https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kytovci-s-menopauzou-ziji-o-40-let-dele-nez-ostatni-zajistuji-preziti-skupiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kytovci s menopauzou žijí o 40 let déle než ostatní, zajišťují přežití skupiny

11.5.2024 18:27 | LONDÝN (ČTK)
Mezi kytovci, u kterých k menopauze dochází, jsou narval, běluha, kosatka černá, kosatka dravá a kulohlavec Sieboldův.
Mezi kytovci, u kterých k menopauze dochází, jsou narval, běluha, kosatka černá, kosatka dravá a kulohlavec Sieboldův.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Menopauza souvisí s delším životem některých druhů kytovců. Umožňuje jim starat se o potomky a zvýšit tak jejich šance na přežití, informoval server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise Nature.
 
Menopauza se vyskytuje pouze u lidí a některých mořských savců. Většina živočišných druhů se rozmnožuje až do smrti. Hlavní autor výzkumu Sam Ellis z univerzity v anglickém Exeteru uvedl, že u některých druhů velryb delší život matek a babiček vede k podpoře ostatních členů rodiny ještě dlouho po skončení jejich vlastního reprodukčního života.

"Stejné vzorce vidíme i u lidské společnosti, ve které ženy mají podobné reprodukční období jako naši příbuzní primáti. Ženy ale mají mnohem delší život," sdělil Ellis.

Vědci porovnávali délku života 32 druhů mořských savců. Zjistili, že samice těch s menopauzou žijí zhruba o 40 let déle než ostatní ozubení kytovci. Mezi těmi, u kterých k tomuto jevu dochází, jsou narval, běluha, kosatka černá, kosatka dravá a kulohlavec Sieboldův.

Například kosatky dravé žijí v matriarchálních uskupeních a právě menopauza jim umožňuje trávit více času s potomky. Starší samice mají nejspíše klíčové znalosti o zdrojích potravy, které mohou ovlivnit přežití ostatních.

"Studie o kytovcích naznačuje pravděpodobnost, že menopauza vznikla u lidí pod stejným tlakem, tedy aby vznikla role užitečné babičky a zároveň aby se snížila reprodukční konkurence mezi generacemi," uvedla Rebecca Seerová z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist