Kvůli sledování migrace hus velkých odchytili ochránci přírody rekordní počet ptáků
„Odchyt proběhl na třinácti lokalitách v České republice a na jedné lokalitě na východním Slovensku. Letos jsme poprvé chytali na rybníku Drážský na Blatensku a také ve východních Čechách na rybníku Ředický,“ říká zoolog Michal Podhrázský.
„Tímto postupem se nám daří držet myšlenku projektu, tedy mapovat pohyb hus v okrajové části jihočeského areálu, zaměřit se nově na husy ve východních Čechách a udržet límcování ve stávajících oblastech, kde byly husy značeny v předešlých letech,“ dodává Podhrázský.
Cílem sledování migrace tohoto euroasijského druhu hus je zjistit co nejvíce o jejich způsobu života. Odborníky nejvíce zajímá, jaká území využívají ptáci během migrace a jak se jejich pohyb mění vlivem okolních jevů.
Z dlouholetého výzkumu totiž vyplývá, že za posledních 40 let došlo k výraznému posunu zimovišť na sever.
„Podle mého názoru v této změně hraje významnou roli nárůst populace hus v posledních letech a zároveň ničení jejich zimovišť. Husy totiž nejsou schopné překonat Saharu. Proto jim při omezeném počtu zimovišť v severní Africe nezbývá než se pokusit zimu přežít severněji, což jim umožňuje oteplování klimatu,“ popisuje Michal Podhrázský.
Doposud nejvyšší počet označených hus byl v roce 1984, a to 166 okroužkovaných jedinců.
„Letos se nám však toto číslo podařilo překročit. Během tří týdnů jsme zvládli odchytit rekordních 189 hus. Čtyři z nich už byly značeny, a když odečtu sedm hus okroužkovaných na Slovensku, tak jsme v České republice v letošním roce za pomoci celkem 91 dobrovolníků označili neuvěřitelných 178 ptáků,“ uzavírá Michal Podhrázský.
reklama