LIFE PROSPECTIVE - projekt pro lepší ochranu rostlin, hub a živočichů
Cílem záchranných programů je zvrátit negativní trend realizací vhodné péče o stovky lokalit v České republice ve spolupráci se zemědělci a lesníky, eliminací negativních vlivů a aktivním zapojením veřejnosti. Programy jsou zpracovávány pro nejohroženější druhy živočichů a rostlin. Kombinují různé typy opatření s cílem dosáhnout zvýšení populace daného druhu. Chrání a obnovuje se jejich přirozené prostředí, někdy se zakládají záchranné chovy nebo se rostliny pěstují v kulturách a vysazují. Pro druhy, které jsou vázány na určitý region nebo jsou v něm bezprostředně ohroženy vyhynutím, se připravují regionální akční plány.
V současné době je realizováno 14 záchranných programů. Díky nim nevymizel z české krajiny hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty užovek stromových či syslů. Šanci na návrat dostává díky záchrannému programu i Koniklec otevřený. Díky práci dobrovolníků z Českého svazu ochránců přírody Zvoneček se v listopadu podařilo připravit další místo, kde by mohl koniklec znovu zakořenit.
Koniklec otevřený se v současnosti v České republice vyskytuje už jen na dvaceti lokalitách. Jeho celková populace se u nás odhaduje na přibližně 2000 jedinců. Koniklec doplácí na to, že se během posledního půlstoletí úplně změnilo obhospodařování krajiny. Vyhovovalo mu totiž, že pastva udržovala nízké trávníky podobné stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklecům a dalším stepním druhům se v ní nedaří. Na lokalitu nedaleko Prahy, kde byl tento druh naposledy zaznamenán v 60. letech 20. století, bylo vysazeno přibližně 100 mladých rostlin. Rostliny byly rozmístěny na několik místech s různými ekologickými podmínkami, aby se ukázalo, kde se jim bude dařit nejlépe. Přesná poloha lokality zůstává záměrně neveřejná, aby byla zajištěna maximální ochrana těchto vzácných rostlin. Cíle projektu PROSPECTIVE jsou ambiciózní, ale mají potenciál přinést pozitivní změny do naší přírody a krajiny.
Připraveno s použitím tiskových materiálů AOPK a internetových stránek projektu.
LIFE – program pro lepší život
Projekt LIFE PROSPECTIVE je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského unijního programu LIFE.Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
Číslo projektu: 101104621; LIFE22-IPN-CZ-PROSPECTIVE LIFE
Místo realizace: v rámci celé České republiky
Program: LIFE
Celkový rozpočet: Celkové finanční náklady na projekt dosáhnou 39 702 379 €, z toho výše příspěvku EU činí 60 %.
Doba trvání projektu: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2033
Hlavní partner projektu: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky
Partneři projektu: Ministerstvo životního prostředí České republiky
reklama
Další informace |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Honza Honza
8.12.2024 06:53Slavomil Vinkler
8.12.2024 08:00 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
8.12.2024 09:27 Reaguje na Slavomil VinklerJinak, milý pane, mám úplně stejné názory jako vy: podpora diverzifikace všemi způsoby, protože diverzita zaniká, nebude, budou to podporovat jen nadšenci, spolky apod.
Ale oproti vám si myslím, že přirozená sukcese (podobně jako Petr) podporuje správné funkce přírody= v tomto základním smyslu neškodí, nadměrné stepi škodí. Netřeba stále bojovat s větrnými mlýny, nechat to volně, snažit se, to ano, ale jen dle našich možností.
Slavomil Vinkler
8.12.2024 11:24 Reaguje na Honza Honzahttps://www.youtube.com/watch?v=zoEvIdXTWk4 .
Bohužel. Komentátor neřekl B. A tedy, že všechno to zajímavé co předvádí jsou raná sukcesní stadia, která je třeba udržovat kácením, pastvou, jízdou OT... nikoli přirozená sukcese v pokročilém stadiu.
Petr
8.12.2024 11:51 Reaguje na Slavomil VinklerPříroda potřebuje komplexnost, aby v ní principem nahodilosti z rozsahu na příhodných místech vznikly lokality všech všech typů, a v nich si vše našlo svoje místo pro život. Tak příroda funguje. Ne tak, že jí sebereme co se dá, a někde kousek slavnostně rozjezdíme, nebo vytvoříme něco uměle, protože tam chceme mít něco jiného, nebo dokonce všechno. Ne. Příroda potřebuje prostor. A pokoj od lidí. Ostatně, na konci videa to autor i sám říká: "Příroda potřebuje lokality, které k ničemu využívat nebudeme."
Petr
8.12.2024 12:13 Reaguje na Slavomil VinklerPetr
8.12.2024 11:23Ale možná kdybychom další část krajiny odlesnili, že by pak bylo místa pro koniklece dost. A pro step. A pro další beton a dlažbu. Rozhodně by se o tom mělo popřemýšlet.
Slavomil Vinkler
8.12.2024 11:24 Reaguje na PetrPetr
8.12.2024 12:36Cílem záchranných programů je vhodná péče. Nemůžu si pomoct, vidím v tom určitý rozpor - v tom, že lidská péče způsobuje úbytek některých druhů, a zastavit a napravit to má lidská péče. Není v tom cosi zacykleného a v podstatě neřešícího opravdový úbytek přírody a biodiverzity? Možná to dočasně řeší několik málo případů následků, ale nijak to neřeší příčiny a celek. Nemělo by tedy skutečným cílem ochrany přírody být spíš hledání cest jak přírodě umožnit získat znovu soběstačnost, samostatnost a funkčnost, která je podmínkou pro zdravou biodiverzitu a existenci všeho živého? Ve zdravé přírodě pak najdeme vše, aniž bychom tomu museli pomáhat, pěstovat to a přesazovat, nebo uměle odchovávat.
Petr
8.12.2024 13:01 Reaguje na PetrAlena Lyskova
8.12.2024 14:03Slavomil Vinkler
8.12.2024 14:38 Reaguje na Alena LyskovaPrávě brněnská přírodní rezervace je místem, kde jich roste nejvíce na světě.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/na-kamennem-vrchu-v-brne-kvetou-koniklece
Honza Honza
8.12.2024 14:49Je to (paradoxně) i můj názor (vezmu to ale z druhého konce, než jak se na to díváte vy): pokud něco přírodě škodí, měli bychom se to snažit napravit, pomoci přírodě: přírodě především nyní škodí oteplování, vysychání: měli bychom to podpořit: savanami, vyklučit les a diferencovat přírodu prázdnými plochami, které oteplují?
Toto zasahování do přírody má své hranice: máme v amazonském pralese dělat diverzifikaci, vyklučit část pralesa, aby zde žili vzácné druhy? Máme ozelenit Saharu? Obrátit sibiřské řeky?
Abyste to ještě lépe pochopil, uvedu příklad z extrémní situace: opuštěný povrch. důl: máme zde provádět umělou rekultivaci podle nějakého lidského odborného plánu? Není lepší tuto plochu nechat přírodě, aby si ji ona sama zabydlela? Máme v NP chodit s motorovou pilou a napravovat, co příroda sama pokazila?
Jsou to složité i filozofické otázky, vše má své hranice, nelze se fanaticky pohybovat od extrému do extrému. Zasahování může prospívat i škodit, stejně to platí i pro nezasahovat (neposkytnutí první pomoci je trestný čin= i nečinnost je vlastně čin)
Pro mě je z toho jednoznačný závěr: především musíme přírodě pomáhat v tom směru, aby nezkolabovala, aby nevyschla, nestala se z ní poušť - a to i na úkor jiných bohulibých činností = musíme vidět priority. Na druhém místě musíme pečovat o pestrost přírody. Na třetím místě musíme přírodu vést k přírodě, ne od ní, tam kam je to pro přírodu nejpřirozenější, pěstovat to, co na daném místě nejlépe roste, směrem kam se příroda sama vyvíjí, ne ji stále znásilňovat. Vše má svá pozitiva a negativa, i poškození (požár) je přírodě ku prospěchu, ale ne v globálu, nemůže to být náš směr, nemůže to převažovat.
I násilná pestrost může být pro přírodu škodlivá - např. pokud díky této pestrosti vyschne. Proto, prosím, dělat rozumně uvážlivě to, co je normální a přirozené, pak i příroda bude normální, přirozená.
Ještě k tomu Petrův názor: skutečně víme, co je pro přírodu normální, přirozené? Neví to náhodou ona sama lépe?