https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/krkonosske-louky-mohou-dal-rozkvetat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat

26.4.2024 04:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
 
V projektu plánujeme pečovat o vybrané prioritní plochy lučních porostů o celkové rozloze 250 hektarů. V roce 2024 budou podpořeny louky, které se z části mohou překrývat s jedním z předchozích projektů a mají již etablované hospodáře. Na podzim roku 2024 vydáme výzvu, kde budou uvedeny prioritní luční porosty na lokalitách nových s plánovanou obnovou od roku 2025. Zde bude management realizován „od začátku“, tedy od návrhů managementu (speciálního i plošného), vyjednávání péče s vlastníky a hledání nových hospodářů.

Kromě samotných hospodářů bude s obnovou luk pomáhat již tradiční pracovní skupina Správy KRNAP. Na loukách bude vyřezávat nálet, upravovat strouhy, sbírat vystouplé kameny a vykonávat dlouhou řadu nezbytných činností pro otevření luk.

Specifikem tohoto projektu je péče o tzv. centra biodiverzity, tedy nejcennější a druhově nejbohatší části luk, o které se bude Správa KRNAP starat primárně svépomocí. Vznikne tak druhá pracovní skupina, která bude mít na starosti spíše činnosti plošného managementu, tedy seč ruční či ručně vedenou sekačkou, vláčení, hnojení, vápnění a další opatření, která rozšíří centra biodiverzity do okolí a udrží jejich druhovou pestrost.

Všechny plány budeme pečlivě zanášet do stále se zlepšující aplikační databáze LUHOP (LUční HOspodářský Plán).

Další velice důležitou úlohou projektu jsou komunikační aktivity, a to jak s vlastníky a veřejností, tak s hospodáři. Individuální podporu a hledání nejlepšího řešení péče pro danou louku doplní akce s dobrovolníky, skautskými oddíly a veřejností. Zaměříme se i na podporu péče o mokřady a činnosti podporující bezobratlé živočichy, hlavně motýly atd. Veřejnost budeme informovat o důležitosti luk, přírodního, ale i kulturního dědictví. Stejně tak o nezbytnosti péče, o jejích rizicích a ohroženích, o dosažených výsledcích, ale i nezdarech a strastech, které obnova luk obnáší.

Zlepšování stavu biotopů je však věcí dlouhodobou, na mnoho desítek let. Navíc ze své podstaty nikdy nekončící. Pouze pravidelně sekané či spásané louky mohou hostit nejpestřejší rodiny rostlin a živočichů. Na mnoha místech se pestrosti již daří, což je odměnou, ale i závazkem pro pokračování v započaté práci, protože krkonošské louky jsou jedním ze tří základních fenoménů, pro které byl národní park vyhlášen.

Projekt Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku 2023–2029 realizuje Správa KRNAP. Dárcem prostředků je Evropská komise, Evropský fond pro regionální rozvoj, spravovaný Státním fondem životního prostředí ČR.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.4.2024 07:33
Jsou tedy opět spásány, nebo koseny, jak to dělali předkové ?
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.4.2024 07:55
Ale kdeže, to si zase někdo dobře namastí kapsu. Za pár let to bude sama kopřiva a náletová dřevina.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.4.2024 08:40 Reaguje na Alena Lyskova
nevím, jestli si nějakl podstatně namastíme kapsu. na mojí louce krňapí dotace pokryje benzín do bubnovky a malý soudek piva pro hrabače na první seč. maso na gril a servisování bubnovky je už za moje, jakož i čas na naklepávání kos si nepočítám.
Odpovědět
FZ

František Zálešák

26.4.2024 12:16
Tento článek je hezky napsán a pro člověka, který není znalý poměrů, to vše vypadá náramně. Skutečnost je však úplně jiná ... to tvrdím já, jako jeden z nejvýše hospodařících zemědělců v Krkonoších. Na tyto finanční prostředky dosáhnete pouze ten, kdo "upozadí" své morálně volné vlastnosti a poleje sebe nezvykle velkým množstvím lubrikačního gelu, aby jste vlezli do všech prdelí, které příslušné prostředky na Správě KRNAP přerozdělují. O spravedlivém přerozdělení nemůže být vůbec řeč, to se v principu vylučuje s řitní turistikou zmíněnou v předchozí větě. Rozhodně tím zásadním a rozhodným kritériem není fakt, kde hospodaříte a zda máte vše v pořádku. S nadhledem a úsměvem na tváři mohu dále konstatovat, že Radka Drahného, autora tohoto článku, jsem za 8 let co tu hospodařím u žádných činností, které se týkají vláčení, hnojení, sekání ručně vedenou sekačkou a ani jiných činností spojených s hospodaření neviděl. Bohužel to se týká 99% zaměstnanců Správy KRNAP ... jako s klávesnicí jim to jde, ale tím to končí. Možná kdyby si tu dřinu vyzkoušeli, tak by těch svých účelových her, nadřazeného chování a dalších do nebe volajících lumpáren zanechali. Realita je trpce úsměvná!!!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.4.2024 12:40 Reaguje na František Zálešák
1* !
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.4.2024 14:04 Reaguje na František Zálešák
Mám také osobní zkušenost s Vaší sortou ochránců přírody když se těm zmetkům postavíte, čeká Vás mastná pokuta. Mou maličkost to stálo 69.000,- Kč. A to jsem v PR "Vřesová stráň" makala se sekačkou, křoviňákem, pilou a motučkem 3 roky. Nakonec na mě EKOJOB jelikož kvůli mě přišel o JOB poslal Českou inspekci životního prostředí a i když po letech na louce vykvetly tisíce vstavačů, nic mi nepomohlo ani foto té nádhery, napařili mi pokutu za poškození biodiverzity. Od té doby tam nesmíme pást ani naše stádo koz. To je to jejich tradiční hospodaření. Grilovačka a ožíračka za státní prachy. Je mi z Vás všech na blití šmejdi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 08:57 Reaguje na Alena Lyskova
Takovejch je. A pak se musí třeba trhat boryt ručně.
Odpovědět
FZ

František Zálešák

27.4.2024 09:46 Reaguje na Alena Lyskova
Nejvíce smutné na tom je, že strategie a směr ochrany přírody se mění jak aprílové počasí ... vzpomínám si, jak se loni Radek Drahný rozplýval nad "hromadou kamenů" a letos je z něj nadšenec pro horské hospodaření. Zdá se mi, že priority se mění s titulem, který je potřeba "podojit". Dalším důležitým faktorem je to, že skoro všem zaměstnancům chybí praktická zkušenost s dřinou, která je spojena s hospodařením. Díky tomu a právě proto jim chybí EMPATIE a skoro vše řeší bez citu, který hospodář vkládá do obhospodařované půdy, bez citu který dává zvířatům o která se stará ... a to je asi i Váš případ.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist