https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/muze-lenochod-prezit-utok-ocelota-fotopast-zaznamenala-neobvykly-souboj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může lenochod přežít útok ocelota? Fotopast zaznamenala neobvyklý souboj

12.8.2023 06:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vědcům v jihoamerické stanici Tiputini Biodiversity Station se povedlo pomocí fotopasti natočit pozoruhodné video. Lenochod dvouprstý čelí útoku ocelote velkého. Vědecký článek o videu byl publikován v odborném časopisu Food Webs.
 
Fotopast byla v ekvádorské Amazonii nasměrována na bahnisko, které je pro zvěř zdrojem minerálů. Snímek, zachycující útok ocelota na lenochoda, je pozoruhodný z několika důvodů.

Jednak útoky šelem se na fotopasti podaří zachytit jen zřídka. Jednak lenochodi navštěvují minerální lizy v noci, která jim poskytuje větší bezpečí. A pak také lenochodi nejsou považováni za typickou kořist ocelotů. Tyto kočkovité šelmy loví spíše menší kořist.

Záběry pasti ukazují, že lenochod se vcelku dlouho a na lenochoda překvapivě mrštně útoku brání. Souboj se ke konci přesune mimo zorný úhel kamery. Je však možnost, že lenochod souboj přežil. Vědci se totiž dva dny po souboji vydali místo ohledat. A nic nenasvědčovalo tomu, že by ocelot lenochoda ulovil.

"Jak lenochodi dvouprstí, tak oceloti jsou obtížně studovatelná zvířata," říká antropolog Anthony Di Fiore z Texaské univerzity v Austinu. "Jsou tiší, nepolapitelní a ve volné přírodě je těžké je najít a pozorovat."

Návštěv lenochodů u minerálních lizů bylo dosud zaznamenáno velmi málo. Ve studii z roku 2011 pouze jedna jediná návštěva za téměř 4 000 nocí.

Snímek také ukazuje, jak je pro lenochody nebezpečné sestoupit na zem. To platí zejména při návštěvě místa, které je oblíbeným krmítkem mnoha druhů a které si budou predátoři hlídat.

Snímek je zajímavý i tím, že trochu boří naše představy o lenochodech, kteří se pohybují pomalu a mají pomalý metabolismus. Když je to ale otázka života nebo smrti, dokáže i lenochod překvapit nečekaně hbitými pohyby.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist