovat i v budoucnu. Kampaň se zapojením Krakonoše byla pouze jedna z mnoha cest, jak upozornit na negativní dopad na estetiku našeho životního prostředí.
reklama