https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/mykologove-nasli-nejkrasnejsiho-z-ceskych-hribu-vzacny-hrib-rudonachovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mykologové našli "nejkrásnější z českých hřibů" - vzácný hřib rudonachový

21.9.2020 17:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hřib rudonachový. Nejkrásnější český hřib.
Hřib rudonachový. Nejkrásnější český hřib.
Velký úspěch zaznamenali mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový. Informuje o tom ČSOP Klenice.
 

Mykologové našli hřib rudonachový hned na dvou místech Mladoboleslavska. „Jeden jsme našli ve svahu na Chlumu. Neutrhli jsme ho, a to nejen proto, že nechceme platit pokutu, ale vyfotili jsme ho a zakryli listím,“ hlásil jeden z mykologů.

Na jiné vycházce pak byli kromě hřibu rudonachového nalezeni také hřib plavý, hřib satan, hřib LeGalový, hřib Quéletův.

Hřib rudonachový v minulosti označil profesor a mykolog Josef Velenovský za nejkrásnější z českých hřibů. Poprvé byl popsán v roce 1909, jeho klobouk dosahuje až 150 mm. Je zbarven od žluté po hnědočervenou barvu, přičemž při dotyku velmi rychle modrá.

Hřib se vyskytuje v nížinách a je většinou vázaný na doubravy, rád osídluje také rybniční hráze. Najít jej lze od června do září. Nutno připomenout, že patří mezi houby jedovaté a způsobuje žaludeční problémy. Je třeba však myslet na to, že patří mezi kriticky ohrožené druhy v červeném seznamu. Česká vyhláška však na něj nepamatuje. Ohrožen je lesnickými zásahy a sbíráním od neznalých houbařů.

U nás nebyl dlouho nalezen na jeho obvyklých místech. V posledních letech byl objeven nejen na Mladoboleslavsku, ale také na Nymbursku a Táborsku nebo v přírodním parku Džbán.


reklama

 
foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.10.2020 16:14
Toto dlouhodobě vystavované foto lze považovat za skrytou reklamu, neboť nechápu, proč zrovna tento hřib je nejkrásnější (možná nejvíce připomíná falický kult-) a za druhé článek bez většího zájmu (bez komentáře) supluje foto prezidenta. Ale podvědomí pracuje...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist