https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/konec-odhazovani-odpadku-v-krkonosich-lide-dali-oficialni-slib-krakonosovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konec odhazování odpadků v Krkonoších? Lidé dali oficiální slib Krakonošovi

1.8.2019 08:32 | VRCHLABÍ (Ekolist.cz)
Krakonoš obdržel v knižní podobě  podpisy se slibem o neodhazování odpadků z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische.
Krakonoš obdržel v knižní podobě podpisy se slibem o neodhazování odpadků z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Pánovi hor byla dnes ve Vrchlabí oficiálně předána kniha s podpisy lidí v souvislosti s aktivitou„Za Krkonoše bez odpadkoušů“, u jejíhož zrodu byl ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s pracovníky Správy KRNAP. K závazku „Co si do hor přinesu, to si také odnesu“ se v ní svým podpisem připojilo téměř 7 500 lidí.
 
Petlahvoňod hozenec, plechovkovice nápojová, sáčkovec šustilka nebo nedopalek smrdutý. Budou tyto i další druhy odpadkoušů v Krkonoších brzy na vymření? Podle počtu podpisů pod slibem Krakonošovi, které Pán hor dnes obdržel v knižní podobě z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische, to tak vypadá.

Dokument během víkendové akce v polovině července osobně podepsalo 6594 návštěvníků Krkonošského národního parku. Další stovky signatářů se už k závazku připojily přes facebookové stránky Není zvěř jako zvěř.

Slib Krakonošovi je dílčím výsledkem reakce na hrozbu naprostého uzavření Krkonoš „všemu lidskému neprostupnou mlhou“, což samotný Krakonoš napsal v otevřeném dopise, který česká média uveřejnila v polovině července. Důvodem těchto slov byla právě neúnosná situace s odhazováním odpadků v krkonošské přírodě.

Následovala Krakonošova návštěva na Ministerstvu životního prostředí. První částí nápravy měl být právě oficiálně sepsaný slib, kde se lidé zaváží, že již nebudou v Krkonoších nadále odhazovat odpadkouše. Všechny strany však zdůrazňují, že tím náprava současného neuspokojivého stavu skončit nesmí.

Dokument během víkendové akce v polovině července osobně podepsalo 6594 návštěvníků Krkonošského národního parku. Další stovky signatářů se už k závazku připojily přes facebookové stránky Není zvěř jako zvěř.
Dokument během víkendové akce v polovině července osobně podepsalo 6594 návštěvníků Krkonošského národního parku. Další stovky signatářů se už k závazku připojily přes facebookové stránky Není zvěř jako zvěř.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP

„Počet lidí, který se k naší výzvě připojil, nás potěšil. Když k tomu připočteme další podpisy, které průběžně přibyly také v online podobě, jde už o velice slušné číslo,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch s tím, že jen o sběr podpisů třetí červencový víkend nešlo. „Ten víkend bylo v horách vyloženě čisto. Lidé pořádali na odpadkouše doslova hony, chlubili se nám se svými „úlovky“ a odnášeli si je s sebou. Pokud to takto vydrží, nemám o Krakonošovu spokojenost obavy. My pro to uděláme všechno. S podobnými osvětovými akcemi a kampaněmi, jako byla tato, totiž rozhodně nekončíme,“ uzavřel.

A co k tomu všemu říká sám Pán hor? „Lidé mě překvapili svým zájmem o hory. Nepamatuji si z minulosti ničeho podobného. Snahy si vážím, ale nemělo by zůstat jen u jedné akce“ nechal se slyšet Krakonoš. „Znám ale pokolení lidí. Každý darebák dokáže podepsat slib jen, aby se neřeklo. Jako dobrý hospodář musím svůj revír za každou cenu chránit. A pokud zas a znovu uvidím, že odpadkouši zaneřádí mé hory, uzavřu je pro všechny a tentokrát už mě nikdo nepřemluví,“ dodal Krakonoš.

Ministerstvo životního prostředí si uvědomuje, že problém odpadků se netýká pouze Krkonoš, ale i ostatních národních parků i obecně přírody jako takové, ale samozřejmě i našich měst a obcí. „Díky Krkonošskému národnímu parku za tuto kampaň. Sedm tisíc podepsaných lidí a k nim i všichni, co se o kampani doslechli, dostali šanci si lépe uvědomit zodpovědnost za hodnoty, které v české krajině a přírodě máme. Byl bych pohádkově šťastný, kdyby tuhle zkušenost mohl udělat každý z nás. Jsem si jist, že čisté životní prostředí je klíčem k tomu, aby se nám i našim dětem lépe žilo. Važme si těchto míst a neničme si je odhozenými odpadky,“ shrnul ministr Brabec.

Téma odpadků pohozených ve volné přírodě je nutné sledovat i v budoucnu. Kampaň se zapojením Krakonoše byla pouze jedna z mnoha cest, jak upozornit na negativní dopad na estetiku našeho životního prostředí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist