Lávové tunely
Občas se někdo vydal do tunelu a už se nevrátil. Lidé potom v dírách na svých pozemcích nacházeli zetlelá těla dobrodruhů.
Tunely nejsou hluboko pod zemí a stropem na mnoha místech prorůstají kořeny stromů.
V tunelech panuje velká vlhkost z prosakující vody z častých dešťů.
Nejznámějším lávovým tunelem na Big Islandu je Kaumana Caves. Přímo u cesty Saddle Rd. se nachází vchod. Uvádí se, že jedna z větví je dlouhá zhruba dvě míle.
Většina turistů vejde pár desítek metrů dovnitř a pak se vrací zpět. Jen málokdo jde dál, než kam dosáhne světlo od vchodu.
My jsme samozřejmě nadšení průzkumníci a víme, že je třeba se na průzkum řádně vybavit.
Je nezbytně nutné mít boty na ostrou a kluzkou lávu, dostatečné příruční světlo, včetně záložního.
A hlavně musíme nechat někde venku poslední zbytky klaustrofobie.
Asi kilometr se dá jít dobře. Občas je třeba překročit hromadu suti z propadlého stropu, přelézt římsu, přebrodit malou lagunu. Podlaha je všude kluzká a plná ostrých hran.
Ve vzdálenější části začíná přituhovat. Mnohdy už se musím plazit a prostor kolem je velmi stísněný.
Z hlavní chodby vede několik odboček, které se prozkoumat obávám. Tuším, že právě zde na mě jistě čeká překvapení ve formě nějakého věčně odpočívajícího dobrodruha z konce 19. století. Příběhy Indiana Jonese jsem měla ráda, ale opravdu všechno zase mít nemusím.
Cesta trvala několik hodin. Na jejím konci jsem byla ráda, že jsem venku. Rozhodla jsem se, že teď dlouho pod zem nepolezu. Na druhou stranu se dobře znám…
Pokud nejste dobrodruzi a chcete si jen v klidu a bez pocitu nebezpečí prohlédnout lávovou jeskyni, je tady poblíž také Thurston Lava Tube. Velmi dobře přístupná a nádherně osvětlená jeskyně, která také určitě stojí za návštěvu.
reklama